Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Invaze ze zámoří. Extraliga zažívá zahraniční boom

Sport

  8:08
ANALÝZA - Dřív jste mezi cizinci slýchali jen oSlovácích, možná si z 90. let pamatujete i Rusy. Proč se dnes extraliga otáčí za oceán? Nejprve s tím přišla Plzeň. Potom se přidaly Pardubice. A teď? Teď se mluví o Liberci.

Mark Bomershack, nová plzeňská akvizice. foto: ČTK

I tam se už odhodlali k angažování zámořských posil. Po posledních pěti prohrách v řadě podepsali roční smlouvu s Jasonem DeSantisem a Dennisem Packardem. "Přemýšleli jsme o tom už před rokem. Teď nás k tomu donutila situace," řekl generální manažer Ctibor Jech.

Kdo už přišel

Posily ze zámoří v českých klubech:
Plzeň -
Kanadské trio má smlouvu na rok. Útočníci Tyler Scofield a Mark Bomersback jsou v popředí týmových statistik, Doug O´Brien spolehlivě plní práci v obraně.

Pardubice - Kanadský forvard Colby Genoway a americký bek Jeff Jillson jsou v klubu teprve krátce. Oba zatím na sezonu.

Liberec - Bek Jason DeSantis z USA v pondělí podepsal roční kontrakt, krajan v útoku Dennis Packard je zatím na zkoušku na měsíc.

Jsou to ta jména, která jste v liberecké sestavě spatřili včera poprvé. Ano, oba Američané už nastoupili proti Českým Budějovicím. Vítejte v hokejové extralize. V soutěži, která letos zažívá zahraniční boom. S hráči z Ameriky jako by se začal trhat pytel. "Je to zpestření a oživení. Pro naši ligu jedině dobře," tvrdí hokejový expert Martin Hosták.

Pryč jsou totiž časy, kdy drtivou část jejích cizinců tvořili hlavně Slováci, zbytek hokejisté z východního bloku. Pryč jsou časy, kdy tu kdysi hrávali kvalitní Rusové. Dnes se kluby začínají otáčet až za oceán, a když se jim někdo zlíbí, tak ho zkrátka zkusí. Má to i své opodstatnění.

"Možná se definitivně prolomilo negativní myšlení zámořských hráčů vůči Evropě," uvažuje Zbyněk Kusý, generální manažer Pardubic. "Hokej respektují. Ale o životních podmínkách mívali jiné mínění." Zásadní věc se však skrývá ve finanční stránce, poměr kvality s cenou. Extraligu totiž tlačí těžká doba ekonomiky, stejně jako hráče po celém světě. Proto i ti dříve méně dostupní jsou teď najednou levnější.

Proto si třeba Pardubice mohou kromě forvarda Genowaye dovolit i obránce Jeffa Jillsona – hráče se 140 starty v NHL. Podobnou akvizici mohla mít i Sparta, jenže tu jí v létě slavná liga nakonec vyfoukla. "Když máte hrát na farmě za čtyřicet tisíc dolarů, které vám zdaní, do toho si platit dopravu a apartmá... Možná se taky začnete poohlížet jinde," nastiňuje Kusý. "Nedostatek peněz je všude."

Snad vyjma právě NHL, kde ho ještě příliš necítí. Těží ze vstupného, televizních práv. Příjmy z reklam jsou u ní až na třetím místě. Je to markantní rozdíl oproti východní Evropě, kde sponzoři tvoří až 90 % výdělku. Možná ve Skandinávii je poměr vyváženější. A Rusko? Díky podpoře bohatých společností mu jsou lístky ukradené...

Pomohou českému hokeji?
Martin Straka, hrající boss Plzně, kde působí trio Kanaďanů, nedávno řekl: "Jsou levnější než průměrný plat v naší lize. A přitom pro nás odvádějí skvělou práci." I cizinci Pardubic dali už včera o sobě vědět. Každý vstřeleným gólem přispěl k výhře na ledě Třince.

"Možná je čas navázat se zámořským hokejem užší kontakt," myslí si Jech. Pomoct to nemusí jen lize. Těžit z toho může celý český hokej.