Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Já a rezignace? Vůbec o tom nepřemýšlím, říká Hadamczik

Sport

  19:29
PRAHA - Kouč hokejové reprezentace Alois Hadamczik nezvažoval, že by kvůli špatnému výsledku českého týmu na mistrovství světa předčasně složil funkci. Smlouvu má až do šampionátu v roce 2015, jeho setrvání navíc během dneška podpořil prezident hokejového svazu Tomáš Král.

Alois Hadamczik foto: ČTK

"O mé funkci rozhoduje výkonný výbor. Ve sportu se vyhrává i prohrává. V sezoně je padesát, šedesát, sedmdesát utkání. Pokud bych měl po každé porážce přemýšlet o rezignaci, nemohl bych tu práci dělat," řekl Hadamczik novinářům po návratu ze Stockholmu, kde Češi skončili své účinkování porážkou ve čtvrtfinále se Švýcarskem a v konečném pořadí obsadili sedmé místo.

Hadamczik kritiku chápe a přijímá, ovšem s výhradami. "Kritiku bereme, ale urážky nikoliv. Uhráli jsme za tři roky dvě medaile, Rusové mají za stejné období třeba jen jednu. Ne každý turnaj se podaří. Dřív jsme Švýcary poráželi, nyní jsme to dvakrát nezvládli," připomněl.

K hráčům nám chybí úcta

"Za výsledek týmu jsem zodpovědný, objektivně se k němu hlásím. Když se ale o hráčích mluví jako o dřevácích, přijde mi, že nemáme dost úcty. Hráči mají za sebou náročnou sezonu, a přesto přijeli a měli vůli hrát," ocenil Hadamczik.

Poukázal na hráče ze zámoří, kteří měli chuť reprezentovat, přestože měli v nohách velmi náročné období - kvůli výluce NHL museli stihnout 48 zápasů za 98 dnů. "Obdivuji jejich morálku a přístup. Plekanec přijede i poté, co měl zranění. Židlický přijel, i když neměl smlouvu," vyzdvihl Hadamczik poslední dva hráče, kteří se k týmu v rozehraném turnaji připojili.

Hráčům nemůže vytýkat snahu. "Nasazení týmu bylo dobré, ale spousta lidí to nebere jako sport, říkají nám, co máme dělat. Já netrénoval jinak než v Bratislavě (na MS 2011), kdy ten tým hrál dobře. Když si v daný týden nesedne forma, tak ji zkrátka hledáte. Chybělo nám i trochu štěstí," tvrdil Hadamczik.

ČTĚTE TAKÉ

Je přesvědčen, že výrazně odlišné kroky při skládání týmu ani nemohl udělat. "Vzali jsme nejlepší hráče, kteří byli k dispozici, s mužstvem jsme pracovali. Hráči měli vůli, chtěli vyhrávat. Hokej se hraje na góly a my je nedávali. Potýkali jsme se s tímto problémem celou sezonu," připomněl Hadamczik hlavní bolest svého souboru.

"Kdybych nevzal některé kluky, kteří dávají dvacet gólů za sezonu, dnes bych si tady vyčítal, že jsem to udělal neodborně. My jsme během celé Euro Hockey Tour nedávali góly, proto jsem vsadil na hráče ze zámoří," vysvětlil.

Odmítá myšlenku, že je lepší si vybrat slabší chvilku nyní než příští rok v Soči na olympijském turnaji. "Nejsem alibista, chtěli jsme vyhrát nyní.

Olympiáda bude velký a těžký turnaj, země budou mít k dispozici nejlepší hráče. Do té doby máme ještě k dispozici několik turnajů, uvidíme, v jakém zdravotním stavu budou hráči. Tím se budeme řídit dál," uzavřel Hadamczik.

Autor:

Mohlo by vás zajímat