Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jágr na čtvrtém místě historie, Češi budou mimo špičku, věští v NHL

Sport

  12:15
PRAHA - Ani jeden z českých hokejistů se prý v následující sezoně NHL nevejde do Top 30 v bodování. Kanadský odborný časopis The Hockey News to tvrdí ve své tradiční letní věštbě. Nejlepší z nich – útočník Jakub Voráček – údajně skončí na 39. místě.

Český hokejista New Jersey Devils Jaromír Jágr foto: ČTK

Na jaře 2015 by se Jaromír Jágr měl nacházet na čtvrtém místě v historickém bodování NHL se 725 góly a 1 090 asistencemi. Kdyby se vyplnil tip redakce The Hockey News (THN), zůstali by před ním už pouze Wayne Gretzky, Mark Messier a Gordie Howe.

THN každé prázdniny vyrábějí zvláštní příručku pro fanoušky „fantasy games“, internetových her založených na skutečných výsledcích a statistikách NHL.

Nikdy nesázej proti Jágrovi

V letošním vydání před sezonou 2014–15 slibují Jágrovi 20 branek a 40 nahrávek. Pro zpestření vytvořily též porotu ze šesti bývalých hráčů, kteří se po odchodu do penze proměnili v televizní, rozhlasové či internetové analytiky.

Jedna ze salvy otázek zněla: Získá víc bodů Jágr z New Jersey, nebo Jarome Iginla z Colorada? Od expertů se seběhly následující odpovědi.

ČTĚTE VÍCE

Jeff O’Neill: „Iginla. Neodepisujte Jágra. Ale ve 42 letech hrozí, že už bude hrát rok navíc.“

Jamie McLennan: „Jarome Iginla. Je mladší a je v lepší formě.“

Mike Johnson: „Jágr. Je to stroj na body.“

Matthew Barnaby: „Jágr. V lize jsou klíčové přesilovky, ve kterých pořád vyčnívá. Může klidně sbírat 50 bodů až do 50 let.“

Gól Jaromíra Jágra do sítě Senators.

P. J. Stock: „Jágr. Nikdy nesázej proti Jágrovi.“

Kevin Weekes: „Těžké rozhodnutí. Tipnul bych Iggyho, má okolo sebe lepší spoluhráče.“

Před rokem časopis Jágra podhodnotil. Věřil mu jen na 54 bodů, načež se veterán blýskl bilancí 24 + 43 = 67. Kanadští novináři Jágra a spol. nepřeceňují ani nyní.

Češi se vzdálí špičce ještě víc než dosud

Češi v NHL setrvale ustupují ze špičky, ale THN je v aktuální předpovědi ženou ještě dál od špičky. V uplynulém ročníku skončil David Krejčí z Bostonu v produktivitě na 23. pozici a Jágr na 27. Tentokrát se prý nikdo z krajanů nevejde do Top 30. Až na dně čtvrté desítky se v odhadu objevili Jakub Voráček z Philadelphie (25 + 40) a Krejčí (18 + 47).

Předpokládá se vzestup Radima Vrbaty po přestupu z Phoenixu do Vancouveru, kde ho chtějí vyzkoušet vedle dvojčat Sedinových.  Polepšit by si měli i Aleš Hemský, nová posila Dallasu, i Tomáš Fleischmann, jenž na Floridě prožil „rok blbec“.

Ted Lindsay Award, Art Ross Trophy, Hart Trophy. To vše posbíral během...

Není překvapením, že Art Ross Trophy pro krále bodování přisuzují THN pittsburskému kapitánovi a kanadskému miláčkovi Sidneymu Crosbymu. Stejně jako posledně údajně jedině on pokoří stovku.

Magazín věří, že Jágrovi opět vydrží zdraví a že zmešká jen dvě utkání. To by ho v počtu zápasů v NHL posunulo na 11. pozici se součtem 1 553.

Autor: