Jágr v hlasování trenérů, odborníků a novinářů v 43. ročníku ankety obdržel celkem 1005 bodů a získal jich o 201 více než druhý Tomáš Plekanec z Montrealu. Třetí skončil se 743 body Jágrův klubový spoluhráč Roman Červenka, který v polovině ankety vedl o 79 bodů před Jágrem.
Poslední vítězové1993 - Miloš Holaň (obránce - SSK Vítkovice) |
"Určitě nehraju hokej kvůli tomu, abych vyhrával Zlaté hokejky, ale na druhou stranu jde o největší ocenění, které tady v Čechách může člověk získat. Je to taková odměna za tu sezonu, někdo uzná tvé výkony a dá ti kredit za to, co jsi předváděl," řekl Jágr.
Během rozhovoru na pódiu si těžkou trofej odložil. "Je buď opravdu těžká, nebo jsem zeslábl. Kdyby vyhrál Roman (Červenka), tak by to držel celý rozhovor. Když jsem ho dneska viděl, tak jsem myslel, že jsme někde na boxu," usmíval se na tiskové konferenci po vyhlášení Jágr. Pak Zlatou hokejku nechal na podiu. "Já myslím, že tam vždycky zůstávala. Ale já jsem si ji tam nechal na příští rok, ale ne pro mě. Příští rok ji někomu předám."
V dresu Omsku v uplynulé sezoně zaznamenal v KHL v 63 zápasech včetně play off 60 bodů za 21 branek a 39 asistencí. Na mistrovství světa si připsal v devíti duelech devět bodů za pět gólů a čtyři asistence a byl třetím nejproduktivnějším českým hráčem za Plekancem a Červenkou. Druhé kolo ankety ovládl Jágr o 52 bodů před Plekancem. V historii Zlaté hokejky nemá konkurenci, druhý nejúspěšnější Dominik Hašek ji převzal pětkrát.
Na prvních třech místech se seřadil celý první útok ze šampionátu v Bratislavě. "Tak je jasné, kdo tam byl nejlepší," smál se dobře naladěný Jágr. S nadsázkou prozradil recept na triumf v anketě. "S Tomášem jsme se dohodli, že Romanovi nebudeme moc nahrávat a pokusíme se, aby hokejka skončila na Kladně. To se nám povedlo." Vážněji pak ale ocenil přínos obou spoluhráčů.
"Já musím říct, že kdyby Tomáš nepřijel na mistrovství světa a s Romanem jsem nehrál v Omsku, tak bych Zlatou hokejku nevyhrál," tvrdil. Plekanec ale stejně jako před třemi roky, kdy byl také druhý za Jágrem, prohlásil, že fenomén českého hokeje je v jiné kategorii. "Myslím si, že dokud Jarda bude hrát, tak druhé místo je vlastně první místo," prohlásila opora Montrealu.
I další dvě pozice zabraly opory české reprezentace ze světového šampionátu v Bratislavě. Čtvrtý skončil brankář Ondřej Pavelec z Atlanty, pátý útočník Patrik Eliáš z New Jersey, který se vyhlášení nezúčastnil stejně jako další tři zástupci první desítky Martin Straka, David Krejčí a Martin Havlát.
Lídr Plzně Straka jako jediný zástupce extraligy mezi nominovanými obsadil šesté místo. Až sedmý skončil Krejčí, který v dresu Bostonu získal Stanleyův pohár a jako první český hráč v historii vyhrál produktivitu i tabulku střelců play off NHL. Patřil k hlavním tahounům Bruins i kandidátům na Conn Smythe Trophy pro nejužitečnějšího hráče play off. Jenže po první polovině měl Krejčí na kontě jen 60 bodů, na nejvyšší pozice tak reálně neměl naději a navíc mu v posunu ještě výše než na sedmé místo uškodila brzká uzávěrka hlasování už v průběhu Stanleyova poháru.
O sedm pozic si oproti loňsku pohoršil Vokoun, který loni zářil při cestě české reprezentace za zlatem na světovém šampionátu v Německu, ale letos se z účasti MS omluvil. "Sezona byl vcelku dobrá, co se týká mých statistik, ale je to týmový sport. A my jsme letos vytvořili rekord NHL, že jsme s Floridou desetkrát za sebou nepostoupili do play off," prohlásil Vokoun.
Nejproduktivnější český hráč základní části NHL Martin Havlát byl devátý a hned za ním skončil jeho klubový spoluhráč Marek Židlický, jediný obránce v první desítce.
Ocenění pro nejlepšího juniora sezony získal osmnáctiletý útočník Slavie Dmitrij Jaškin, který se ale vyhlášení nemohl zúčastnit. Nejlepší hokejistkou byla zvolena Simona Studentová ze Slavie a ocenění po sledge hokejistu sezony převzal stejně jako loni Pavel Kubeš z Kolína.
Výsledky ankety Zlatáý hokejka 20111. Jaromír Jágr (Avangard Omsk/KHL) 1005 bodů, Další pořadí: 11. Tomáš Vlasák (Plzeň) 212 bodů, 12. Dominik Hašek (Spartak Moskva/KHL) 181, 13. Karel Rachůnek (Jaroslavl/KHL) 178, 14. Martin Růžička (Třinec) 170, 15. Milan Hejduk (Colorado/NHL) 129, 16. Jakub Štěpánek (Petrohrad/KHL) 124, 17. Zbyněk Michálek (Pittsburgh/NHL) 108, 18. Tomáš Rolinek (Magnitogorsk/KHL) 83, 19. Milan Michálek (Ottawa/NHL) 76, 20. Tomáš Kaberle (Toronto/NHL; Boston/NHL) 74, 21. Miroslav Blaťák (Ufa/KHL) 45, 22. Jakub Voráček (Columbus/NHL) 42, 23. Petr Sýkora (Davos/Švýc.) 36, 24.-25. Michal Neuvirth (Washington/NHL) a Alexander Salák (Färjestad/Švéd.) oba 29, 26. Lukáš Krajíček (Třinec) 26, 27. Aleš Hemský (Edmonton/NHL) 24, 28. Petr Nedvěd (Liberec) 18, 29. Michael Frolík (Florida/NHL; Chicago/NHL) 16, 30.-31. Jakub Kovář (České Budějovice) a Roman Málek (Vítkovice) oba 15, 32. Jiří Burger (Vítkovice) 14, 33. Radim Vrbata (Phoenix/NHL) 12, 34. Lukáš Kašpar (Astana/KHL) 11, 35.-36. Roman Hamrlík (Montreal/NHL) a Jan Marek (CSKA Moskva/KHL; Mytišči/KHL) oba 10, 37. Milan Gulaš (České Budějovice) 9, 38.-40. Petr Čajánek (Petrohrad/KHL), Petr Hubáček (Kometa Brno) a Jiří Hudler (Detroit/NHL) všichni 8, 41. Josef Vašíček (Jaroslavl/KHL) 7, 42.-43. Miroslav Kopřiva (Slavia Praha) a František Ptáček (České Budějovice) oba 6, 44.-45. Tomáš Duba (Třinec; Zlín) a Marek Malík (Vítkovice) oba 5, 46.-48. Petr Leška (Zlín), Radek Martínek (New York Islanders/NHL) a Petr Průcha (Phoenix/NHL; San Antonio/AHL; Petrohrad/KHL) všichni 4, 49.-50. Viktor Hübl (Litvínov) a Viktor Ujčík (Vítkovice) oba 3, 51.-54. Jaroslav Bednář (Davos/Švýc.), Radek Bonk (Třinec), Petr Čáslava (CSKA Moskva/KHL) a Martin Růžička (Pardubice) všichni 2, 55.-58. Radek Duda (Plzeň; Chomutov), Jan Kovář (Plzeň; Ústí nad Labem), František Lukeš (Litvínov) a Ondřej Němec (Čerepovec/KHL) všichni 1. |