Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jágr třetí příčku mezi střelci nejspíš neudrží. Vezme Ovečkin rekord Gretzkému?

Sport

  12:30
PRAHA - Jaromír Jágr se už dávno stal hokejovou legendou. Potvrzuje to svou sportovní dlouhověkostí, ale především fantastickými čísly. Nepřekonatelnými, chtělo by se říci. Jenže tak úplně to pravda nejspíš nebude.

Ovečkina se musí vedle Jágra bát i Wayne Gretzky. foto: Reuters

Slavná 68 před pár dny poskočila v historických tabulkách střelců NHL na třetí místo a pokud bude ještě hrát, tak v bodování může vystoupat na fantastickou stříbrnou pozici za ikonického Waynea Gretzkého.

Z tohoto piedestalu ho nejspíš dlouho nikdo nesesadí. I 742 gólů, ke kterým nejspíš ještě pár desítek přidá, je úžasné číslo, které zaslouží obdiv. Po světě však chodí kanonýr, který v sobě má potenciál Jágra překonat. Jmenuje se Alexandr Ovečkin.

Jaromír Jágr oslavuje posun na třetí místo střeleckých statistik NHL
Hokejista Washingtonu Alexandr Ovečkin.

Je mu 30 let a na kontě má v současné chvíli 514 branek, které nasázel během 816 duelů. To je bilance, která si zaslouží respekt a uznání.

Ovečkinovy góly

1. sezona: 52 gólů/81 záp.
2. sezona: 46 gólů/82 záp.
3. sezona: 65 gólů/82 záp.
4. sezona: 56 gólů/79 záp.
5. sezona: 50 gólů/72 záp.
6. sezona: 32 gólů/79 záp.
7. sezona: 38 gólů/78 záp.
8. sezona: 32 gólů/48 záp.
9. sezona: 51 gólů/78 záp.
10. sezona: 53 gólů/81 z.
11. sezona*: 39 gólů/56 z.

* aktuální rozehraná sezona

Ukazuje na výjimečnost, jež umocňuje doba, v níž byla taková meta dosažena. Tedy doba, kdy se góly nedávají zdaleka tak snadno jako dřív.

Čistě statisticky je téměř jisté, že Ovečkin Jágra předežene. Vždyť v každé ze svých jedenácti sezon v NHL (tedy včetně té probíhající) dokázal nasázet minimálně 32 gólů.

A to počítáme i zkrácený ročník 2013, kdy se hrálo jen 48 kol! Šestkrát navíc překonal hranici 50 branek a kdo ví, jestli se mu to letos nepovede posedmé.

Ovečkina se musí bát i Gretzky

Sečteno a podtrženo: Ovečkin nemá v NHL od sezony 2001/02 mezi střelci konkurenci, byť do ligy vstoupil až o čtyři roky později.

Pokud udrží své ďábelské tempo, bude se o své postavení muset bát i Gretzky, jenž nasázel 894 gólů. Přitom tahle meta se ještě nedávno zdála nedostižná.

Historická tabulka

1. Wayne Gretzky 894 gólů
2. Gordie Howe 801 gólů
3. Jaromír Jágr 742 gólů
...
10. Mario Lemieux 690 g.
37. A. Ovečkin 514 gólů

Ruskému velikánovi by na to mohlo stačit osm sezon. Teoreticky. A to je právě ta velká neznámá. Dokáže udržet své nadpozemské tempo i v pokročilejším hokejovém věku?

Na tu otázku nejspíš nedokáže nikdo odpovědět, ale...

Ovečkin nikdy nebyl výrazněji zraněný, v jedné sezoně chyběl během své kariéry maximálně v deseti zápasech. A popravdě: před šesti lety to byla výjimka, která spíš potvrzuje pravidlo o Ovečkinově železném zdraví.

Hrozí Ovečkinovi zkáza jako Buremu?

Může ztratit formu? I takovou otázku nejde předvídat, stačí vzpomenout, jak kdysi dopadl (nebo spíše odpadl) jiný ruský snajpr Pavel Bure. Právě on je zářným příkladem toho, jak může vypadat úpadek kariéry po třicítce.

U Ovečkina však podobné náznaky neexistují. Zatím válí se stejnou intenzitou jako kdykoli předtím. Aktuálně má na kontě 39 gólů v 56 zápasech...

Může snad přijít o motivaci? V téhle oblasti nelze váhat - nebo si snad při sledování jeho gólových oslav a vůbec celkového hokejového zaujetí dovedete představit většího „šílence“?

I pro Ovečkina je totiž hokej - stejně jako pro Jágra - v žebříčku priorit na prvním místě.

Takže opravdu: pokud na světě existuje hokejista, který má potenciál přepsat dějiny NHL, je to právě on. Nechme se překvapit.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...

Mohlo by vás zajímat