Jágr překonal Pavelce a zařídil Philadelphii vítězství

9:40
NEW YORK - Jaromír Jágr rozhodl v úterním utkání NHL gólem v prodloužení o vítězství hokejistů Philadelphie na ledě Winnipegu 5:4.

Český hokejista Philadelphie Flyers Jaromír Jágr foto: ČTK

Český útočník překonal Ondřeje Pavelce v brance Jets v poslední minutě nastaveného času a připsal si 16. trefu v sezoně. Jágr se posunul na osmé místo v historické tabulce produktivity, na kterém má stejně jako bývalý hráč Colorada Joe Sakic 1641 bodů.

Domácí hokejisté přitom v základní hrací době sahali po vítězství, když od 45. minuty hájili vedení 4:3. Pouhých deset sekund před koncem třetí třetiny však při power play vyrovnal Wayne Simmonds a zabránil Winnipegu v tom, aby poprvé v sezoně poskočil na první místo ve Jihovýchodní divizi.

Jets se nicméně dotáhli na první Floridu a zároveň mají stejně bodů jako Toronto, jemuž patří ve Východní konferenci poslední osmé postupové místo zaručující účast v play off. Při rozhodující akci v prodloužení Jágr překonal Pavelce pohotovou střelou poté, co mu zpoza branky přihrál Daniel Briere. Český gólman, jehož Letci zasypali 55 střelami a jenž byl vyhlášen první hvězdou večera, byl po utkání tak frustrovaný, že odmítl mluvit s novináři.

"Hned po utkání jsem za ním šel a čišelo z něho obrovské zklamání," omlouval spoluhráče útočník Tim Stapleton. "Říkejte si, co chcete, ale s takovým brankářem klidně můžete vyhrát Stanley Cup. To, jakým chytá, je neuvěřitelné," ocenil Pavelcův výkon trenér Claude Noel. "Byl to zápas, ve kterém jsme měli získat dva body. Jestli jsme si je zasloužili? To nechám na vás," dodal kouč Winnipegu.

Flyers 55 střelami vytvořili nové maximum letošní sezony a opět potvrdili svou palebnou sílu, když se 198 vstřelenými góly vévodí celé NHL.

"Nezáleží, kolik gólů vstřelí soupeř, protože víme, že jich vždycky můžeme dát víc. Máme čtyři vyrovnané formace, každá z nich může rozhodnout," prohlásil Jágr, který zaznamenal svůj 16. gól v prodloužení v kariéře a stanovil nový rekord v NHL (15x rozhodli prodloužení Mats Sundin, Patrik Eliáš a Sergej Fjodorov).

Premiéru v dresu Flyers prožil Pavel Kubina, jehož Philadelphia získala začátkem týdne z Tampy. Český bek s oblíbenou třináctkou na zádech odehrál 20 minut a 38 sekund a byl na ledě při jednom inkasovaném gólu v oslabení.

Střeleckou formu potvrdil Radim Vrbata, jenž dvěma góly a jednou asistencí přispěl k výhře Phoenixu nad Los Angeles 5:4 po samostatných nájezdech. Na tři branky vítězů přihrál další český útočník Martin Hanzal.

Hlavní hvězdou zápasu byl ale Vrbata, jehož tým prohrával po první třetině 0:3. Třicetiletý rodák z Mladé Boleslavi gólem hned v první minutě druhé třetiny zavelel k obratu, v 58. minutě pak jubilejní 30. trefou v sezoně vyrovnal na 4:4. Vrbata tak skóroval ve třetím utkání za sebou a posedmé z posledních jedenácti zápasů, v nichž dohromady zaznamenal osm gólů a šest asistencí.

58 44 (19+25)

V nájezdech pak sice neuspěl, prémiový bod navíc ale zařídil Phoenixu trefou ve třetí sérii Mikkel Boedker. Coyotes prodloužili svou vítěznou sérii na devět zápasů a v tabulce Pacifické divize se dotáhli na vedoucí San Jose, které prohrálo 3:6 v Columbusu.

Blue Jackets rozhodli už v první třetině, kterou vyhráli 4:0. Dvakrát v úvodní dvacetiminutovce skóroval Jeff Carter, jenž ve třetí třetině dokonal svůj druhý hattrick v sezoně. Na všechny tři góly mu přihrál český útočník Václav Prospal.

Svůj střelecký půst ukončil po dlouhých šestnácti zápasech Aleš Hemský. Útočník Edmontonu se pátou trefou v sezoně podílel na kanonádě proti Calgary, které Oilers rozstříleli 6:1. Domácí Flames přitom vedli od 10. minuty 1:0, minutu před první sirénou však vyrovnal Eberle a v druhé třetiny rozhodli hosté o svém triumfu čtyřmi góly.

Edmonton porazil Calgary v tzv. Bitvě o Albertu poprvé po devíti prohrách a teprve podruhé z posledních 18 vzájemných zápasů. "Je to skvělý pocit, zvlášť po takovém výkonu," radoval se Sam Gagner, který vstřelil gól a na další dva přihrál. "Podali jsme zřejmě nejhorší výkon v sezoně," uvedl Cory Sarich, jehož tým poprvé v únoru nezískal ze zápasu ani bod.

Sýkora skóroval i asistoval

Čtrnáctou branku v sezoně vstřelil Petr Sýkora, navrch přidal jednu asistenci a New Jersey porazilo Toronto 4:3 v prodloužení. Na jednu branku přihrál také Patrik Eliáš. O výhře Ďáblů rozhodl v druhé minutě nastaveného času čtyřiadvacetiletý obránce Mark Fayne, který nastupuje v NHL teprve druhou sezonu. Nadějný bek se prosadil zdánlivě neškodnou střelou od modré čáry, kterou však brankář Jonas Gustavsson nejspíš podcenil.

"Cítím se hodně špatně, byl to jednoznačně můj gól. Kluci makali, dokázali vyrovnat a já to pak takhle zkazím," litoval Gustavsson, jehož tým prohrával 0:2 a prodloužení si vynutil až gólem v poslední minutě třetí třetiny. "Puk divně poskočil na ledě, ale i tak jsem to měl chytit. Taková střela prostě nesmí skončit v síti," dodal Gustavsson.

Pozici nejlepšího střelce celé NHL si upevnil Steven Stamkos, který dvěma trefami zařídil výhru Tampy nad Anaheimem 3:2. V tabulce kanadského bodování Stamkos stále ztrácí tři body na Jevgenije Malkina, jenž gólem a asistencí pomohl Pittsburghu k výhře 2:0 nad New York Rangers.

Výsledky nočních zápasů NHL

Buffalo - NY Islanders 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)
Branky: 2. Myers, 24. Vanek - 55. Nielsen. Střely na branku: 37:31. Diváci: 18.690.

Toronto - New Jersey 3:4 v prodl. (1:2, 1:1, 1:0 - 0:1)
Branky: 15. Connolly, 35. MacArthur, 60. Kessel - 10. Sýkora, 15. Clarkson (Eliáš, Sýkora), 39. Ponikarovskij, 62. Fayne. Střely na branku: 32:32. Diváci: 19.426.

Pittsburgh - New York Rangers 2:0 (0:0, 2:0, 0:0)
Branky: 22. Malkin, 32. Sullivan. Střely na branku: 31:27. Diváci: 18.580.

Columbus - San Jose 6:3 (4:0, 1:2, 1:1)
Branky: 7., 20. a 42. Carter (na všechny Prospal), 5. Umberger, 16. Nash, 31. Savard - 26. a 49. Couture, 26. J. Thornton. Střely na branku: 35:41. Diváci: 14.625.

Winnipeg - Philadelphia 4:5 v prodl. (1:1, 2:2, 1:1 - 0:1)
Branky: 28. a 29. Ladd, 13. Byfuglien, 45. E. Kane - 16. Giroux, 22. Hartnell, 32. Talbot, 60. Simmonds, 65. Jágr. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celý zápas, z 55 střel inkasoval 5 gólů a úspěšnost zásahů měl 90,9 procenta. Střely na branku: 26:55. Diváci: 15.004.

Phoenix - Los Angeles 5:4 po sam. nájezdech (0:3, 3:1, 1:0 - 0:0)
Branky: 21. a 58. Vrbata (na první Hanzal), 26. a 38. Doan (na obě Hanzal, na první Vrbata), rozh. nájezd Boedker - 7. Doughty, 13. Loktijonov, 15. Brown, 32. Justin Williams. Střely na branku: 29:29. Diváci: 10.842.

Tampa Bay - Anaheim 3:2 (2:0, 1:2, 0:0)
Branky: 1. a 18. Stamkos, 23. Purcell - 21. S. Koivu, 39. Ryan. Střely na branku: 16:30. Diváci: 18.309.

Nashville - Vancouver 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)
Branky: 26. Fisher (Erat), 34. S. Kosticyn, 58. Legwand (Erat) - 37. Weise. Střely na branku: 28:33. Diváci: 16.769.

Chicago - Detroit 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)
Branky: 28. Hayes, 42. Krüger - 3. Filppula (Kindl, Hudler). Střely na branku: 29:32. Diváci: 22.027.

Calgary - Edmonton 1:6 (1:1, 0:4, 0:1)
Branky: 10. Hannan - 19. Eberle, 29. Hemský, 33.Belanger, 33. Gagner, 39. Smyth, 58. Hall. Střely na branku: 22:42. Diváci: 19.289.

Montreal - Dallas 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)
Branky: 15. Garbutt, 45. Ribeiro, 46. Wandell (Vincour). Střely na branku: 31:36. Diváci: 21.273.