2. července 2011 12:11 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Jágr získá spoustu bodů, mnou si ruce Flyers

Jaromír Jágr při utkání s Německem v dobrém rozmaru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaromír Jágr při utkání s Německem v dobrém rozmaru. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PHILADELPHIA Nevinně až ve čtvrtek začala podle generálního manažera hokejistů Philadelphie Paula Holmgrena snaha Flyers získat českou hvězdu Jaromíra Jágra, která nakonec vyústila v podpis roční smlouvy na 3,3 milionu dolarů. Jágrův návrat byl v předešlých dnech spojován především s jeho bývalým působištěm v Pittsburghu, s Detroitem nebo Montrealem, nakonec se ale před otevřením trhu s volnými hráči objevili další zájemci a mezi nimi uspěla se svou nabídkou Philadelphia.

"Začalo to nevinně včera. Jen jsem poslal textovou zprávu jeho agentovi Petru Svobodovi, který zastupuje také Jakuba Voráčka, a nevěděl jsem, kdo má o něj zájem," řekl Holmgren v pátek oficiálním stránkám klubu. Voráčka získal z Columbusu v transakci za Jeffa Cartera a se Svobodou řešil u chráněného volného hráče nový kontrakt, který také nakonec český útočník uzavřel na rok na 2,25 milionu dolarů.

Zaměřil se ale na podpis devátého nejproduktivnějšího hráče v historii NHL Jágra. "Četl jsem v posledních dnech, že se jedná jen o Detroit a Pittsburgh, tak jsem mu napsal, jestli by měl Jaromír zájem hrát za Philadelphii. Z toho to vzešlo, dneska kulminovala jednání až k našemu podpisu," pokračoval Holmgren. "Jsme potěšení, že Jaromíra máme. Přinese do našeho týmu hodně vůdčích schopností a věříme, že je to hráč, který je stále schopný udělat slušnou porci bodů."

O Jágrově přestupu čtěte více

O zvučné posile se bavil s trenérem Flyers Peterem Laviolettem. "Peter samozřejmě vždycky ví o hráčích, které chceme. Je to velký, silný hráč, který má výbornou kontrolu puku v útočném pásmu a je platný před bránou. Je to stále skvělý hokejista, i když na něj lidé trošku zapomněli, protože hrál tři roky mimo NHL," doplnil Holmgren.

Podle generálního manažera Flyers to Jágr dokázal jak v Omsku, tak na mezinárodní scéně v českém dresu. "Naši lidé, kteří ho viděli na mistrovství světa, říkali, že byl dobrý. Byl jeden z nejlepších útočníků, dostal se do All Star týmu. Myslím, že může hrát na této úrovni. Víme, že ano. Věříme, že nasbírá spoustu bodů," podotkl Holmgren.

Devětatřicetiletý Jágr má na kontě v NHL 1599 bodů za 646 branek a 953 asistencí z 1273 utkání. V play off nasbíral 181 bodů za 77 tref a 104 přihrávek z 169 duelů.

Holmgren nemá žádné obavy z Jágrova věku. "Víte co, Jaromír byl vždycky hodně talentovaný hráč. A poslední roky hodně pracuje na fyzické přípravě. Vím, že na mistrovství světa po zápase ještě strávil další dvě hodiny tréninkem," doplnil Holmgren s tím, že se Jágr zajímal o náplň tréninků.

"Mluvili jsme s Peterem Laviolettem. Zajímal se o přípravu. Říkal, že chce hodně pracovat na ledě. To jsou všechno pro nás pozitivní věci." Philadelphia na trhu volných hráčů přišla naopak o finského útočníka Villeho Leina, který bral v uplynulé sezoně 825 tisíc dolarů a podepsal s Buffalem šestiletý kontrakt na 27 milionů. Holmgren přiznal, že kdyby Philadelphia chtěla udržet Leina, bylo by těžké angažovat i Jágra.

Přestože se Flyers zapojili do boje o Jágra až na poslední chvíli, skauti klubu jej pečlivě sledovali. "Máme člověka, který celou dobu pozoruje hráče KHL, a všichni tři naši evropští skauti pečlivě sledovali mistrovství světa," dodal Holmgren.

ČTK