14. října 2011 13:57 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Jágra ve Philadelphii trénuje usměvavý svéráz

Philadelphia Flyers (Peter Laviolette) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Philadelphia Flyers (Peter Laviolette) | foto: Reprofoto

V NHL odehrál pouhých dvanáct utkání. Přesto se z něj stal úspěšný trenér. Peter Laviolette coby kouč Caroliny získal v roce 2006 Stanley Cup. Nyní třetí sezonu vede ambiciózní celek Flyers, kde hrají i čeští hokejisté Jaromír Jágr a Jakub Voráček.

Šestačtyřicetiletý Laviolette působí navenek jako usměvavý Američan. "Od každého hokejisty nikdy neslyšel nic špatného. Naopak si každý pochvaluje, jak je komunikativní. Podle mě bude s Jardou vycházet výborně," potvrdil pro deník Sport agent českého útočníka Petr Svoboda.

Když ovšem mužstvo potřebuje, umí hráčům pořádně vyčinit. Vždyť také v roce 2006 dokázal s podceňovanou Carolinou dokráčet až na vrchol NHL. "Uměl zvýšit hlas, když bylo potřeba. Jinak ale působil velice přátelsky," popsal Lidovky.cz František Kaberle, jenž s Hurricanes před pěti roky slavil úspěch. V roce 2010 triumf s Flyers nezopakoval, ve finále Stanleyova poháru prohrál s Chicagem.

Laviolette je také ale velmi dobrý motivátor, který ze svěřenců dokáže vyždímat maximum. S hráči často komunikuje i o nehokejových věcech. V šatně Flyers také nechal vyvěsit motto: "Dodáme všechno. Kromě odvahy." Už to poukazuje na to, jak se snaží pracovat s psychikou hokejistů.

František Kaberle se Stanley Cupem.

František Kaberle spolu s Peterem Laviolettem získali v 2006 Stanleyův pohár.

Svérázný Laviolett se také nebál před letošním ročníkem vyhodit dvě největší hvězdy Flyers Mikea Richardse a Jeffa Cartera. V kabině kouč zavedl jistý seznam - "suchý ostrov" - na který se měl podepsat ten, jenž jeden měsíc během sezony nepožil alkohol. Jména všech hráčů se na listině objevila, až na Richardse a Cartera. Tím tak porušili pravidla, která zavedl Laviolette a museli se s Philadelphií rozloučit.

"Laviolette přinesl do týmu spoustu zkušeností a ojedinělý styl hry," vidí ho generální manžer Paul Holmgren.

Nad hrou, kterou Laviolett po svých svěřencích vyžaduje, kroutí hlavou také fenomenální Jágr. Jde o agresivní styl na obou koncích hřiště. Rozhodně nejde o defenzivní vyčkávanou. "Všech pět hráčů útočí i brání. Trenér pořád křičí zpátky, zpátky," pobavil české novináře ve Spojených státech Jágr. "Byl hodně náročný," vzpomíná Kaberle.

Samotný Laviolett je preferovaným stylem přesvědčen. "Věřím, že to je správný styl. Hráči si na to musí zvyknout a dělat to přirozeně. Mít k tomu důvěru," prohlásil.

Jestli zmiňovaný styl dovede Flyers až ke Stanley Cupu, je teď zbytečné odhadovat. Naznačit hodně může až závěr základní části. Nicméně Philadelphia už budí respekt. Během prvních tří utkání nepotkala přemožitele. A to sehrála duely s účastníky posledního finále Bostonem a Vancouverem.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!