Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jágrovy statistiky v NHL: co může ještě prolomit?

Sport

  14:18aktualizováno  14:48
PRAHA - Zase to byl gól Edmontonu a zase se o něm píše jako o tom, kterým Jaromír Jágr měnil historii. V noci na dnešek dal český útočník svůj gól č. 669 a definitivně tak v historické tabulce střelců NHL přeskočil Luka Robitaillea.

Jaromír Jágr. foto: APČTK

Teď je na 10. místě už sám. Kam se však hráč, jenž pozítří oslaví 41. narozeniny, může ještě posunout? A jaká další zajímavá čísla se točím kolem české šedesátosmičky?

Nejlepší střelci historie NHL

1. Wayne Gretzky 894
2. Gordie Howe 801
3. Brett Hull 741
4. Marcel Dionne 731
5. Phil Esposito 717
6. Mike Gartner 708
7. Mark Messier 694
8. Steve Yzerman 692
9. Mario Lemieux 690
10. Jaromír Jágr 669

Góly. Zatím je v elitní desítce, jenže se klidně může stát, že z ní v této sezoně zase vypadne (a zase se do ní vrátí). Jen dva góly za Jágrem je Fin Teemu Selänne z Anaheimu, se kterým se Jágr pořád "pere" o pozici nejlepšího Evropana. Vylepšit si pozici Jágr v této sezoně nestihne, aby totiž dostihl Maria Lemieuxe, svého někdejšího učitele, musel by přidat ke svým letošním čtyřem brankám ještě 21. A to je mission impossible: 25 gólů za sezonu dal Jágr naposledy před pěti lety v Rangers, jenže tehdy měl ročník obvyklých 82 zápasů, ne 48 jako letos.

Zůstane-li však Jágr v NHL i příští sezonu  - a není důvod, aby nezůstal, protože při nedávné výluce zjistil, že na extraligu, kde chtěl ukončit kariéru, bude stačit i za dva tři roky - může poskočit i na šesté sedmé místo historie a pokořit další ikony NHL. (Lemieux má 690 gólů, Steve Yzerman 692, Mark Messier 694, Mike Gartner 708). A mimochodem na jaké číslo se Jágr může ještě v této sezoně dostat? Na jeden gól potřebuje v průměru tři zápasy (loni ve Philadelphii to byla čtyři utkání), takže jeho účet 27. dubna, kdy končí základní část, může být okolo 680 branek (záleží, zda odehraje všechny zbývající duely). A Selänne? Ten si zatím drží stejný průměr, takže statisticky může být Jágr "v klidu."

Produktivita. Gól proti Edmontonu byl jeho 1662. bodem v NHL a patří mu tak osmé místo historie. Narozdíl od branek je Selänne daleko za ním (o 242 bodů), takže ze zálohy Jágra nikdo neohrožuje. Před ním je opět Lemieux, ovšem i tady ho nejspíš překoná až v další sezoně. Ztrácí na něj 61 bodů a vzhledem ke svému průměru 0,75 bodu na zápas jich do konce sezony - opět dle statistiky - stihne přidat ještě 26. Sezonu by tak zakončil se ziskem 1688 bodů (Lemieux jich má 1723, Yzerman 1755 a pátý Marcel Dionne 1771).

"Bavili bychom se teď úplně o něčem jiném, kdybych nešel na tři roky do Ruska. Možná bych byl na druhém místě historie a nemuseli bychom nic počítat. Jenže to je pořád kdyby, kdyby, kdyby...," řekl loni v dresu Philadelphie.

Český hokejista Dallasu Stars jaromír Jágr a brankář Chicaga Blackhawks Corey Crawford
Český hokejista Jaromír Jágr ve službách Philadelphie skóruje v NHL do sítě Toronta

Oproti minulé sezoně ve Philadelphii je Jágr v Dallasu střelecky aktivnější.

Střely. Je to statistika, která nepatří k nejsledovanějším, přesto má zajímavé výsledky. Jaromíru Jágrovi chybí jediná rána, aby se zaokrouhlil svůj počet střel v 19 sezonách na 4800, což z něj dělá 8. nejčastějšího střelce v historii NHL. Je to jeden z mála ukazatelů, ve kterém není na prvním místě Wayne Gretzky, ale obránce Ray Bourque, který si v NHL připsal celkem 6206 střel. Gretzky je pátý s počtem 5089 ran a není nereálné, aby ho Jágr dohnal. Sice se už tak často nedostává k zakončení, letos má průměr 2,75 střely na zápas (loni to bylo 2,32), takže by po konci základní části mohl být okolo mety 4900.

Mimochodem, z počtu střel lze vypočítat, že Jágr má celkovou střeleckou úspěšnost v NHL 13,94 procent, zatímco legenda Gretzky 17,5 procenta. Teď v Dallasu se pak český útočník drží na 12,1 procentech.

Autor: