20. června 2015 22:22, aktualizováno  22:35 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Zlatou hokejku získal poprvé v kariéře Voráček, Jágr byl těsně druhý

Vítěz ankety Jakub Voráček (vpravo) přebírá cenu z rukou šéftrenéra svazu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vítěz ankety Jakub Voráček (vpravo) přebírá cenu z rukou šéftrenéra svazu... | foto: ČTK

KARLOVY VARY Vítězem 47. ročníku ankety Zlatá hokejka se stal Jakub Voráček. A zaslouženě. Reprezentační kapitán prožil v zámořské NHL vynikající sezonu, ve které málem vyhrál bodování. Prvenství v prestižní soutěži uhájil, i když ho v závěru mocně dotahoval nestárnoucí Jaromír Jágr.

Voráček ve Philadelphii nasbíral ve 82 zápasech 81 bodů (22+59) a byl také nejproduktivnějším českým hráčem na mistrovství světa v Praze. 

Byla to pro něj mimořádná a průlomová sezona. Byť byl dlouho považovaný za velký talent, málokdo čekal, že může prorazit tak výrazně.

Výsledky Zlaté hokejky 2015

1. Jakub Voráček (Philadephia)
2. Jaromír Jágr (New Jersey/Florida)
3. Ondřej Palát (Tampa)
4. Jiří Hudler (Calgary)
5. Tomáš Plekanec (Montreal)
6. Martin Ručinský (Litvínov)
7. Pavel Francouz (Litvínov)
8. Ondřej Pavelec (Winnipeg)
9. Jan Kovář (Magnitogorsk)
10. Radim Vrbata¨(Vancouver)

Nejlepší junior
David Pastrňák (Boston)

„Je mi 25 let a cítím, že v sobě mám ještě rezervy a že se můžu ještě zlepšovat,“ prohlásil navíc usměvavý forvard. Ten nikdy netrpěl nedostatkem sebevědomí, i díky tomu se dokázal tak výrazně prosadit. On sám však zároveň zůstává nohama na zemi.

Svědčí o tom třeba následující věta: „Z týmového hlediska sezona zas tak úspěšná nebyla, protože s Philadephií jsem se nedostal do play-off a s reprezentací jsem neudělal meidali.“

Možná tomu neuvěříte, ale loni Voráček v desítce Zlaté hokejky chyběl, ačkoli statisticky to pro něj tehdy byl nejlepší rok v kariéře. Mezi elitu se poprvé dostal v roce 2012, kdy skončil sedmý, o rok později byl čtvrtý.

„Byl nejlepší, trofej si jednoznačně zaslouží,“ řekl Martin Ručinský.

Takového úspěchu si může cenit o to víc, že přišel v éře Jaromíra Jágra, kterého v anketě za posledních deset let dokázal z trůnu sundat jen Eliáš, Vokoun a Krejčí. 

Jágr letos po nevýrazných výkonech v New Jersey skončil po prvním kole hlasování na 11. místě, po přestupu na Floridu a hlavně po šampionátu vyskočil a nakonec skončil druhý.

Což je možná trochu překvapující, protože se našlo několik borců, kteří prožili lepší rok. Patří mezi ně například Ondřej Palát, jenž s Tampou dokráčel až do finále Stanley Cupu a hodnocení +/- byl s 31 kladnými body čtvrtý nejlepší v celé NHL.

Jakub Voráček na tréninku před mistrovstvím světa.
Český hokejový útočník Jakub Voráček.

A ještě výraznější byl Jiří Hudler, jenž famózními výkony táhl Calgary, ale v anketě nakonec skončil až čtvrtý. Pátá příčka patří Tomáši Plekancovi, jenž má v Montrealu stabilně vynikající výsledky a šestý je veterán Martin Ručinský. 

Ten je ve svých 44 letech nejstarším hokejistou, který se mezi deset nejlepších kdy dostal. Pozoruhodné je, že se mu to povedlo po dlouhých deseti letech.

Stinnou stránkou slavnostního vyhlašování v Karlových Varech byl fakt, že se ho zúčastnila jen čtveřice hráčů ve složení Voráček, Ručinský, Francouz a Vrbata. Zbylá šestice se omluvila. A tak pořadatele alespoň částečně zachránil nejlepší junior roku David Pastrňák.

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.