Středa 21. října 2020svátek má Brigita 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Hokej

Jandač kritizuje český hokej: Jen paběrkujeme

Brno - Sparta (Jandač) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brno - Sparta (Jandač) | foto: ČTK

PRAHA Byl to ošklivý obrázek: hokejová reprezentace na úvod Karjala Cupu schytala ve Švédsku debakl 0:6. Vůbec si neškrtla, zaostávala ve všem. Tým byl nadále střelecky nemohoucí a v obraně kupil řadu chyb. "Znovu se ukázalo, kde je náš největší problém - nemáme střední generaci hráčů," tvrdí trenér Josef Jandač.

Nejde o žádný objev, s podobnými rozbory už přišli i jiní experti, jenže čtvrteční zápas se Švédskem jenom znovu naplno odhalil největší slabinu českého hokeje.

"Kdy jsme udělali naposledy medaili na juniorské úrovni? Vždyť my jenom paběrkujeme, střední generace neexistuje. To je realita, které se musíme podívat do očí," říká Jandač, jenž má s reprezentací osobní zkušenosti - byl asistentem Vladimíra Růžičky.

Moc dobře tudíž ví, o čem mluví. Český tým má na Karjale řadu hráčů, kteří jsou v ideálním hokejovém věku. Jenže na Švédy vůbec neměl, přitom soupeř nenasadil žádný super výběr. I on hraje na turnaji s mužstvem, z něhož se na olympiádu v Soči dostane jen minimum jmen.

"Je to pravda, kterou bychom si měli říct. Jestli máme na to přehrávat 23letý Švédy, když naši stejně staří kluci dostávali na mezinárodní úrovni juniorů rychty. Ten rozdíl tam zkrátka je a nevím, jestli se vyrovná nebo jestli se vůbec zmenšuje."

Jandačova slova možná znějí krutě, ale výsledky z posledních let mu dávají za pravdu.

"Tak je to i ve fotbale. Byli tu Šmicerové, Poborští a Kollerové, kteří nám dělali výsledky. Dokázali držet krok se špičkou. Teď jsme na ústupu a my se to bojíme pojmenovat a přijmout. Místo toho je každý trenér u nároďáku za vola," všímá si kouč.

Podle něj je problém především v mentalitě hráčů. Ti dnešní prý nemají takovou touhu obětovat se pro hokej jako borci, kteří v minulosti sbírali na světových šampionátech metály.

"To vidíte na dětech. Dřív si hrály venku, dneska mají větší možnosti, ale nevyužívají toho. Přitom mají posekaná hřiště, my hráli na drnech, ale ony tam nejsou," diví se Jandač a přidává jeden osobní postřeh.

"Na obecním pozemku jsem kousek od svého domu udělal hřiště. Vrazil jsem do toho prachy a nechal postavit umělku, kolem toho ovál a nechal vše volně přístupné pro veřejnost. První rok tam bylo plno, druhý děti ubyly a teď odtamtud vyháním puberťáky, kteří si tam vypalujou cigarety a já po nich sbírám flašky. V tom vidím tu změnu."

Další ztracený talent

Těžko soudit, jestli je to v ostatních zemích jinak, jenže Jandač pořád vidí oproti vyspělejším státům rozdíly.

"I v cizině mají podobné problémy, ale naše společnost je přece jenom jiná. Komunisti tady zanechali stopy a morálka je tu horší. Důkazem jsou Skandinávci, kterých je míň než nás, přesto dokážou vyprodukovat víc talentů."

Proč?

"Mají jiné možnosti. Vždyť Sparta jako velký klub disponuje jenom dvěma ledovými plochami, lidé ve Švédsku jsou bohatší, je to dané i časem. Můj kamarád má šikovného kluka, který by už měl udělat změnu a jít do lepšího klubu. Jenže nemůže, kvůli nedostatku času, není natolik vyspělý, aby dojížděl sám na tréninky a navíc jsou tu školní povinnosti. On to prostě nezvládá časově ani finančně a jeden talent je v háji. Podobných případů je hodně a ty nám pak chybějí."

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Testování s Hami: Rozdáváme 80 batolecích mlék s výbornou chutí
Testování s Hami: Rozdáváme 80 batolecích mlék s výbornou chutí

Batolecí mléka Hami pro děti od ukončeného 12. a 24. měsíce obsahují potřebné živiny, jsou obohaceny o důležité vitamíny a minerální látky a...