Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jandač: Přišli o bratra, ale úlevy nechtějí

Sport

  19:00
PRAHA - Vede tým, v němž po minulé sezoně takřka nezůstal kámen na kameni. I tým, kterého se letecké neštěstí v Jaroslavli týká v Česku ze všech klubů nejvíce. Josef Jandač (42), kouč hokejové Sparty, má pod sebou Ivana s Tomášem Rachůnkovými, bratry tragicky zesnulého Karla, jenž spolu s Janem Markem a Josefem Vašíčkem tragicky zahynul.

Josef Jandač. foto: www.getphoto.cz / Robin Drahoňovský

„Chci vás poprosit jen o jedno. Nechte je být a na všechno se ptejte mě,“ říká nový trenér stále se smutkem v hlase.

Oba hráči byli při přestavování týmu na novou sezonu. Takže už s vámi pravidelně trénují?
Ano, kluci už s námi budou normálně trénovat, jen si ještě vyřídí nějaké rodinné záležitosti. Hlavně co se týká středečního pohřbu, to pro ně bude asi největší psychický nápor. A koncem září pak ještě na jeden den odletí do Jaroslavle, aby tam bráchovi sbalili věci.

Poslední loučení s českými hráči

KAREL RACHŮNEK
První ze tří zesnulých českých hokejistů po neštěstí v Jaroslavli bude mít poslední veřejné rozloučení ve středu ve Zlíně. Týž den bude tělo pohřbeno na Lesním hřbitově.

JAN MAREK
Jeho pohřeb se uskuteční v pátek v Jindřichově Hradci. Veřejnost mu může vzdát poctu od 9.00 do 11.00 na náměstí Míru v kostele Nanebevzetí Panny Marie, pak začne uzavřený obřad pro rodinu.

JOSEF VAŠÍČEK
Poslední rozloučení s posledním z trojice proběhne ve čtvrtek v jeho rodném Havlíčkově Brodě.

Znamená to tedy, že už v neděli nastoupí k prvnímu zápasu extraligové sezony?
Asi ano. Samozřejmě že dám na ně, jestli se na to utkání budou vůbec schopni nějak psychicky připravit. Pokud ano, pak jim přece nebudu bránit hrát. Ale celou tu tragédii plně respektuji.

Start ligy se nakonec kvůli neštěstí o dva dny odložil. Dá se říct, že vám to pocitově nahrává, třebaže si to vyžádaly okolnosti?
Víte, my už bychom nejraději začali hrát teď, přece jen je ta příprava už taková dlouhá. Ale jak jsem řekl – okolnosti plně respektujeme. Hraje se až v neděli a my se na ten zápas musíme co nejlépe připravit.

Můžete nějak popsat současnou atmosféru v týmu Sparty?
Není moc dobrá, ale to je pochopitelné. To nezasáhlo jenom Spartu, ale celý český hokej. Nás se to jen týká nejvíc z toho důvodu, že tu máme oba Karlovy bráchy. Honza Marek tady zase kdysi hrál a jeho koketování se Spartou bylo čím dál výraznější a nabíralo stále větší intenzity. I Karel (Rachůnek – pozn. red.), když jsem s ním a s jeho agentem před touto sezonou mluvil, projevil přání zahrát si v budoucnu ve Spartě se svými bratry.

Jim lze asi alespoň trochu pomoci od špatných myšlenek opravdu jen hokejem, že?
Víte co, tady je každá rada v tuhle chvíli drahá. Já si to kdysi prožil v Liberci, když se tam na začátku sezony oběsil Pavel Kábrt – v té kabině to pak bylo celý rok. Ovšem jsem přesvědčen o tom, že nejlepší lék je ten, že oba kluci budou neustále v tréninku a zápasech a nebudou se utápět v těch černých myšlenkách... S tímhle nakonec souhlasí také oni sami.

Ale přesto – nevyžaduje od vás celá ta situace poněkud citlivější přístup?
(dlouho přemýšlí) Bavili jsme se v klubu o tom, říkal jsem, že se musím chovat naprosto přirozeně, dál je upozorňovat na jejich chyby. Oni to tak vnímají, takhle to berou a nechtějí žádné úlevy nebo aby s nimi někdo jednal v rukavičkách. Přesto tam určitě ode mě nějaká ta míra bude. Především na začátku sezony k nim zaujmu trošku jiný přístup.

 

Mohlo by vás zajímat