Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

'Je to granátník', opěvují Rusové Arťuchina

Sport

  9:43
MOSKVA - Zatímco čeští hokejisté nemohli ruskému hokejistovi Jevgeniji Arťuchinovi za jeho zákroky v osmifinálovém utkání na mistrovství světa přijít na jméno, v Rusku se obrovitý útočník dočkal slov obdivu. V komentářích byl označen za "nejstrašlivější a nejúčinnější zbraň sborné, deprimující soupeře".

Česko - Rusko (Arťuchin fauluje, Rachůnek na zemi) foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Reakce na Arťuchinovy zákroky, po nichž nedohráli utkání Karel Rachůnek a Milan Michálek, takřka odsunuly porážku ruského týmu na druhou kolej.  "Zápas patřil k nejdůležitějším, hrálo se o první místo ve skupině, a tak v této bitvě šly všechny žerty stranou. Jako nejskvělejší hráč v našem týmu se předvedl granátník Jevgenij Arťuchin. Fyzické střety s naším velikánem vyváděly Čechy z míry i z kůže," napsal Sovětskij sport na své internetové stránce.

Anketa

Měl rozhodčí zákrok Jevgenije Arťuchina na Karla Rachůnka, po němž český bek musel na šití, trestat vyloučením?

Ano, měl dostat dvě minuty 67
Ano, zasloužil by si i osobní trest 3441
Ne, takové zákroky k hokeji patří 157

Současně usoudil, že všechny Arťuchinovy zákroky se odehrály v rámci pravidel. Útočník Petrohradu byl přitom dvakrát vyloučen, mimo jiné za faul, při kterém zranil Michálka. Arťuchin zavelel svými výpady v druhé třetině k obratu, nicméně Češi se podle komentátora dokázali po druhé přestávce uklidnit a zase se dát dohromady. A jakkoli Rusové zuřivě bojovali až do konce, nakonec prohráli, a tak se pravděpodobně ve čtvrtfinále utkají s Kanadou namísto s Norskem. "Cítíte ten rozdíl?" ironicky podotkl Sovětskij sport.

DÁLE K TÉMATU

Nepřímo také naznačil, že svůj díl viny na porážce nese i Alexandr Ovečkin, který se dosud se spoluhráči nesehrál. Zato při tréninku dvakrát pukem zasáhl brankáře Konstantina Barulina do hlavy, takže potřeboval ošetřit. "A tak tvrdá rána se Ovečkinovi v samém zápase už nepovedla." Sport-Express ocenil, že v "Den vítězství nad fašismem" dostávali Rusové v každé druhé bratislavské hospodě pivo zdarma jako výraz úcty od bratrů Slovanů, ale sborné se svátek nevyvedl.

Porážku list přičítá i "špionáži" českého trenéra Aloize Hadamczika během tréninku Rusů. A získané informace zřejmě byly užitečné, protože Kovalčuk, Ovečkin, Radulov a další hvězdy ruského útoku vázli v pastích české obrany a vůbec ruští útočníci nevypadali příliš přesvědčivě a šance si vytvářeli jen individuálními akcemi. Neproměněné příležitosti byly sice z kategorie "dvousetprocentních", ale i tak vypadaly jako "osamocená šplíchnutí".

ZÁKROK ARŤUCHINA NA RACHŮNKA

Naopak Čechům se dařilo nejen nebezpečněji útočit, ale i příležitosti proměňovat. Vyburcovat tým se pokusil až Arťuchin skvělou hrou na tělo, po které "Michálek ztratil polovinu své předchozí užitečnosti" a "Rachůnek dopadl po srážce na led tak nešikovně, že si rozbil hlavu a rázem zmizel v šatně". Sborné se však nepodařilo ani zastrašovací akce využít k obratu.

Server sportbox.ru napsal o zápase jako o lekci od šampionů. Tým Vjačeslava Bykova se nezmohl na odvetu za porážku ve finále loňského mistrovství světa. Sborná má sice již jistý postup do play off, ale nyní bude muset porazit Finsko, aby ve čtvrtfinále nenarazila na vítěze skupiny F, kterým bude Kanada, anebo Švédsko. Server dal také zákroky, kterými "vynikl" Arťuchin, do uvozovek, a také více chválil český tým. Už před zápasem prý vše hovořilo ve prospěch Jaromíra Jágra a jeho mužstva.

"Češi předvádějí stabilní výsledky, vše vyhrávají a přitom pouštějí málo gólů, zatímco Rusové působí nepřesvědčivě a nezanechávají dojem favorita," napsal sportbox.ru. V samém zápase se pak ruští hráči dopustili mnoha chyb, zbytečně ztráceli puk, kombinace jim nevycházely a "individuálními akcemi mistry světa neporazíš", zvláště když dvěma prvním českým gólům se dalo vyhnout. Naopak Češi dokázali inteligentní obranou odolat i závěrečnému ruskému náporu.

Autor: