Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jen krok od finále: Češi vyzvou podruhé na šampionátu Švédy

Sport

  8:00
KOLÍN NAD RÝNEM - Před loňským čtvrtfinále je ta země - a poprávu - děsila. Dnes se proti Švédsku čeští hokejisté střetnou znovu. S dvěma velkými rozdíly. Ten první v tom, že místo dříve prokletého čtvrtfinále je tentokrát čeká souboj o finále. Ten druhý? Že si na svého severského soka věří nyní mnohem víc.

Česko - Švédsko (Tomáš Vokoun kontroluje puk) foto: www.getphoto.cz/ Robin Drahoňovský

"Jednou jsme je tady už porazili. Víme, že to s naší bojovností můžeme zvládnout i podruhé," říká kapitán Tomáš Rolinek... Dnes se v Kolíně nad Rýnem přivítá se svou manželkou, stejně jako další spoluhráči s příbuznými, kteří je do Německa jedou podpořit.

Češi, ač doteď příliš podceňovaní, přece postoupili do nejlepší čtyřky mistrovství světa. A jsou připraveni to dotáhnout ještě dál. Od 14.00 zahájí se Švédy první semifinálovou řež, po nich se střetne Rusko s domácími Němci.

Je ještě předčasné, s kým a o co zítra zakončí národní tým bez velkých jmen tento turnaj. Již teď je ale jasné, že je blízko malé senzaci. Vždyť jeden triumf ho dělí od zisku medaile, na kterou český hokej netrpělivě čeká čtyři roky. "Nemá cenu si nic nalhávat," přiznal kouč Vladimír Růžička.

"Teď, kdybychom se domů vrátili bez ní, byl bych hodně zklamaný," dodal. Jak je ten osud snadno proměnlivý, že? Ještě před pár dny jeho partě hrozila blamáž, ten nejpotupnější konec v osmifinálové fázi.

Odplata za dva šampionáty?
Jenže když se včera v kolínském hotelu Pullman probouzela k páteční snídani, byli to Kanaďané, poraženi ve čtvrtek sbornou, kteří se sbalenými kufry procházeli kolem. Byl to dost hřejivý pohled...

Na blýskavém ledu megalomanské Lanxess Areny Češi potrénovali až v pozdější odpoledne. Na konci tréninku jezdil hlouček hráčů samostatné nájezdy na Ondřeje Pavelce, až se poté hlasitě rozesmáli. Brankářská dvojka totiž musela zrovna plnit trest pěti kotoulů. "Dělej to pořádně!" vykřikl někdo z nich.

Nervozita? Kdepak. Ta jako by hráče úplně minula. Možná přijde těsně před startem zápasu, možná přišla už před večerní poradou, kde se severský soupeř dopodrobna rozebíral. "Jejich hra se ale nijak extrémně nezmění," uvažoval Rolinek.

"Budou bránit střední pásmo, nebezpečně útočit. Nebude to jiný zápas než ten v základní skupině." Kéž by nakonec nebyl ani z hlediska výsledku - tehdy ho reprezentace vyhrála 2:1 a stala se jediným, kdo tu Tre Kronor dokázal porazit. Mimochodem, po šokující porážce s Nory v něm přece také šlo o dost.

"Je to mužstvo s dobrými protiútoky, které rádo otáčí hru," upozornil na Čechy švédský trenér Bengt Ake Gustagfon. Jeho útočník Jonas Andersson však dodal: "Není to náhodou tak, že Česko vypadává v závěrečných kolech častěji než my?" Švédská média seveřanům věří, potrpí si na psychologickou válku. Před důležitými duely na český výběr poměrně často platila. Změní se to tady? Nastává čas další odplaty?

Jedna se za letošní olympiádu vydařila už proti Finsku. Ta se Švédy má být vyřízením účtů z minulých dvou šampionátů.

Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR
Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR

Víte, že atopický ekzém je nejčastější kožní onemocnění u dětí? Tímto onemocněním kůže trpí 15 – 20 % dětí a nejčastěji se objevuje u miminek nebo...