Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ještě měl zůstat ve Slavii, myslí si o Hertlovi kouč Růžička

Sport

  21:00
PRAHA - "Pořád si myslím, že tady měl zůstat," prohlásil nesmlouvavě trenér Slavie Vladimír Růžička o svém bývalém svěřenci Tomáši Hertlovi, kterého sám vychoval po hokejové stránce. Mladíkovi se přitom mimořádně povedl vstup do NHL, kde v noci na středu nastřílel v dresu San Jose Sharks čtyři branky New Yorku Rangers.

Trenér Slavie Vladimír Růžička. foto: ČTK

Viděl jste Hertlovo čtyřgólové představení?
Pouštěl jsem si to na telefonu. Vstup má výborný, teď aby mu to vydrželo dál.

Takový start devatenáctiletého kluka v NHL jste asi nečekal, že?
Já si myslím, že tohle nečekal nikdo. Je to parádní. Ale jestli bude hrát dobře, nebo špatně, to se teprve uvidí. Zatím mu to jde a daří se mu.

K TÉMATU

V létě jste říkal, že by pro Hertla bylo lepší, kdyby ještě rok zůstal ve Slavii. Skutečně jste svůj názor nepřehodnotil ani po jeho snovém začátku v NHL?
Ne. Já to říkám pořád stejně. Že tady měl ještě zůstat. Třeba proto, že jsou tady akce nároďáku a on toho ještě v reprezentaci moc neodehrál.

V San Jose však dostal hned na začátku víc než solidní šanci. Hraje v první lajně, se skvělým nahrávačem Thorntonem...
Oni ho sledovali už v extralize, věděl, že je to šikovný hráč. Je dobře, že ho dali do první lajny. Je vidět, že si ho chtějí vychovat. Že je mladý, že má velký potenciál a že má všechno před sebou.

Hertl slaví gól.

Často bývá slyšet srovnání Hertl-Jágr. Teď se zdá, že až tolik nepokulhává a že by mladík mohl českou legendu třeba ještě předčít. Co si o tom myslíte vy?
To se uvidí, na takové hodnocení je brzy. To se nedá říct na základě tří zápasů.

Je jeho výhoda, že umí hrát i fyzicky?
Nevím, jak moc tam hraje do těla, ty zápasy jsem neviděl. Hodnotím to jen podle bodování.

V Kanadě kritizují Hertla. Nádherným gólem prý zesměšňoval soupeře

Člověk se tím gólem nemůže nabažit a pouští si ho pořád dokola. Nájezd na gólmana a zakončení mezi nohama do horního růžku. V zámoří se však objevil názor, který nádherný hokejový moment útočníka Tomáše Hertla haní. "Tohle se nedělá," zaznělo v kanadské sportovní televizi TSN. Ta slova znějí nepochopitelně, ale za oceánem mají občas tendenci být hyperkorektní. Tohle je přesně ten příklad. Tady je pohled Jamie McLennana, bývalého gólmana a nyní televizního analytika.

"Hertl je rychlý, má šikovné ruce. Věděl někdo, že dá tolik gólů v tak málo zápasech? Ne. Ale dostává příležitosti, hraje přesilovky, září i díky Joe Thorntonovi. Ten čtvrtý gól mezi nohama vypadá skvěle, ale udělat takovou věc pár minut před koncem za jasného stavu, to se nedělá. Nechcete přece zesměšnit New York Rangers, a tohle tak vypadalo. Ztrapňoval je."

Pro českého fanouška jsou ta slova možná nepochopitelná, ale Hertl by se měl připravit, že si na něj další protivníci budou dávat pozor. Ostatně není to tak dávno, co ruský talent Nail Jakupov budil vášně svými divokými oslavami gólů. Na ledě kvůli tomu vznikaly rvačky, v médiích i mezi fanoušky diskuze. Hertlova paráda budí podobné reakce, i když jde zatím o ojedinělou záležitost.

"Pokud to bude opakovat, souhlasím s tebou," řekl moderátor Steve Kouleas, jenž se však Hertla přece jenom zastal. "Nechci ho omlouvat, ale není to tak, že skvělí hráči dělají věci, jako je tahle? Tady nešlo o zesměšňování Rangers. Je to 19letý kluk, nechme to být." Udělal by něco takového Sidney Crosby?" zeptal se McLennan svého kolegy ve studiu. "Asi ne. Ale kdyby ses zeptal lidí, jestli má Hertl něco podobného udělat zase, tak ti 95 procent řekne, že ano," zněla odpověď moderátora.

Jaroslav Tomas

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!