3. dubna 2015 12:44 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Hudler se dočkal. Příběh ‚malého Gretzkého‘, kterému se konečně klaní

Jiří Hudler v dresu Calgary. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Hudler v dresu Calgary. | foto: ČTK/AP

CALGARY/PRAHA Sedíme v Cheliosově baru v Detroitu a z hokejisty Hudlera se sypou příhody. Páni, jak ho kouč Babcock dusil! Připomínal mustanga v těsné ohradě. Tolik se chtěl předvést.

V minulé sezoně Jiří Hudler ve svém calgarském domě ubytoval nováčka Monahana. I v té současné se mladíci z týmu Flames občas staví ve vývařovně U Hudlerů. „Přijde třeba deset kluků na jídlo a Jirkova přítelkyně Hanička je hostí,“ líčí útočníkův agent Pavel Maršoun. 31letého malého náčelníka je slyšet na střídačce i v kabině.

„Je to náš hlavní roztleskávač. A když se nedaří, vůbec se nezdráhá zvýšit hlas,“ citovala klubová stránka kouče Boba Hartleyho.

Konečně! Konečně mu v NHL přidělili hlavní úlohu. Hudler je ve svém živlu. Táhne mužstvo v honbě za postupem do play off. V lize ho vyhlásili nejlepším forvardem uplynulého měsíce, v němž posbíral 23 bodů (10+13) v 15 startech.

Utahují si z něj, že se chová jako taťka. Přitom se skutečně stal otcem. Kluk z Olomouce v dalekém Calgary dozrál. Našel tu svůj ráj.

Malý Gretzky

Když v šestnácti ve vsetínském dresu naskočil do extraligy, vypadal jako žák mezi muži. O hlavu menší a o 30 kilo lehčí než mnoho beků.

Na přilbě košík, za ním šibalský kukuč. Jak promluvil, hned bylo znát, jak mu to pálí. Vtipný, přiměřeně uctivý. Podobně se projevoval na ledě. Spletité situace řešil originálně. Předvídal, znamenitě se orientoval, kličkoval i rozdával pasy.

Jiří Hudler slaví se spoluhráči gól Calgary.
Jiří Hudler v dresu Calgary.

„Správný drzoun, grázlík, není poseroutka,“ říkal mi o něm agent Jaromír Henyš, jenž ho dlouho nadšeně sledoval. „Vůdčí osobnost, nerad prohrává, klidně něco vytkne pětadvacetiletému chlapovi.“

V sedmnácti patřil ke špičce v produktivitě (46 bodů ve 46 utkáních). Udivoval na mezinárodních akcích. „Na osmnáctkách mu kanadští scouti přezdívali malý Gretzky,“ tvrdil Milan Tichý, jenž hledal talenty pro Columbus. „Sám porazil Rusko. Přihrál na vyrovnávací gól, pak vystihl rozehrávku a nájezd zakončil bombou pod víko.“

Poté se o něj veřejně hádali reprezentační trenéři Lener (áčko) a Holík (juniorka). Rodila se hvězda.

Drásavé otázky známých

Ač se v Americe s evropskými nadějemi nemazlí, třeba Jágr či teď Pastrňák záhy dostali šanci vyniknout. To Hudlera v Detroitu podrobili ultrapřísné výchově. V jeho třetí zámořské sezoně ho pustili do pouhých čtyř partií NHL, byť na farmě dominoval (76 mačů, 96 bodů).

Kouč Babcock krutě testoval jeho vůli. Na podzim 2007 v restauraci Cheli’s Chili mi Hudler ty zkoušky zaníceně líčil. Nesměl pedantskému bossovi odseknout, tak se ze vzteku snažil aspoň vypovídat.

Babcock ho spoutával taktikou. Z centra ho převelel na křídlo. Snažil se měnit jeho styl. A co bylo nejhorší, věznil jej na lavičce, když se na kluzišti rozhodovalo o výsledku.

Jiří Hudler obchází obránce Dallasu Jasona Demerse.

Jiří Hudler obchází obránce Dallasu Jasona Demerse.

Hudler běsnil, při čekání na vypuštění do arény trpěl. Ve dvou zápasech po sobě (proti Montrealu a Nashvillu) dal vítěznou branku, přestože na něj zbylo asi 8 minut. Babcock si do něj rýpnul: „Takhle to máš rád, ne?“ A jemu se strašně chtělo řvát: „Nééé!“

Dychtil po místě v 1. či 2. lajně. Po roli vůdce. Drásaly ho otázky známých: „Hej, kdy se v té NHL konečně prosadíš?“

Jinou lekci mu „Babs“ udělil kdysi v Edmontonu. V závěru za stavu 2:3 vznikl u střídačky zmatek. Hudler bez rozkazu přeskočil hrazení a v čase 59:56 vyrovnal. Babcock mu poděkoval tím, že ho pro příští střetnutí vyškrtl ze sestavy.

I proto z Red Wings na rok prchl do KHL. V Dynamu Moskva mu nabídli vyšší plat i vytížení. Detroitská drezúra mu ovšem přinesla i pár nezanedbatelných plusů. Triumf ve Stanley Cupu. Stovky dobrých rad od Lidströma, Cheliose, Hulla či Dacjuka. A tedy hokejové vzdělání nejvyšší úrovně, které využívá i nyní.

Šťastný doma i v práci

Další zklamání mu přinesly zkušenosti s národním mužstvem. Taky v něm se toužil stát lídrem, dokonce kapitánem. Jenže trenér Růžička ho nezapsal do nominace na olympiádu do Vancouveru a jeho následovník Hadamczik loni vynechal Hudlera ze soupisky pro Soči. „Dost ho to mrzí,“ tvrdí Maršoun.

S novináři teď jeho klient mluví zřídka. Má raději svůj klid. Pryč je období, kdy se objevoval ve společenských rubrikách coby partner modelek Hanychové a Krainové.

Předloni ho zarmoutila smrt otce, který jej v kariéře neskutečně podporoval. V Calgary žije s přítelkyní Hanou Chymčákovou. V lednu se jim narodila dcera Anna Josefina.

„Jirka dospěl. Doma má pohodu, Hanička mu vytváří parádní zázemí, což se přenáší do jeho hry,“ říká agent Maršoun. „A stejně jako Kubovi Voráčkovi se mu vyplácí letní dřina na kempu v Montrealu.“

V týmu Flames si vybudoval úctyhodnou pozici. Pronikl do Top 10 bodování NHL. V soukromí i v práci prožívá báječnou dobu. Kouč Hartley na něj spoléhá. Chválí ho.

Hudler si lebedí v útoku s mladíky Monahanem a Gaudreauem. A se smyslem pro humor, jímž sršel už jako teenager, hlásí: „Líbí se mi, že na ně můžu řvát v každém střídání. To se mi ještě nestalo. Je to fajn. Tím spíš, že mi neodsekávají.“