Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Hokej

Kapitán Lva Novotný: Mluví se o tom, že klub bude za rok opět fungovat

Lev Praha - Dynamo Moskva. Marek Kvapil z Dynama Moskva (vlevo) a Jiří Novotný ze Lva | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lev Praha - Dynamo Moskva. Marek Kvapil z Dynama Moskva (vlevo) a Jiří Novotný ze Lva | foto: ČTK

PRAHA O hokejové KHL dosud panovala představa, že je to finančně bezedná studnice. Vývoj posledních měsíců však svědčí o opaku: kvůli ekonomickým problémům krachují kluby, řada dalších má vážné problémy. Soutěž utrpěla šrámy, které vzbudily pochybnosti i mezi jejími dosavadními zastánci a optimisty.

Jak se bude vyvíjet situace dál? Nemůže se stát, že podobně jako Lev Praha zanikne celá KHL? A nebudou už samotní hokejisté opatrnější? Není pro ně momentální vývoj jakýmsi vystřízlivěním?

"To si netroufnu hodnotit, protože u Lva do detailů nevím, co stálo za jeho krachem. Ale KHL jako taková sílu pořád má," tvrdí útočník Jiří Novotný, bývalý kapitán zaniklého týmu, jenž sídlil v Praze.

Z čeho tak usuzujete?
Myslím si, že do ní budou dál přicházet kvalitní hráči z NHL i nejlepší mladíci a talenti z Evropy, které si KHL stahuje. Je pravda, že by v soutěži kluby zanikat neměly a že finanční problémy mají i jiné týmy v Rusku, přesto říkám, že ta liga má stále ohromný kredit a že jsou v ní pořád dobří hráči.

Čekal jste, že může přijít něco takového jako konec Lva?
Abych pravdu řekl, tak jsem to nečekal, protože jsem měl do poslední chvíle zprávy, že se všechno vyřeší. Je to obrovská škoda kvůli divákům, spoluhráčům, trenérům, kustodům a doktorům, co se o nás starali.

ČTĚTE TAKÉ

Popište, jak se situace vyvíjela. Byli jste informovaní?
Věděli jsme, že se něco děje. Říkali nám, že máme chvilku počkat, bylo to všechno na vahách. Víc vám k tomu ale neřeknu, protože víc nevím.

Mrzí vás konec o to víc, že angažmá v Praze bylo pro hráče atraktivní?
To stoprocentně. V minulé sezoně jsme udělali super výsledek a dostali se až do finále, byla tady dobrá parta... Jenže teď nás všechny čekají velké změny. Můj syn má třeba v září nastupovat do první třídy.

Jak moc je situace komplikovaná, když jste počítali s tím, že budete hrát ve Lvu a nic jiného jste si nezajišťovali?
Je to komplikované tím, že skončil ještě Doněck a najednou se na trhu objevuje strašně jmen. Ten trh není nafukovací, navíc v Rusku můžete mít v týmu jenom pět cizinců. Je to pokryté, všichni už mají podepsané hráče. A teď je tu najednou 50 výborných hokejistů, kteří shánějí práci. Vím, že lidi ze Lva dělali všechno, aby zase fungoval. Dokonce se mluví o tom, že jde jenom o přerušení na rok a pak se to dá zase dohromady. Ale co bude za rok, to nikdo neví.

Jak pro vás bylo těžké sehnat angažmá v Jaroslavli?
V mém případě to bylo trošku jinak, protože jsem měl ve smlouvě dohodu, že pokud dostanu třetí rok mého kontraktu lepší nabídku, tak můžu odejít. Což se stalo.

Takže váš odchod nemá se situací ve Lvu nic společného?
Má. Chtěl jsem ve Lvu pokračovat, chtěl jsem se dohodnout na podmínkách do dalších let, protože jsem měl smlouvu už jenom na rok. Ale tím, že bylo všechno na hraně, tak jsem se raději dohodl v Jaroslavli.

Možná jste to měl snadnější, protože jste známý, hrajete v reprezentaci. Myslíte, že zaměstnání seženou i ostatní?
To nevím. Určití hráči mají kredit, protože už něco odehráli jak v klubech, tak v reprezentaci a byli úspěšní. Mezi takové se řadí třeba Ondra Němec nebo cizinci, kteří byli ve Lvu kvalitní. Myslím, že i Řepík a Birner najdou uplatnění. Musím ale říct, že to bude těžké pro všechny, protože trh je přesycený. Všem přeju, aby našli práci co nejdřív.

Lev Praha (Jiří Novotný)

Asi nejste spokojený, že nebudete v Praze, na druhou stranu jste si finančně polepšil, ne?
Nebudu tady zastírat, že šlo o nabídku, která se nedala odmítnout.

Ještě poslední věc: znamená konec Lva něco pro český hokej?
Na to vám neodpovím. Myslím, že český fanoušek vnímal Lva v posledních měsících, kdy jsme hráli výborně, hrozně pozitivně a trošku na něj změnil názor. Ale určitě budou lidi, kteří budou rádi, že Lev skončil. Fanoušci, kteří si k nám našli cestu, budou smutní. Díky výkonům jsme si nenašli příznivce jenom v Praze, ale v celé České republice. O to je to větší škoda.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Maminky, nenechte si ujít testování dětské kosmetiky sebamed Baby!
Maminky, nenechte si ujít testování dětské kosmetiky sebamed Baby!

Pokožka vašeho miminka si zaslouží jen tu nejlepší péči. Vyzkoušejte s námi řadu sebamed Baby, která byla vyvinuta speciálně pro potřeby citlivé...