Pondělí 18. října 2021, svátek má Lukáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kapitán Lva Novotný: Mluví se o tom, že klub bude za rok opět fungovat

Sport

  11:11
PRAHA - O hokejové KHL dosud panovala představa, že je to finančně bezedná studnice. Vývoj posledních měsíců však svědčí o opaku: kvůli ekonomickým problémům krachují kluby, řada dalších má vážné problémy. Soutěž utrpěla šrámy, které vzbudily pochybnosti i mezi jejími dosavadními zastánci a optimisty.

Lev Praha - Dynamo Moskva. Marek Kvapil z Dynama Moskva (vlevo) a Jiří Novotný ze Lva foto: ČTK

Jak se bude vyvíjet situace dál? Nemůže se stát, že podobně jako Lev Praha zanikne celá KHL? A nebudou už samotní hokejisté opatrnější? Není pro ně momentální vývoj jakýmsi vystřízlivěním?

"To si netroufnu hodnotit, protože u Lva do detailů nevím, co stálo za jeho krachem. Ale KHL jako taková sílu pořád má," tvrdí útočník Jiří Novotný, bývalý kapitán zaniklého týmu, jenž sídlil v Praze.

Z čeho tak usuzujete?
Myslím si, že do ní budou dál přicházet kvalitní hráči z NHL i nejlepší mladíci a talenti z Evropy, které si KHL stahuje. Je pravda, že by v soutěži kluby zanikat neměly a že finanční problémy mají i jiné týmy v Rusku, přesto říkám, že ta liga má stále ohromný kredit a že jsou v ní pořád dobří hráči.

Čekal jste, že může přijít něco takového jako konec Lva?
Abych pravdu řekl, tak jsem to nečekal, protože jsem měl do poslední chvíle zprávy, že se všechno vyřeší. Je to obrovská škoda kvůli divákům, spoluhráčům, trenérům, kustodům a doktorům, co se o nás starali.

ČTĚTE TAKÉ

Popište, jak se situace vyvíjela. Byli jste informovaní?
Věděli jsme, že se něco děje. Říkali nám, že máme chvilku počkat, bylo to všechno na vahách. Víc vám k tomu ale neřeknu, protože víc nevím.

Mrzí vás konec o to víc, že angažmá v Praze bylo pro hráče atraktivní?
To stoprocentně. V minulé sezoně jsme udělali super výsledek a dostali se až do finále, byla tady dobrá parta... Jenže teď nás všechny čekají velké změny. Můj syn má třeba v září nastupovat do první třídy.

Jak moc je situace komplikovaná, když jste počítali s tím, že budete hrát ve Lvu a nic jiného jste si nezajišťovali?
Je to komplikované tím, že skončil ještě Doněck a najednou se na trhu objevuje strašně jmen. Ten trh není nafukovací, navíc v Rusku můžete mít v týmu jenom pět cizinců. Je to pokryté, všichni už mají podepsané hráče. A teď je tu najednou 50 výborných hokejistů, kteří shánějí práci. Vím, že lidi ze Lva dělali všechno, aby zase fungoval. Dokonce se mluví o tom, že jde jenom o přerušení na rok a pak se to dá zase dohromady. Ale co bude za rok, to nikdo neví.

Jak pro vás bylo těžké sehnat angažmá v Jaroslavli?
V mém případě to bylo trošku jinak, protože jsem měl ve smlouvě dohodu, že pokud dostanu třetí rok mého kontraktu lepší nabídku, tak můžu odejít. Což se stalo.

Takže váš odchod nemá se situací ve Lvu nic společného?
Má. Chtěl jsem ve Lvu pokračovat, chtěl jsem se dohodnout na podmínkách do dalších let, protože jsem měl smlouvu už jenom na rok. Ale tím, že bylo všechno na hraně, tak jsem se raději dohodl v Jaroslavli.

Možná jste to měl snadnější, protože jste známý, hrajete v reprezentaci. Myslíte, že zaměstnání seženou i ostatní?
To nevím. Určití hráči mají kredit, protože už něco odehráli jak v klubech, tak v reprezentaci a byli úspěšní. Mezi takové se řadí třeba Ondra Němec nebo cizinci, kteří byli ve Lvu kvalitní. Myslím, že i Řepík a Birner najdou uplatnění. Musím ale říct, že to bude těžké pro všechny, protože trh je přesycený. Všem přeju, aby našli práci co nejdřív.

Lev Praha (Jiří Novotný)

Asi nejste spokojený, že nebudete v Praze, na druhou stranu jste si finančně polepšil, ne?
Nebudu tady zastírat, že šlo o nabídku, která se nedala odmítnout.

Ještě poslední věc: znamená konec Lva něco pro český hokej?
Na to vám neodpovím. Myslím, že český fanoušek vnímal Lva v posledních měsících, kdy jsme hráli výborně, hrozně pozitivně a trošku na něj změnil názor. Ale určitě budou lidi, kteří budou rádi, že Lev skončil. Fanoušci, kteří si k nám našli cestu, budou smutní. Díky výkonům jsme si nenašli příznivce jenom v Praze, ale v celé České republice. O to je to větší škoda.

Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Mohlo by vás zajímat