9. března 2015 7:30 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Fleischmann výměnu do Anaheimu kvitoval. Sekáče potěšilo kalifornské horko

Tomáš Fleischmann v dresu Anaheimu v utkání s Pittsburghem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Fleischmann v dresu Anaheimu v utkání s Pittsburghem. | foto: Reuters

ANAHEIM (Od spolupracovníka LN v USA) První březnové pondělí skončila v NHL série výměn a nové posily si zatím pomalu zvykají na neznámé prostředí. To je i případ dvou českých útočníků Tomáše Fleischmanna a Jiřího Sekáče. Ti se řízením osudu ocitli v Kalifornii v týmu Anaheim Ducks, s nímž hned bojují na čele celé ligy.

Místní média i kouč Boudreau zatím jejich výkony velmi chválí, nováček v NHL Sekáč se dokonce ocitl v elitní formaci Kačerů vedle hvězd Getzlafa a Perryho.

Zatímco třicetiletý Fleischmann již v nejslavnější soutěži světa odehrál 570 zápasů a patří mezi ostřílené borce, o osm roků mladší Sekáč zažívá letos svoji nováčkovskou sezónu.

LN Jak jste oba vnímali tu výměnu, co jste jí říkali?
Tomáš Fleischmann:
Protože mi v létě bude končit smlouva, tak jsem tušil, že bych mohl být někam vyměněn, a Anaheim byl jeden z týmů, který jsem si přál. Takže jsem moc rád, že to tak dobře dopadlo. Ale mohu říci, že ačkoli Ducks hrají na úplné špičce NHL, zas tak velký rozdíl s tím, jak hrála Florida, to zase není.

Jiří Sekáč: Zrovna jsme s Montrealem hráli v St. Louis, když mi volal manažer, že jsem byl vyměněn do Anaheimu. Jedná se o moji první výměnu, tudíž jsem nevěděl přesně, do čeho jdu, měl jsem z toho takové smíšené pocity. Na druhou stranu jsem věděl, že Anaheim má výborný tým a vede tabulku NHL.

LN Tomáši, stihl jste se na Floridě potkat ještě s Jardou Jágrem?
TF
: Potkali jsme se jen na chvíli. Určitě bych si býval s Jardou rád zahrál, ale bohužel k tomu nedošlo. Snad někdy jindy.

LN Jak Vás spoluhráči přijali?
TF:
Velice dobře, panuje zde maximálně profesionální atmosféra. Anaheim má letos velké ambice v bojích o Stanley Cup a je to zde cítit. Osobně si myslím, že šance určitě je velká.

JS: Já na play off či Stanley Cup zatím vůbec nemyslím, do konce základní části ještě zbývá 16 utkání a mnohé se může ještě různě vyvinout. Hrát finále Stanley Cupu proti Montrealu by bylo pro mě osobně velmi zajímavé, ale o takových věcech teď nemá cenu spekulovat.

Tomáš Fleischmann z Floridy se snaží vyzrát na Martina Brodeura a celou obranu...
Hokejový útočník Tomáš Fleischmann byl ve čtvrtečním utkání NHL hlavním...

LN Jiří, v místním tisku se objevily informace, že jste trejd přijal s potěšením, protože konečně se budete moci věnovat i útočnému hokeji, nejen bránění. Je to tak?
JS:
Asi jsem trochu naběhl, neboť se někteří fanoušci, především z Montrealu, proti těmto závěrům trochu obořili, ale když sledujete hodnocení Canadiens v televizi hokejovými experty, tak se všichni shodují, že hrají velmi obranný hokej. Zde v Anaheimu se hraje hodně ofenzívně, i když všechno musí vycházet ze zabezpečené obrany.

LN Tomáši, v pátečním nočním utkání proti Pittsburghu jste vstřelil svůj první gól za Anaheim, jak jste ho vnímal?
TF:
Zápas proti Pittsburghu nám nevyšel, hlavně v druhé třetině jsme dostaly slepené góly. Pak už to bylo těžké, oni dobře hrají, když se dostanou do vedení. Ve třetí třetině jsme trochu zabojovali, snad i můj gól k tomu pomohl, ale nestačilo to.

LN Jiří, v utkání proti Pittsburghu Vás trenér dokonce v závěru zápasu stavěl do první lajny, asi Vám hodně věří…
JS:
Vždycky když se nedaří, tak kouč míchá sestavou. Jsem moc rád, že jsem dostal šanci ukázat, co umím.

LN Jak jste celkově spokojeni se sezonou?
JS:
Myslím, že mi do ní vyšel vstup, ale v druhé čtvrtině jsem se začal trochu trápit a nedostával jsem v Montrealu tolik příležitostí na ledě něco ukázat. Po té výměně jsem si říkal, že zde musím dobře začít, což se snad podařilo, a teď jen v tom musím pokračovat.

TF: Já určitě spokojený nejsem, hrál jsem na Floridě hlavně třetí lajnu a mým úkolem bylo bránit, trenér mně nasazoval na oslabení. Tudíž jsem nenasbíral v kanadském bodování tolik bodů jako v minulosti, ale herně to asi nebylo tak špatné. Snad tedy zde v Anaheimu to půjde bodově také nahoru, zejména když mne kouč staví do druhé formace s výborným Kesslerem a Švédem Silfverbergem.

LN Jirko, jste tady v Kalifornii týden, jaký je to rozdíl proti Montrealu?
JS: Je tu asi o čtyřicet stupňů Celsia více, což určitě potěší. Jinak pochopitelně se místní zájem o hokej s tím, co je v Kanadě nedá srovnávat. Tam lidé hokejem vyloženě žijou, žádný jiný sport je v podstatě nezajímá, snad až na fotbal, jehož sezona bude nyní začínat. Ale hokej tam vždy bude na prvním místě, což tady rozhodně neplatí.

LN Tomáši, trenér národního týmu Růžička lamentovat v českém tisku po Vaší výměně, že přišel pro mistrovství světa o velkou oporu…
TF:
Máte pravdu, na účast na šampionátu to moc nevypadá, i když nevíte, co se může v bojích o Stanley Cup přihodit, vypadnout můžete kdykoli, třeba i v prvním kole. Nad mistrovství světa příliš nepřemýšlím, máme před sebou ještě mnoho zápasů, uvidíme.

Michal Sedláček