26. června 2011 16:21 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Kaberle je v Česku. Zda bude pokračovat v Bostonu, netuší

Tomáš Kaberle přiletěl do Prahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Kaberle přiletěl do Prahy | foto: ČTK

PRAHA Pět dnů po Davidovi Krejčím přiletěl zpátky do Česka po sezoně také druhý letošní český vítěz Stanleyova poháru obránce Tomáš Kaberle z Bostonu. Únorová posila hokejistů Bruins ještě zamířila po oslavách do Toronta, odkud kladenský odchovanec do týmu nového šampiona přišel, a teď chystá definitivně stěhování ze svého dlouholetého působiště. Nyní se těší na rodinu a v nejbližších dnech bude také řešit své další angažmá.

"Furt si to užíváme. Takto povedená sezona, to se málokdy stane. Když jsem byl vyměněný, tak jsem to ani nečekal, že se to tak rychle stane. Jsem za to rád. Myslím, že je na mně vidět, že jsem utahaný, že jsem poslední dny moc nespal. Myslím, že si to ještě užiju doma s rodinou," řekl Kaberle novinářům po příletu na letiště v Praze-Ruzyni, kde jej vítali rodiče.

Blízcí si na jeho návrat museli počkat. "Zařizoval jsem v Torontu nějaké věci, budu se snažit prodat byt. Mám tam také spoustu známých, tak jsem se tam chtěl podívat. Strávil jsem tam týden, před sezonou tam na týden ještě pojedu. Rozloučím se tam a budu tam ještě trénovat s klukama, s kterými chodíme v létě," vysvětlil zdržení Kaberle. "Je to tam můj druhý domov. Bylo hezké tam potkat lidi, kteří mi gratulovali."

Čtěte také

Zatím neví, kde bude v NHL pokračovat. Končí mu pětiletý kontrakt na 21,25 milionu dolarů a poprvé v kariéře si může od 1. července vyzkoušet, jaké by získal nabídky jako volný hráč. Tedy v případě, že do té doby neprodlouží kontrakt s Bostonem. "Mluvil jsem s agentem těsně před odletem a byl na draftu, tak měl starosti tam. V polovině týdne bude vědět víc," podotkl Kaberle.

V Bostonu by podle generálního manažera Petera Chiarelliho chtěli nechat úspěšný tým pohromadě. "On i trenér (Claude Julien) říkali, že budou rádi, když zůstanu. Ale roli hrají i finanční podmínky. Rádi by mě prý viděli zpátky. Když by to dopadlo v Bostonu, tak bych tam rád zůstal. Kluci byli výborní od začátku, je to i dobrá organizace, nemám důvody nezůstat, ale uvidíme, jak to dopadne," okomentoval to Kaberle.

První přestup v NHL nebyl lehký, Kaberle čelil i kritice médií, ale pocity má z Bostonu skvělé. "První dva týdny nebyly lehké, člověk si musí zvyknout na jiný systém, než hraje třináct let. Já se snažil nečíst noviny a koncentrovat se na svoji hru. Dali mi důvěru, nebyly pochybnosti, všichni stáli za mnou, hlavně trenér. Od poloviny třetího kola už to bylo dobré, s Montrealem mi to ale moc nešlo, ale to se stane, sezona je dlouhá," podotkl třiatřicetiletý zadák, který v NHL nasbíral 902 zápasů a připsal si 529 kanadských bodů. Dalších 39 přidal ve 102 zápasech play off.

Brzy může měnit dres znovu. Za necelý týden má možnost vybírat z více nabídek. Jen je mu jasné, že návrat do Toronta se asi konat nebude. "Stát se tedy může všechno, ale je tam dalších devětadvacet mančaftů a uvidíme, jak to dopadne," poznamenal elitní zadák, který v Torontu prožil až do února celou svou kariéru v NHL. Nechtělo se mu odcházet, i když se několik let o jeho výměně spekulovalo.

Letos už ale s odchodem počítal a po pěti sezonách bez play off s Maple Leafs si mohl vychutnat vítěznou jízdu. "Byl to určitě těžké posledních pět šest let furt odpovídat na otázky, proč se nepovedlo se dostat do play off.

Tentokrát to bylo daleko lepší, každý měl úsměv na tváři a nebyly tam žádné otázky, proč jsme hráli blbě. Byli jsme jako mančaft, hráli jsme všichni za všechny a všechny čtyři lajny byly výborné," prohlásil Kaberle.

Místo zklamání po minulých sezonách si mohl letos při oslavách vychutnávat euforii. Nejvíce jej zaujalo, jak před týdnem v sobotu v ulicích Bostonu slavilo půldruhého milionu fanoušků. "Jezdili jsme od jedenácti asi dvě hodiny po městě na takových autobusech, které mohou i na vodu. Lidi nás čekali od rána, bylo to neskutečné prožít něco takového. Bylo by hezké si to zopakovat znovu," konstatoval.

Následovala soukromá oslava hráčů. "Hodně jsme si to užili. Myslím ale, že všichni tam odevzdali všechno jako na ledě. První tři dny byly hodně náročné, to se nespalo skoro vůbec. Let šest hodin z Vancouveru, to byl blázinec v letadle. Přiletěli jsme ráno v devět a šlo se znovu. Někdo vydrží míň a někdo víc, ale nikdo na to při oslavách nekoukal. Když byl člověk utahaný, tak si šel lehnout. Druhý den mohl začít znova," usmíval se Kaberle.

Triumf v NHL si připsal pět let po svém bratrovi Františkovi, který vyhrál s Carolinou. "Volali jsme si. On byl v Tampě, koukal se. Trochu si ze mě dělal i srandu, ale před posledním zápasem jsem se ho ptal co a jak a on říkal: Jenom vyhraj," přiblížil svůj telefonát se sourozencem, s kterým v roce 2005 získal i titul mistra světa ve Vídni. "Je hezké mít na Stanley Cupu jméno blízko bráchy, který vyhrál v roce 2006. Užijeme si to, až to přivezou sem."

Zatím není jasné, kdy slavná trofej do Česka zavítá. I bez ní ale Kaberle plánuje doma oslavy. "Psal jsem si s klukama a myslím si, že u nás na vesnici něco uděláme. Ale to hlavní bude, až tady budu mít Stanley Cup," doplnil Kaberle, který se těšil, jak hned po příletu navštíví babičku.

"Byla šťastná. S Tampou Bay mi povídala, že vyhrajeme v sedmi zápasech, ale ve finále byla nervózní. Nechtěla říkat, kolik to bude zápasů, ale cítila, že to dobře dopadne." Brzy si také naplánuje tenis s kamarádem Tomášem Plekancem, hvězdou Montrealu. "Týden odpočinku bude muset stačit. Pleky má pro mě už nějakou jednotku určitě připravenou," řekl Kaberle a nemrzelo jej, že nestihl Plekancovu svatbu s Lucií Vondráčkovou. "Díky bohu byla sezona dlouhá. Já mu popřál po telefonu, jsme v kontaktu. Je to hezké. Určitě to zapijeme," dodal Kaberle.

ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.