Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Kalus se poroučel po třech vteřinách, Slavia prohrála

20:44
BRNO - Hokejisté Komety Brno porazili v extralize Slavii Praha 4:0. Po návratu do Brna se slovenský útočník Jozef Balej uvedl gólem a asistencí. Kometa tímto vítězstvím ukončila sérii tří zápasů, v nichž nezískala ani bod. Naopak Slavia z posledních šesti utkání už počtvrté vyšla střelecky naprázdno a umožnila brněnskému brankáři Sasu Hovimu vychytat první nulu v sezoně.

Kometa Brno - Slavia Praha, brněnští hráči se radují z prvního gólu. foto: ČTK

Hosté vlastní chybou ztratili hned v úvodu Kaluse. Už po třech vteřinách měl útočník putovat na trestnou lavici, protože se popral s Pospíšilem. Jenže trestoměřiči zjistili, že jeho jméno chybí v oficiálním zápise. Po pětiminutovém diskutování u trestné lavice slovenští hlavní rozhodčí Baluška a Müller nekompromisně Kalusovi ukázali, že musí putovat do šatny a zápas pro něj skončil.

Na trestnou lavici místo něj usedl Lukáš Žejdl. Kalus vypadl ze slávistické sestavy při přepisování zápisu, kde v první verzi figuroval. Přepsanou verzi posléze vedoucí pražského týmu Josef Hronek potvrdil podpisem. "Bohužel jsme zápis po přepisu podepsali bez kontroly," přiznal Hronek.

Kalus podle svých slov zjistil, že s jeho startem v zápase něco není v pořádku, až ve stejném okamžiku jako diváci na stadionu. Seděl na trestné lavici a nejdříve jej napadlo, že Pospíšil trest nedostal. "Jenže potom se mě zapisovatelé na trestné lavici ptali, co jsem za hráče," dodal s úsměvem Kalus. Vzápětí se dozvěděl, že není uveden v zápise a musí předčasně odejít do šatny.

Technickému vedoucímu Slavie Hronkovi chybu nevyčítal. "A ani nebudu. Chyba se stane. Ve svém zápise mě měl uvedeného, a potom si nevšiml, že jsem nedopatřením vypadl," řekl k omylu, který jej připravil o extraligový start.

Slavia se marně snažila, trápí ji střílení gólů

Trenér Vladimír Růžička proto musel sestavu bleskově přeskupit. I když se Slavia snažila o agresivní hokej, Brňané hráli přesněji, častěji útočili a jejich tlak zúročil v 10. minutě vedoucím gólem Petrovický. Po akci Tomáše Pospíšila a Balejově přihrávce Petrovický zkušeně naznačil při nájezdu na Furcha střelu a z velkého úhlu poslal kotouč do sítě.

"Hodnocení našeho výkonu nemůže být pozitivní. Chyběl nám po omylu v zápisu Kalus. Nevstřelili jsme ani branku, nejsme schopni skórovat ani z vyložených šancí. Už to zřejmě mají hráči v hlavách," zlobil se trenér Slavie Jiří Čelanský.

Kometa Brno - Slavia Praha 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 10. Petrovický (Balej, T. Pospíšil), 22. Dlouhý (Valach, Malec), 37. Jaroslav Svoboda (Kováčik, Bičánek), 53. Balej (T. Pospíšil, Petrovický). Rozhodčí: Baluška, Müller (oba SR) - Čech, Dřínovský. Vyloučení: 7:9. Využití: 2:0. Diváci: 7029.

Hned v úvodu druhé třetiny přidal Dlouhý po střele švihem do horního růžku slávistické branky druhý gól. Slavia vzápětí propásla ideální možnost ke zvratu, když zanedlouho po Hubáčkovi usedl na trestnou lavici i obránce Žižka za sevření kotouče.

Ovšem z více než půldruhaminutové přesilovky pět na tři nevytěžila Slavia vůbec nic, neboť se jen s obtížemi prosazovala přes bojovně naladěné a obětavě bránící domácí hokejisty, které v kritických chvílích podržel brankář Hovi.

Po této nevyužité příležitosti Slavia přitvrdila hru, na větší agresivitu ale hosté doplatili několika vyloučeními v těsném sledu. "Začátek byl z naší strany dost nepřesný, vázly přihrávky. Postupně se hra zlepšila, dobře jsme bránili. Důležité bylo, že jsme ve druhé třetině ubránili více než devadesátisekundové oslabení ve třech," radoval se brněnský kouč Lubomír Oslizlo.

I když přesilovky stále nepatří k silným zbraním svěřenců trenéra Zdeňka Venery, po delší době Brňané při Tomicově vyloučení početní výhodu v 37. minutě využili. Akci obránců Kováčika s Bičánkem zakončil Jaroslav Svoboda střelou na Furcha, který měl zakrytý výhled a na letící kotouč už nestačil zareagovat.

Střeleckou bídu potvrdili Pražané v poslední třetině, kdy zahodili příležitost ke zkorigování výsledku při další 90 sekund dlouhé přesilovce pět na tři. I když Slavia dvakrát vyšachovala domácí zadáky, její třetí nejproduktivnější hráč Tomáš Svoboda ani jednou netrefil odkrytou domácí branku. Další střely pochytal s přehledem Hovi.

V závěru už Slavia podlehla bezmoci a hernímu chaosu a nevzmohla se na vážnější odpor. Kometě nabídla lacinou přesilovku, neboť po špatném střídání měla na ledě šest hráčů. Přesilovku využil Balej čtvrtým gólem, který definitivně potvrdil brněnské vítězství.