Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kanada by hrála dobře i s C-týmem. Nás utlumil první gól, tvrdí ‚Jezdící kovadlina‘

Sport

  7:00
Praha/Paříž - Úvodní utkání českých hokejistů si nenechal ujít ani někdejší olympijský vítěz a mistr světa z roku 1999 Libor Procházka. Ten navzdory jednoznačnému výsledku ve prospěch Kanady neviděl utkání vůbec černě: Rozhodl první gól. Kdybychom ho dali my, dalo se s tím něco dělat, hodnotil.

MS v hokeji 2017 - ČR vs. Kanada: Robin Hanzl sleduje slavící hráče soupeře. foto: ČTK/AP

Hokejové náčiní pověsili na hřebík už před časem, ovšem akci, jakou je hokejový šampionát, si ujít nenechají. Ačkoliv „jen“ z pozice diváka. Redaktoři Lidových novin vám po každém utkání českého celku přinesou exkluzivní postřehy legend českého hokeje. Prvním zpovídaným je Libor Procházka alias „Jezdící kovadlina“, někdejší obránce, olympijský vítěz a mistr světa.

Prokletí trvá. Čeští hokejisté bojovali, Kanadě ale podlehli na úvod MS hladce 1:4

LN: Byla v tomto utkání Kanada hratelná?

Byla i nebyla, každý zápas se dá zhodnotit pozitivně i negativně. Mně osobně se líbilo prvních deset minut, kdy to bylo z obou stran velice rychlé. byla to otázka toho, kdo dá první dá gól, tak ten se bude cítit lépe. Bohužel se to podařilo Kanadě a ta byla od té doby jistější. My jsme se dostali do hry až koncem druhé třetiny, ale pořád jsme měli nějaké šance to zvrátit. Bohužel měl soupeř o něco větší střelecké štěstí. Myslím, že kdybychom první gól dali my, nebo dřív dali na 1:2, tak se s tím něco dalo dělat. Takhle si to ale Kanda pohlídala.

LN: Jak na vás celkově působila hra českého výběru?

Prvních deset minut úplně super. Jen škoda že jsme po té první brance upustili z herní aktivity. Možná to bylo o tom prvním gólu, kdybychom ho dali my, tak bychom to třeba zvládli. Pravdou je, že Kanada ať tam pošle A-tým, B-tým nebo C-tým, tak mají strašný kvantum skvělých hráčů, ze kterých se dá vybudovat dobrý tým. S takovým týmem, když vede o dva góly, se pak hraje strašně těžko. Byl to první zápas turnaje, nemá cenu z toho vyvozovat nějaké závěry. Někdy je lepší, když se v základní skupině nedaří a do čtvrtfinále se jde s určitým respektem, než když vyhrajete základní část, pak přijde čtvrtfinále a nepovede se. Ale hra našich určitě nebyla špatná. Narazili jsme možná na vůbec největšího favorita turnaje nebo určitě jednoho z největších. Nic není nemožné, turnaj můžeme vyhrát i my. Z tohoto pohledu jeden zápas nic neřeší.

LN: Dá se po tomto utkání říci, kde jsou silné/slabé stránky našeho celku?

Možná když dostaneme gól... Ale to je asi problém všech týmů, aby po obdrženém gólu pokračoval ve výkonu bez rozdílu. Důležité je neřešit a pokračovat v tom dál. To se ale lehce říká a těžce dělá. Je to kolektivní sport a na hráče to dolehne, sebere jim to trochu sebevědomí, se kterým do zápasu vtrhli. Jinak tam ale byly velice světlé momenty a je na co navázat.

Libor Procházka v národních barvách

LN: Pojďme se podívat na individuální hru. Čí výkon byste v úvodním utkání vyzdvihl?

Mně se líbila trojice Jan Kovář, Jakub Voráček a Lukáš Radil. Kluci makali všichni, o tom žádná. Ale tihle tam měli nejvíce šancí.

LN: Dalším soupeřem našich bude Bělorusko. Co do tohoto utkání zlepšit?

Pokusit se dát první gól a proměňovat vyložené šance, jakou měl třeba Jan Kovář.

LN: Česko na medaili z hokejového šampionátu čeká už pět let. Může na ni podle vás tým Josefa Jandače dosáhnout?

Myslím, že určitě ano. Když jsem poprvé viděl sestavu, tak se mi ten tým líbil. V bráně máme vynikajícího gólmana, nechybí slušná obrana i slušný útok. Šance jsou tam vždycky. Ale jedna věc je ale základní část a druhá zase play off. Nejklíčovější je samozřejmě čtvrtfinále. To je hranice úspěchu a neúspěchu a ti kluci si to moc dobře uvědomují.

MS v hokeji 2017 - ČR vs. Kanada: radost soupeře.
MS v hokeji 2017 - ČR vs. Kanada: zleva Tyson Barrie a Jakub Voráček.

LN: Je to 18 let od doby, kdy jste hrál svůj poslední šampionát. Jak moc se hra v porovnání s dneškem změnila?

Mně hlavně nepřijde, že je to tak dávno. (smích) Hra se samozřejmě změnila díky tomu, že se nehraje na červenou čáru. Takže se to strašně zrychlilo. Dopomohl tomu i hybridní icing. Je to více o přímočarosti, nahazování, hrajou se víc pásma. Za nás se hrálo víc kombinačně, což se mně osobně líbilo víc. Ale ty kvalitní týmy hrají kombinačně i teď, ty nehrají žádnou nahazovanou nebo nastřelovanou. Když přijede Kanada a mají prostor, tak si to umí dávat a nemusí jen nahazovat.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!