Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kanada by hrála dobře i s C-týmem. Nás utlumil první gól, tvrdí ‚Jezdící kovadlina‘

Sport

  7:00
Praha/Paříž - Úvodní utkání českých hokejistů si nenechal ujít ani někdejší olympijský vítěz a mistr světa z roku 1999 Libor Procházka. Ten navzdory jednoznačnému výsledku ve prospěch Kanady neviděl utkání vůbec černě: Rozhodl první gól. Kdybychom ho dali my, dalo se s tím něco dělat, hodnotil.

MS v hokeji 2017 - ČR vs. Kanada: Robin Hanzl sleduje slavící hráče soupeře. foto: ČTK/AP

Hokejové náčiní pověsili na hřebík už před časem, ovšem akci, jakou je hokejový šampionát, si ujít nenechají. Ačkoliv „jen“ z pozice diváka. Redaktoři Lidových novin vám po každém utkání českého celku přinesou exkluzivní postřehy legend českého hokeje. Prvním zpovídaným je Libor Procházka alias „Jezdící kovadlina“, někdejší obránce, olympijský vítěz a mistr světa.

LN: Byla v tomto utkání Kanada hratelná?

Byla i nebyla, každý zápas se dá zhodnotit pozitivně i negativně. Mně osobně se líbilo prvních deset minut, kdy to bylo z obou stran velice rychlé. byla to otázka toho, kdo dá první dá gól, tak ten se bude cítit lépe. Bohužel se to podařilo Kanadě a ta byla od té doby jistější. My jsme se dostali do hry až koncem druhé třetiny, ale pořád jsme měli nějaké šance to zvrátit. Bohužel měl soupeř o něco větší střelecké štěstí. Myslím, že kdybychom první gól dali my, nebo dřív dali na 1:2, tak se s tím něco dalo dělat. Takhle si to ale Kanda pohlídala.

LN: Jak na vás celkově působila hra českého výběru?

Prvních deset minut úplně super. Jen škoda že jsme po té první brance upustili z herní aktivity. Možná to bylo o tom prvním gólu, kdybychom ho dali my, tak bychom to třeba zvládli. Pravdou je, že Kanada ať tam pošle A-tým, B-tým nebo C-tým, tak mají strašný kvantum skvělých hráčů, ze kterých se dá vybudovat dobrý tým. S takovým týmem, když vede o dva góly, se pak hraje strašně těžko. Byl to první zápas turnaje, nemá cenu z toho vyvozovat nějaké závěry. Někdy je lepší, když se v základní skupině nedaří a do čtvrtfinále se jde s určitým respektem, než když vyhrajete základní část, pak přijde čtvrtfinále a nepovede se. Ale hra našich určitě nebyla špatná. Narazili jsme možná na vůbec největšího favorita turnaje nebo určitě jednoho z největších. Nic není nemožné, turnaj můžeme vyhrát i my. Z tohoto pohledu jeden zápas nic neřeší.

LN: Dá se po tomto utkání říci, kde jsou silné/slabé stránky našeho celku?

Možná když dostaneme gól... Ale to je asi problém všech týmů, aby po obdrženém gólu pokračoval ve výkonu bez rozdílu. Důležité je neřešit a pokračovat v tom dál. To se ale lehce říká a těžce dělá. Je to kolektivní sport a na hráče to dolehne, sebere jim to trochu sebevědomí, se kterým do zápasu vtrhli. Jinak tam ale byly velice světlé momenty a je na co navázat.

Libor Procházka a Milan Hejduk z Nagana.

Libor Procházka v národních barvách

LN: Pojďme se podívat na individuální hru. Čí výkon byste v úvodním utkání vyzdvihl?

Mně se líbila trojice Jan Kovář, Jakub Voráček a Lukáš Radil. Kluci makali všichni, o tom žádná. Ale tihle tam měli nejvíce šancí.

LN: Dalším soupeřem našich bude Bělorusko. Co do tohoto utkání zlepšit?

Pokusit se dát první gól a proměňovat vyložené šance, jakou měl třeba Jan Kovář.

LN: Česko na medaili z hokejového šampionátu čeká už pět let. Může na ni podle vás tým Josefa Jandače dosáhnout?

Myslím, že určitě ano. Když jsem poprvé viděl sestavu, tak se mi ten tým líbil. V bráně máme vynikajícího gólmana, nechybí slušná obrana i slušný útok. Šance jsou tam vždycky. Ale jedna věc je ale základní část a druhá zase play off. Nejklíčovější je samozřejmě čtvrtfinále. To je hranice úspěchu a neúspěchu a ti kluci si to moc dobře uvědomují.

MS v hokeji 2017 - ČR vs. Kanada: radost soupeře.
MS v hokeji 2017 - ČR vs. Kanada: zleva Tyson Barrie a Jakub Voráček.

LN: Je to 18 let od doby, kdy jste hrál svůj poslední šampionát. Jak moc se hra v porovnání s dneškem změnila?

Mně hlavně nepřijde, že je to tak dávno. (smích) Hra se samozřejmě změnila díky tomu, že se nehraje na červenou čáru. Takže se to strašně zrychlilo. Dopomohl tomu i hybridní icing. Je to více o přímočarosti, nahazování, hrajou se víc pásma. Za nás se hrálo víc kombinačně, což se mně osobně líbilo víc. Ale ty kvalitní týmy hrají kombinačně i teď, ty nehrají žádnou nahazovanou nebo nastřelovanou. Když přijede Kanada a mají prostor, tak si to umí dávat a nemusí jen nahazovat.

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury
Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury

Podpořte krásný vzhled své pleti a pokožky nejen zvenku, ale také zevnitř. Objevte nutrikosmetiku značky Manufaktura. Hledáme 30 uživatelů, kteří s...

Mohlo by vás zajímat