Brankář Kristan čelil spršce střel statečně. | foto: AFP

Kanada si pohrála se Slovinskem

•   23:37aktualizováno  3. května 7:57
HALIFAX - Hokejisté Kanady porazili ve svém premiérovém vystoupení na mistrovství světa, které se koná poprvé v historii na jejich území, v Halifaxu Slovinsko 5:1. Na jejich vítězném vstupu do základní skupiny B se hattrickem a asistencí podílel útočník Dany Heatley.

Nejvýraznější postavou zápasu byl slovinský gólman, který si nakonec připsal 60 úspěšných zákroků. Ve třetí třetině ale i přes svůj nadstandardní výkon kapituloval ještě jednou, když hattrick zkompletoval Heatley.

Hokejisté Ruska deklasovali ve svém úvodním vystoupení na mistrovství světa v Kanadě tým Itálie 7:1. Hráči sborné rozhodli o své výhře v duelu základní skupiny D ve druhé třetině, kdy soupeři vstřelili pět branek.

Hokejisté USA porazili na úvod světového šampionátu v Kanadě tým Lotyšska 4:0. Američané o své výhře v základní skupině B rozhodli v přesilových hrách, ve kterých vstřelili všechny své branky. Gólman Tim Thomas jako první na turnaji udržel čisté konto.

Výsledek - skupina B:
Kanada - Slovinsko 5:1 (1:0, 3:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 4. Hamhuis (Heatley, Getzlaf), 21. Heatley (Getzlaf, Nash), 31. St. Louis (E. Staal, Keith), 35. Heatley (Nash, Burns), 51. Heatley (Getzlaf) - 33. Kopitar (Razingar, Rebolj). Rozhodčí: Bulanov, Poljakov - Oskirko (všichni Rus.), Kiča (Ukr.). Vyloučení: 6:7. Využití: 2:1.

USA - Lotyšsko 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 8. Brown (Kane, Martin), 29. Kane (Martin), 48. 17. Parise (Brown, Kane), 52. O'Sullivan (Mueller, Martin), Rozhodčí: Schütz (Něm.), Minář - Kalivoda (oba ČR), Deďulja (Běl.). Vyloučení: 9:13. Využití: 4:0.

Výsledek - skupina D:

Rusko - Itálie 7:1 (1:0, 5:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 5. Sjomin (Kalinin), 24. Ovečkin (Sjomin, S. Fjodorov), 30. Morozov (Kovalčuk, Zinovjev), 31. Těreščenko (Afinogenov, Proškin), 32. Sjomin (Grebeškov), 37. Sušinskij (Gorovikov), 56. Zaripov (Zinovjev, Morozov) - 52. Cirone (Iannone, Scandella). Rozhodčí: Ország (SR), Piechaczek - Schröter (oba Něm.), Novák (SR). Vyloučení: 4:8. Využití: 1:0.