15. ledna 2017 9:12, aktualizováno  9:44 Lidovky.cz > Sport > Hokej

‚Gretzky v sukních‘ končí. Fenomenální hokejistka Wickenheiserová jde studovat

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Nejlepší hokejistka historie Hayley Wickenheiserová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejlepší hokejistka historie Hayley Wickenheiserová. | foto: www.wikipedia.org

OTTAWA Kanadská hrdinka Hayley Wickenheiserová, považovaná za nejlepší hokejistku světa, končí kariéru. Čtyřnásobná olympijská vítězka a nejproduktivnější hráčka nejlepší ženské reprezentace se rozhodla dát přednost studiu medicíny. Hokeji dala sbohem v 38 letech, kanadské barvy hájila 23 let.

„Drahá Kanado, bylo pro mě velkou ctí hrát za tebe, ale nastal čas pověsit brusle na hřebík,“ oznámila hokejová hvězda na twitteru. S Kanadou dominovala olympijským turnajům od Salt Lake City 2002 až po Soči 2014, je také sedminásobnou mistryní světa a nejlepší střelkyní Kanady v historii. Z 276 reprezentačních zápasů má bilanci 168 gólů a 211 asistencí.

Hayley Wickenheiserová v kanadském dresu na olympiádě ve Vancouveru v roce 2010.

Hayley Wickenheiserová v kanadském dresu na olympiádě ve Vancouveru v roce 2010.

Poprvé Wickenheiserová nastoupila v seniorské reprezentaci, když jí bylo 15. V roce 2003 se zapsala do hokejové historie také tím, že podepsala smlouvu s profesionálním mužským týmem. Nastupovala ve Finsku za třetiligový Kirkkonummi Salamat a jako první žena vůbec za něj dokázala i skórovat.

„Zanechává za sebou bohatý odkaz, čísla jsou úžasná, rekordy též, její přínos pro hokej bude pociťován po generace. Dá se říct, že kariéra Hayley Wickenheiserové téměř kopíruje celou historii ženského hokeje pod hlavičkou IIHF,“ stojí na webu Mezinárodní federace ledního hokeje.

„Nebude se ale vzpomínat jen na její statistiky. Wickenheiserová byla hokeji oddaná každý den,“ vyzdvihuje přínos hokejisty web IIHF a zdůrazňuje její rychlost na bruslích či střelu, její švih prý neměl mezi ženami konkurenci.

Wickenheiserová se stala také první Kanaďankou, jež se zúčastnila zimních i letních olympijských her, v roce 2000 totiž reprezentovala svou zemi v Sydney jako členka národního výběru softbalistek. Proslula jako popularizátorka ženského hokeje jak v severní Americe, tak Evropě.

Od roku 2013 je Kanaďanka majitelkou bakalářského titulu v kineziologii na univerzitě v Calgary a nyní se chce soustředit na dokončení studií. Hokej už jí nebude stát v cestě.„’Wick’ odešla ze hry, ale nikdy nebude zapomenuta,“ vysekl osmatřicetileté legendě poklonu web IIHF.

okaOndřej Kopřiva, ČTK
  • 0Diskuse
Najdete na Lidovky.cz