5. května 2010 6:00 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Kanadský stratég Glen Hanlon: začíná nová éra Slováků

Glen Hanlon na slovenské střídačce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Glen Hanlon na slovenské střídačce | foto: ČTK

BRATISLAVA/PRAHA  Bývá přátelský i vstřícný, třebaže vás vidí poprvé v životě. A tuze rád má humor. Jako když dělal své první interview u slovenských novinářů: "Jestli jsem z nového angažmá nervózní?" usmál se. "To jsem, když jde moje manželka na nákupy."

Seznamte se – Glen Hanlon. Rodák z kanadské Manitoby, první cizinec, který vede slovenský národní tým. Volba, jež má tamní hokej pomoci posunout o krok dál.

S tím posláním byl Hanlon vybrán na post reprezentačního kouče. Po odchodu Jána Filce, jenž Slováky na olympiádě dovedl ke 4. místu, podepsal čtyřletou smlouvu. I to je důkaz, že si od něj na Slovensku dost slibují. Žádný potřeštěný experiment, ale jasně a přímo.

Kanaďan Glen Hanlon ve službách slovenské reprezentace

Jako trenérův typicky zámořský herní styl, jaký chce novému týmu vštěpovat: rychlá rozehrávka, přímočarý přechod přes střední pásmo, nahození do třetiny. "Bek se nemá zbytečně zastavit za brankou!" zvolal by na vás.

Glen Hanlon

Narodil se 20. února 1957 v Brandone ve státě Manitoba

V roce 1977 ho jako brankáře draftoval Vancouver Canucks

V kariéře si prošel ještě kluby St.Louis, NY Rangers a Detroit

V sezoně 1979/80 mu svůj první gól v NHL vstřelil Wayne Gretzky

Kromě Rakouska nebo Běloruska vedl i Dinamo Riga či Washington

A ne jen tak nazdařbůh. Ovoce totiž sklízel už během svého působení v Bělorusku. Po angažmá u rakouské reprezentace s ním na šampionátu v Rize 2006 vybojoval 6. místo. Pak ho nahradil Američan Curt Fraser, jemuž později dělal asistenta, ale před dvěma lety se vrátil zpět ke kormidlu.

Teď se držte: všechno zadarmo. Hanlon si nikdy nedělal nárok na honorář. "Hradíme mu jen výdaje na pobyt," říkal Vladimir Naumov, šéf běloruské hokejové federace. Tento Kanaďan je skromný chlapík. Leč ctižádostivý zároveň.

V NHL už vedl Washington Capitals, právě tam hrál před šesti lety Peter Bondra, současný manažer slovenské reprezentace. Naposledy pracoval 53letý Hanlon v pozici skauta gólmanů pro Vancouver Canucks – vždyť sám svou hráčskou kariéru strávil v brance.

Glen Hanlon koučuje slovenský národí tým

Práci na Slovensku bere jako novou výzvu. Má vůli adaptovat se co nejrychleji v novém prostředí, což na něm Slováci tak oceňují. "Chci se učit jazyk, integrovat se do zdejší společnosti. Chci poznat kulturu a mentalitu vašich lidí."

S rodinou zvažuje, že se na Slovensku usadí a najde školu pro svého osmiletého syna. "Myslí na budoucnost. Opravdu chce tým přebudovat a dokonce se angažovat v mládeži," tvrdí Stanislav Benčat, redaktor slovenského deníku Pravda.

I sám Hanlon má jasno: "Mou úlohou je hledat hráče, kteří zaplní místo po úspěšné generaci." Těžko zatím hádat, na kolik reálné to je. S týmem už v přípravě zažil třeba prohry od Čechů, ale například iobrat, kdy Slováci s Lotyši prohrávali 0:3 a pak čtyřmi góly vyhráli. "Cením si na mužstvu té nezlomné vůle vyhrávat," říkal po utkání. Schválně, co poví za čtyři roky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz