5. května 2010 6:00 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Kanadský stratég Glen Hanlon: začíná nová éra Slováků

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Glen Hanlon na slovenské střídačce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Glen Hanlon na slovenské střídačce | foto: ČTK

BRATISLAVA/PRAHA  Bývá přátelský i vstřícný, třebaže vás vidí poprvé v životě. A tuze rád má humor. Jako když dělal své první interview u slovenských novinářů: "Jestli jsem z nového angažmá nervózní?" usmál se. "To jsem, když jde moje manželka na nákupy."

Seznamte se – Glen Hanlon. Rodák z kanadské Manitoby, první cizinec, který vede slovenský národní tým. Volba, jež má tamní hokej pomoci posunout o krok dál.

S tím posláním byl Hanlon vybrán na post reprezentačního kouče. Po odchodu Jána Filce, jenž Slováky na olympiádě dovedl ke 4. místu, podepsal čtyřletou smlouvu. I to je důkaz, že si od něj na Slovensku dost slibují. Žádný potřeštěný experiment, ale jasně a přímo.

Kanaďan Glen Hanlon ve službách slovenské reprezentace

Jako trenérův typicky zámořský herní styl, jaký chce novému týmu vštěpovat: rychlá rozehrávka, přímočarý přechod přes střední pásmo, nahození do třetiny. "Bek se nemá zbytečně zastavit za brankou!" zvolal by na vás.

Glen Hanlon

Narodil se 20. února 1957 v Brandone ve státě Manitoba

V roce 1977 ho jako brankáře draftoval Vancouver Canucks

V kariéře si prošel ještě kluby St.Louis, NY Rangers a Detroit

V sezoně 1979/80 mu svůj první gól v NHL vstřelil Wayne Gretzky

Kromě Rakouska nebo Běloruska vedl i Dinamo Riga či Washington

A ne jen tak nazdařbůh. Ovoce totiž sklízel už během svého působení v Bělorusku. Po angažmá u rakouské reprezentace s ním na šampionátu v Rize 2006 vybojoval 6. místo. Pak ho nahradil Američan Curt Fraser, jemuž později dělal asistenta, ale před dvěma lety se vrátil zpět ke kormidlu.

Teď se držte: všechno zadarmo. Hanlon si nikdy nedělal nárok na honorář. "Hradíme mu jen výdaje na pobyt," říkal Vladimir Naumov, šéf běloruské hokejové federace. Tento Kanaďan je skromný chlapík. Leč ctižádostivý zároveň.

V NHL už vedl Washington Capitals, právě tam hrál před šesti lety Peter Bondra, současný manažer slovenské reprezentace. Naposledy pracoval 53letý Hanlon v pozici skauta gólmanů pro Vancouver Canucks – vždyť sám svou hráčskou kariéru strávil v brance.

Glen Hanlon koučuje slovenský národí tým

Práci na Slovensku bere jako novou výzvu. Má vůli adaptovat se co nejrychleji v novém prostředí, což na něm Slováci tak oceňují. "Chci se učit jazyk, integrovat se do zdejší společnosti. Chci poznat kulturu a mentalitu vašich lidí."

S rodinou zvažuje, že se na Slovensku usadí a najde školu pro svého osmiletého syna. "Myslí na budoucnost. Opravdu chce tým přebudovat a dokonce se angažovat v mládeži," tvrdí Stanislav Benčat, redaktor slovenského deníku Pravda.

I sám Hanlon má jasno: "Mou úlohou je hledat hráče, kteří zaplní místo po úspěšné generaci." Těžko zatím hádat, na kolik reálné to je. S týmem už v přípravě zažil třeba prohry od Čechů, ale například iobrat, kdy Slováci s Lotyši prohrávali 0:3 a pak čtyřmi góly vyhráli. "Cením si na mužstvu té nezlomné vůle vyhrávat," říkal po utkání. Schválně, co poví za čtyři roky...

  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz