Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kapitánem bude Plekanec. Hráči z NHL včetně Jágra zatím neodpověděli

Sport

  16:30
ZNOJMO/PRAHA - České hokejisty povede na mistrovství světa v Rusku za úspěchem jako kapitán Tomáš Plekanec. Zkušený útočník z Montrealu se připojil k národnímu týmu na úterním srazu ve Znojmě společně s bostonským mladíkem Davidem Pastrňákem. Trenér Vladimír Vůjtek čeká na zprávu od hráčů, kteří vypadli z 1. kola Stanley Cupu.

Tomáš Plekanec pojede už na své deváté MS foto: Reuters

Jágr nekončí. ‚Příští rok budu líp připravený,‘ slíbil po vyřazení z play off

V zámořské NHL skončila sezona nedávno hned osmi Čechům. Reprezentaci by mohl posílit brankář Michal Neuvirth, obránce Radko Gudas a útočník Jakub Voráček z Philadelphie.

Florida také nabízí trojici - obránce Jakuba Kindla i zkušené útočníky Jiřího Hudlera a hlavně slavného Jaromíra Jágra. Naposledy vypadlo Chicago s (nehrajícím) duem Michal Rozsíval, Tomáš Fleischmann.

„Situace je taková, že nevíme nic,“ pousmál se kouč Vůjtek, který by stál právě i o poslední dva jmenované. „Bohužel jednání probíhají tak, že my posíláme zprávy a nemáme zpětnou vazbu.“

Česko - Švédsko (Novotný, Erat, Plekanec a Michálek)
Česko - Rusko (Plekanec)

Dříve přitom někteří hokejisté dali vedení národního mužstva příslib startu na světovém šampionátu v Moskvě.

Na přímý dotaz, zda kouč Vůjtek oslovil i 44letého veterána Jágra, který se po loňském domácím šampionátu definitivně vzdal reprezentace, odpověděl: „Oslovujeme všechny, ale nemáme odezvu.“

Vůjtek a spol. budou čekat na posily z NHL maximálně do začátku příštího týdne, jejich přílet až do dějiště vrcholného turnaje hlavní trenér nepředpokládá. „Pokud mají zájem hrát na MS, tak chceme, aby přijeli dřív. Úterní utkání s Kanadou je nejzazší termín.“

Červenka nastoupí Plekance s Pastrňákem

Kdyby nikdo ze zmíněných zámořských borců na Vůjtkovu nabídku nekývl, bude mít Česko k dispozici celkem čtyři hráče z NHL. Obránce Michal Jodrán a útočník Jiří Sekáč hráli už minulý týden ve Finsku, Plekanec a Pastrňák se chystají na jižní Moravě na Švédy.

Dvojici P+P doplní exchomutovský Roman Červenka. „Souhlasí, že bude hrát vlevo. Od každého očekáváme, že bude produktivní, stejně tak od Romana Červenky,“ uvedl Vůjtek.

„Někdo je srdcař, někdo to bere jako práci“

Kapitánem určil 33letého Plekance, který bude startovat na devátém mistrovství světa. „Trenér zavolal, jestli přijedu. Jsem zdravý, takže nebyl důvod nejezdit,“ poznamenal kladenský odchovanec.

Na srazu přivítal hokejový tým další nové členy - útočníky Jana Kováře a Tomáše Filippiho, vítěze KHL. O den později se připojí liberečtí šampioni Radek Šimek a Michalové Birner a Řepík spolu s poraženým sparťanským bekem Adamem Poláškem.

Na soupisce je aktuálně 31 hráčů - tři brankáři, jedenáct obránců a sedmnáct útočníků.

Čeští hokejisté hrají ve středu a v pátek proti Švédsku ve Znojmě (oba duely startují v 19.20), po úterním souboji v pražské O2 areně se silnou Kanadou zveřejní finální nominaci a o den později odletí do ruské metropole.

Autoři: ,