22. března 2014 9:00 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Každý český zimák defibrilátor má. Proč se na ně fotbal teprve chystá?

Kolaps záložníka Muamby | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kolaps záložníka Muamby | foto: Reuters

PRAHA Hlavně nechte na place srdíčko, často říkávají trenéři. Někdy však právě srdce může ukončit sportovní kariéru. Anebo i život. Minulý týden v NHL takový scénář opět pomáhal odvrátit defibrilátor. Jak jsou na tom s jeho pokrytím česká sportoviště?

Alexander Čerepanov v KHL zemřel. Jiří Fischer a nově Rich Peverley v NHL přivodili všem děsivé chvíle, ale po srdečním selhání byli zachráněni.

Smutný seznam hokejistů, kteří zkolabovali na ledě, naštěstí zatím nedoplnil nikdo z české soutěže.

Zaprvé: je záhodno tento fakt několikrát "zaklepat na dřevo". A zadruhé: i kdyby – nedej bože – podobná situace nastala, domácí hokej se snaží být připraven.

"Důležitá je prevence. Snažíme se předcházet případným problémům zátěžovými testy," říká viceprezident hokejového svazu Miloslav Šeba. Přísnější testy, jež extraliga zavedla po tragédii Rusa Čerepanova, mimo jiné odhalily srdeční vadu u slovenského útočníka Špirka hrajícího za Pardubice – po operaci v kariéře dál pokračoval.

ČTĚTE K TÉMATU

Sítem důkladných vyšetření však v nejhorším případě někdo propadnout může. Pak místo prevence musí přijít co nejpohotovější reakce. Podpořená technikou – hlavně defibrilátorem.

"Defibrilátory patří k povinné výbavě každého zimního stadionu, na kterém se hrají soutěže pod hlavičkou ČSLH. V případě, že toto vybavení není k dispozici, musí mít defibrilátor dozorující zdravotní služba," uvedl Karel Jankovič, člen svazového výkonného výboru a šéf lékařské komise.

A přidal důležitý dodatek: "Tato opatření se týkají všech věkových i výkonnostních skupin."

Takže – ať už jde o extraligu, nebo o amatérskou soutěž "na žízeň", defibrilátory jsou povinné. Mimochodem nejen ony.

Rich Peverly.

Naposledy defibrilátor pomáhal zachraňovat hokejistu Dallasu Riche Peverlyho

"Vzhledem k tomu, že se různily výklady, co je obsaženo pod pojmem povinné vybavení, je zpracována směrnice, která tento problém řeší," vysvětluje Jankovič. Ta by měla být schválena v dubnu: "Upravuje vybavení zejména ohledně oblasti fixace páteře. Pro úplnost tam opět zmiňujeme i defibrilátory."

A Peverleyho případ potřebu přístroje jen potvrdil. "Pořád však jde o hodně výjimečnou situaci," říká viceprezident svazu Šeba.

Hokej dlouho hrál a po kariéře funkcionaří, kromě role na svazu šéfuje klubu Kobra Praha, který hraje třetí nejvyšší soutěž. "Z mých zkušeností jsou největším nebezpečím zranění páteře," soudí Šeba. "Proto je klíčové mít krční límce a pomůcky pro fixaci."

Defibrilátor na Kobře podle jeho vzpomínek použili zatím jednou. Šeba na příkladu pražského oddílu přibližuje, jak to funguje v nižších soutěžích.

"Defibrilátor by měl být na viditelném místě, nejlépe proskleném," říká muž, jenž na svazu odpovídá za výkonnostní hokej. "Obsluhovat ho musí umět lidé na zimním stadionu. U nás jsou firmou, od níž jsme defibrilátor zakoupili, proškolení všichni – od vrátného po ledaře."

Byli by sami proti sobě

Podle článku 314 pravidel ČSLH je pořádající klub "povinen zajistit zdravotnickou službu s potřebným vybavením pro první pomoc".

Pro mezinárodní duely a extraligu musí být na stadionu kromě lékaře i sanitka (pokud není její dojezdová vzdálenost do pěti minut). U 1. a 2. ligy stejně jako u extraligy juniorů a dorostenců musí být na "zimáku" lékař. U ostatních soutěží podle řádů "buďto lékař, nebo zdravotní sestra, nebo zdravotnický záchranář, kterým může být i medik po absolvování příslušných zkoušek".

"Pokud by se třeba něco stalo při tréninku, musí být s defibrilátorem proškoleni právě lidé na stadionu," dodává Šeba. "Pokud by se tak nedělo, šli by sami proti sobě."

Fotbal vsadil na prevenci

Fabrice Muamba měl štěstí. Poté, co hráč Boltonu před dvěma lety při utkání Anglického poháru zkolaboval a lékaři obnovovali činnost jeho srdce 78 minut, se zotavil a po měsíci opustil nemocnici. Fotbalu ale zanechal.

Podobné štěstí už nepotkalo fotbalistu Livorna Piermaria Morosiniho, který skonal ze stejného důvodu při odvozu z druholigového utkání v Pescaře. A ve stejné době, na jaře r. 2012, ukončilo selhání srdce život 20letého brněnského talentu Martina Foukala. Byť jeho srdeční vadu odhalili lékaři už dříve a odchovanec Zbrojovky s vrcholovým fotbalem skončil.

Čím to, že svět opouštějí mladí a trénovaní sportovci?

Hráči truchlí. Piermario Morosini zemřel na trávníku

Hráči truchlí. Piermario Morosini zemřel na trávníku

Piermario Morosini s lékařským týmem marně bojuje o život

Piermario Morosini s lékařským týmem marně bojuje o život

"Nejčastější příčinou je hypertrofická kardiomyopatie, což je většinou vrozená vada svaloviny srdeční – srdce je pak náchylnější na závažnou arytmii," přibližuje šéf lékařské komise fotbalové asociace (FAČR) a lékař reprezentace Petr Krejčí. "Běžné vyšetření ji neodhalí a při přetížení dojde k nepříjemné události."

Méně častou příčinou je podle něj podcenění virózy nebo teploty. "Může dojít k zánětu srdečního svalu, srdce se roztáhne a působí pak jako pytel, který nepumpuje." Proč tedy sportovci i při lehčím onemocnění riskují?

"Snažíme se, aby se v tomto stavu nesportovalo. Jenže novináři pak stejně napíší, jak byl ten či onen oporou, přestože měl teplotu. To mi pokaždé běhá mráz po zádech, protože s teplotou zpravidla nemáte takovou šanci a navíc se ohrožujete," dodává Krejčí. Český fotbal se drží – z předních soutěží nikdo onu smutnou listinu při zápase nerozšířil.

A také fotbal se snaží být nachystaný, aby se tak nestalo.

Muamba

Muamba měl štěstí. Svůj kolaps přežil, ale fotbalu zanechal

Fotbal vsadil především na prevenci. "Máme to ošetřené v rozpisu soutěží v článku pocházejícím z roku 2009," vysvětluje ředitel FAČR Ivo Lubas. "Hráči první a druhé ligy, tedy profesionálních soutěží, jsou povinni absolvovat několik prohlídek a laboratorních vyšetření týkajících se srdečních onemocnění. Lékařské potvrzení je součástí podkladů pro licenční řízení," dodává Lubas.

Pokud jde o defibrilátory, situace ve fotbale se krapet liší od té mezi hokejisty. Těžko říct, zda je to i rozdílem v počtu klubů a stadionů. "Profesionální kluby nemají povinnost mít defibrilátor na stadionu, vlastní ho jen některé. Ale na každém utkání první a druhé ligy musí být sanitka, která má ve výbavě i defibrilátor," přibližuje Lubas.

Ani v nižších soutěžích podobná povinnost neexistuje. "Defibrilátor přijde i na 40 tisíc korun, což není malá položka. Nejsme Švýcarsko, kde mají defibrilátor v každém autobusu. Není to jednoduché – nakoupíte defibrilátory za miliony, a nepoužijete je třeba deset let. Ale chystáme se na to, že pro profesionální kluby budou povinné i při tréninku," říká doktor Krejčí.

Výkonnostní sportovci – ohrožený druh?

A zmíněná preventivní vyšetření pro hráče nižších soutěží? S nadsázkou bychom mohli výkonnostní sportovce vyhlásit za ohrožený druh. Také oni totiž odevzdávají na hřišti maximum.

"Nemáme ale takový systém prohlídek, který by vrozené vady srdce dokázal odhalit. Ideální je vyšetření ultrazvukem, které hráči první a druhé ligy musí absolvovat každý třetí rok. Jenže fotbalové populace je 700 tisíc a sportující populace přibližně milion osm set tisíc. Jedno vyšetření ultrazvukem stojí tisíc korun, ale každý zmařený život je průšvih. Nota bene při aktivitě, o které si myslíme, že nám prospívá," přemítá šéf lékařské komise fotbalové asociace Krejčí.

Miroslav Němý, Jiří Jakoubek

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na Lidovky.cz