Pátek 25. září 2020svátek má Zlata 16 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Hokej

Kdepak NHL, Čechy vábí Rusko. Na peníze i jistotu místa v elitních lajnách

Česká invaze na Východ. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká invaze na Východ. | foto:  Šimon, Lidové noviny

PRAHA Dobu, kdy zámořská NHL dychtila po českých hokejistech, odvál čas. Střelka kompasu je proto čím dál častěji navádí na zcela opačný směr. Na východ. Zprvu spíše ostýchavé odchody českých hráčů do ruské KHL se letos změnily v lavinu. Mohutnou, nezastavitelnou.

Připomeňme namátkou Haška, Štěpánka, Vampolu, Červenku, Čáslavu, Gřegořka či trenéry Jandače a Sýkoru. Ti všichni a mnozí další budou vbrzku hovořit rusky a pokoušet se psát azbukou... Jak si vysvětlit onen evidentní a razantní odklon od NHL právě ke KHL?

NHL jistotu nenabízí
Šéftrenér hokejové reprezentace Slavomír Lener má o důvodech zmíněné proměny jasno: "Většina hokejistů mířících do Ruska by v NHL hrála nejspíš třetí, čtvrtou či pátou lajnu nebo by skončili na farmě. Zatímco v Rusku, dá se říct, že i za lepší peníze, mají garanci, že dostanou šanci v první či druhé lajně. Na což byli zvyklí z Česka. Takže budou ve svých týmech opět důležitými hráči."

Dominik Hašek a Miloš Říha ve Spartaku Moskva.

Lener si zároveň myslí, že někteří mladí hokejisté se do NHL mohou dostat třeba právě i přes Rusko. "KHL je evidentně druhá nejkvalitnější soutěž na světě a pro některé hráče může být celkem reálně přestupní stanicí na jejich cestě do zámoří." Reprezentační brankář Jakub Štěpánek, který se v Petrohradě potká s Petrem Čajánkem (včera prodloužil o rok smlouvu) a zřejmě i s trenérem Václavem Sýkorou, tvrdí, že nabídka, jež mu přistála na stole, se neodmítá.

"Rusko jsem zatím navštívil třikrát, takže zhruba vím, do čeho jdu," povídal v klidu nadějný vítkovický gólman. "Je jasné, že kdybychom peníze, které nabízejí v Rusku, měli doma, tak by tam nikdo neodcházel... Petrohrad navíc naštěstí patří k nejlepším místům v Rusku." A dodal, že kamsi na Ural či na Sibiř by se rozhodně nehrnul.

Rošáda brankářů ve Vítkovicích
Právě včera se Štěpánek setkal na obědě s Martinem Pruskem, brankářem, jenž ho ve Vítkovicích nahradí. Z českých gólmanů v Rusku je navíc nejostřílenější. "Spíše než o hokeji jsme se bavili o životě v Rusku, zkrátka jak to tam chodí," vracel se Štěpánek ke schůzce.

Česká invaze na Východ.

I Hašek před časem v rozhovoru pro LN potvrdil, že peníze i v jeho případě hrají při podepisování kontraktů svoji roli. "Dříve jsem o Rusku vůbec nepřemýšlel, ale pak jsem začal u českých kluků, kteří tam hrají, sondovat..." Zajímavý je i ruský hlad po českých trenérech. Premiéru si v Petrohradě a Kyjevě odbudou Václav Sýkora a Josef Jandač.

"Velmi dobré jméno Čechům udělali Vláďa Vůjtek a Marek Sýkora," ví moc dobře Lener. "I já jsem na vlastní kůži poznal, jaký respekt tam k nám mají," naznačil, že z KHL byl patrný zájem také o jeho služby.

Tipsport extraliga - 52. kolo

Tipsport extraliga

Tým Z V VP. PP. P S B
1. Bílí Tygři Liberec 52 30 0 0 15 179:131 102
2. HC Oceláři Třinec 52 27 0 0 17 163:125 93
3. HC Sparta Praha 52 21 0 0 16 174:145 92
4. BK Mladá Boleslav 52 22 0 0 14 155:124 92
5. HC Škoda Plzeň 52 27 0 0 16 162:142 92
6. HC Kometa Brno 52 21 0 0 20 143:156 79

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...