Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kdepak NHL, Čechy vábí Rusko. Na peníze i jistotu místa v elitních lajnách

Sport

  8:15
PRAHA - Dobu, kdy zámořská NHL dychtila po českých hokejistech, odvál čas. Střelka kompasu je proto čím dál častěji navádí na zcela opačný směr. Na východ. Zprvu spíše ostýchavé odchody českých hráčů do ruské KHL se letos změnily v lavinu. Mohutnou, nezastavitelnou.

Česká invaze na Východ. foto:  Šimon, Lidové noviny

Připomeňme namátkou Haška, Štěpánka, Vampolu, Červenku, Čáslavu, Gřegořka či trenéry Jandače a Sýkoru. Ti všichni a mnozí další budou vbrzku hovořit rusky a pokoušet se psát azbukou... Jak si vysvětlit onen evidentní a razantní odklon od NHL právě ke KHL?

NHL jistotu nenabízí
Šéftrenér hokejové reprezentace Slavomír Lener má o důvodech zmíněné proměny jasno: "Většina hokejistů mířících do Ruska by v NHL hrála nejspíš třetí, čtvrtou či pátou lajnu nebo by skončili na farmě. Zatímco v Rusku, dá se říct, že i za lepší peníze, mají garanci, že dostanou šanci v první či druhé lajně. Na což byli zvyklí z Česka. Takže budou ve svých týmech opět důležitými hráči."

Dominik Hašek a Miloš Říha ve Spartaku Moskva.

Lener si zároveň myslí, že někteří mladí hokejisté se do NHL mohou dostat třeba právě i přes Rusko. "KHL je evidentně druhá nejkvalitnější soutěž na světě a pro některé hráče může být celkem reálně přestupní stanicí na jejich cestě do zámoří." Reprezentační brankář Jakub Štěpánek, který se v Petrohradě potká s Petrem Čajánkem (včera prodloužil o rok smlouvu) a zřejmě i s trenérem Václavem Sýkorou, tvrdí, že nabídka, jež mu přistála na stole, se neodmítá.

"Rusko jsem zatím navštívil třikrát, takže zhruba vím, do čeho jdu," povídal v klidu nadějný vítkovický gólman. "Je jasné, že kdybychom peníze, které nabízejí v Rusku, měli doma, tak by tam nikdo neodcházel... Petrohrad navíc naštěstí patří k nejlepším místům v Rusku." A dodal, že kamsi na Ural či na Sibiř by se rozhodně nehrnul.

Rošáda brankářů ve Vítkovicích
Právě včera se Štěpánek setkal na obědě s Martinem Pruskem, brankářem, jenž ho ve Vítkovicích nahradí. Z českých gólmanů v Rusku je navíc nejostřílenější. "Spíše než o hokeji jsme se bavili o životě v Rusku, zkrátka jak to tam chodí," vracel se Štěpánek ke schůzce.

Česká invaze na Východ.

I Hašek před časem v rozhovoru pro LN potvrdil, že peníze i v jeho případě hrají při podepisování kontraktů svoji roli. "Dříve jsem o Rusku vůbec nepřemýšlel, ale pak jsem začal u českých kluků, kteří tam hrají, sondovat..." Zajímavý je i ruský hlad po českých trenérech. Premiéru si v Petrohradě a Kyjevě odbudou Václav Sýkora a Josef Jandač.

"Velmi dobré jméno Čechům udělali Vláďa Vůjtek a Marek Sýkora," ví moc dobře Lener. "I já jsem na vlastní kůži poznal, jaký respekt tam k nám mají," naznačil, že z KHL byl patrný zájem také o jeho služby.

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat