Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kdysi jednička draftu a vítěz Stanley Cupu. Dnes bezdomovec, který viní vedení NHL

Sport

  6:00
PRAHA - V roce 1986 se kanadský útočník Joe Murphy stal součástí historie. Stal se totiž jedničkou draftu NHL, což se později povedlo i současným hvězdám Alexi Ovečkinovi, Sidneymu Crosbymu či Connoru McDavidovi. Vítěz Stanley Cupu s Edmontonem v roce 1990 však i kvůli mnoha otřesům mozku musel předčasně ukončit kariéru a nyní žije padesátiletý Murphy jako bezdomovec.

Joe Murphy v současnosti. foto: dryddenow.com

Nedopadl jako Alexandre Daigle, Patrik Štefan či Rick DiPietro, od nichž se toho jako od jedniček draftu čekalo spoustu, oni však předpoklady nenaplnili. Murphy vydržel v NHL 14 sezony, odehrál přes 500 zápasů a získal Stanley Cup.

Měl však smůlu, že už ve 34 letech musel ukončit kvůli četným otřesům mozku kariéru. Navíc si neporadil s životem po kariéře, nyní nemá stálé bydliště, bydlí ve stanu a vypomáhá jako levná pracovní síla v pozici dělníka.

Muže, jehož poslední sezonou byla 2000/01 ve Washingtonu, se povedlo vypátrat redaktorovi hokejovému webu drydennow.com. Murphy u sebe totiž nemá mobil a vyhýbá se jakémukoliv kontaktu s okolím.

Při rozhovoru vyjadřoval svůj vztek k tehdejšímu vedení NHL, které prý hráče nedostatečně informovalo o následných komplikacích po otřesech mozku.

Joe Murphy v dresu Chicaga.

Joe Murphy v dresu Chicaga.

„Otřesy mozku jsou vážná věc. Ten, co jsem utrpěl, mě dlouhodobě úplně zničil. Tehdy to bylo vážně zlé,“ upozornil na hit, po němž utrpěl frakturu lebky.

„Když jsem se s někým srazil hned jsem kolem hlavy měl hvězdičky. Úplně všude. Ke konci kariéry to bylo už takové, že stačilo, že jsem já někoho narazil na mantinel a hned se kolem mě jiskřilo. Vážně to bylo nepříjemné,“ dodal.

Ačkoliv je Murphy už dávno mimo soutěž, apeluje na vedení soutěže, aby se více angažovala v otázce života hráčů po ukončení kariéry v NHL. „To je věc, která totiž chybí i teď a to je velká škoda,“ připomněl Murphy.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Otestujte flexibilní sušák na prádlo, na který hravě pověsíte povlečení i ubrus
Otestujte flexibilní sušák na prádlo, na který hravě pověsíte povlečení i ubrus

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy, na kterém snadno usušíte ložní prádlo i oblečení...

Mohlo by vás zajímat