3. srpna 2018 6:00 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Kdysi jednička draftu a vítěz Stanley Cupu. Dnes bezdomovec, který viní vedení NHL

Joe Murphy v současnosti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Joe Murphy v současnosti. | foto: dryddenow.com

PRAHA V roce 1986 se kanadský útočník Joe Murphy stal součástí historie. Stal se totiž jedničkou draftu NHL, což se později povedlo i současným hvězdám Alexi Ovečkinovi, Sidneymu Crosbymu či Connoru McDavidovi. Vítěz Stanley Cupu s Edmontonem v roce 1990 však i kvůli mnoha otřesům mozku musel předčasně ukončit kariéru a nyní žije padesátiletý Murphy jako bezdomovec.

Nedopadl jako Alexandre Daigle, Patrik Štefan či Rick DiPietro, od nichž se toho jako od jedniček draftu čekalo spoustu, oni však předpoklady nenaplnili. Murphy vydržel v NHL 14 sezony, odehrál přes 500 zápasů a získal Stanley Cup.

Měl však smůlu, že už ve 34 letech musel ukončit kvůli četným otřesům mozku kariéru. Navíc si neporadil s životem po kariéře, nyní nemá stálé bydliště, bydlí ve stanu a vypomáhá jako levná pracovní síla v pozici dělníka.

Muže, jehož poslední sezonou byla 2000/01 ve Washingtonu, se povedlo vypátrat redaktorovi hokejovému webu drydennow.com. Murphy u sebe totiž nemá mobil a vyhýbá se jakémukoliv kontaktu s okolím.

Při rozhovoru vyjadřoval svůj vztek k tehdejšímu vedení NHL, které prý hráče nedostatečně informovalo o následných komplikacích po otřesech mozku.

Joe Murphy v dresu Chicaga.

Joe Murphy v dresu Chicaga.

„Otřesy mozku jsou vážná věc. Ten, co jsem utrpěl, mě dlouhodobě úplně zničil. Tehdy to bylo vážně zlé,“ upozornil na hit, po němž utrpěl frakturu lebky.

„Když jsem se s někým srazil hned jsem kolem hlavy měl hvězdičky. Úplně všude. Ke konci kariéry to bylo už takové, že stačilo, že jsem já někoho narazil na mantinel a hned se kolem mě jiskřilo. Vážně to bylo nepříjemné,“ dodal.

Ačkoliv je Murphy už dávno mimo soutěž, apeluje na vedení soutěže, aby se více angažovala v otázce života hráčů po ukončení kariéry v NHL. „To je věc, která totiž chybí i teď a to je velká škoda,“ připomněl Murphy.

larJaroslav Šindelář

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.