17. května 2011 13:45 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Když vítězí Finsko, bratři jsou u toho

Švédsko - Finsko (Mikko Koivu přebírá pohár pro mistra světa od Fasela). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Švédsko - Finsko (Mikko Koivu přebírá pohár pro mistra světa od Fasela). | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Po 16 letech se Finsko vrhlo do oslav hokejových šampionů. Opět po finálovém vítězství nad Švédskem. A opět s vůdcem, který měl na dresu jmenovku Koivu. Tentokrát nešlo o šestatřicetiletého Saka, ale o devět let mladšího Mikka.

To jsou bratři, jak se patří. Kromě rodinného pouta spojuje Saka i Mikka Koivuovy i fakt, že dovedli výběr Suomi až k titulu hokejových šampionů. Ano, Saku sice v roce 1995 nebyl kapitánem jako jeho mladší sourozenec, ale o tom, že byl největší hvězdou a vůdcem týmu, není třeba pochybovat.

Saku Koivu

Co dělal v roce 1995, když Finsko získalo svůj první titul na MS: V 21 letech měl za sebou báječnou sezonu v TPS Turku. Na šampionátu získal cenu pro nejlepšího útočníka na turnaji.

Co dělá letos, když Finsko získalo svůj druhý titul na MS: Má za sebou druhou sezonu v Anaheimu, se kterým vypadl v prvním kole bojů o Stanley Cup. V klubu mu to šlape s dalším finským veteránem Selännem.

Na křídlech s Lehtinenem a Peltonenem vytvořili nejúdernější ofenzivní letku šampionátu. Jedenadvacetiletý Saku, který po šampionátu zamířil do NHL, byl vyhlášený nejlepším útočníkem turnaje. Asi málokoho překvapilo, že se celý úderný trojlístek probojoval i do All Star sestavy šampionátu.

A teď střih do současnosti. V neděli vítězí Finsko ve finále 75. mistrovství světa v Bratislavě 6:1. Znovu nad Švédskem. Ústřední postava zlatého finského výběru? Kapitán Koivu.

Mikko Koivu se sice do výběru nejlepších hráčů turnaje nedostal, s osmi body však patřil k nejproduktivnějším hráčům Suomi. Navíc proměnil všechny čtyři samostatné nájezdy, které na mistrovství jel. Díky jeho šikovným rukám získali Finové body navíc v soubojích s Lotyšskem, Německem i Ruskem. "Na titul jsme čekali tak strašně dlouho. Pro lidi doma to bude obrovské," zářil kapitán nových šampionů.

Už není "ten mladší bratr"

Nemýlil se, desetitisíce Finů slavily po celé zemi i během pondělí a

Mikko Koivu

Co dělal v roce 1995, když Finsko získalo svůj první titul na MS: Coby dvanáctiletý kluk fandil svému bratrovi. Už tehdy jezdil po ledě v dresu TPS Turku, jehož jsou nyní oba spoluvlastníky.

Co dělá letos, když Finsko získalo svůj druhý titul na MS: Správný kapitán čerstvých šampionů. Během šampionátu nasbíral osm bodů, ani jednou se nemýlil ve své parádní disciplíně – samostatných nájezdech.

hodlají v tom pokračovat celý týden. Ale zpět ke slavným hokejovým sourozencům. Útočník Minnesoty Mikko musel od svého vstupu na hokejovou scénu odrážet otázky srovnávající ho s dlouho úspěšnějším Sakem.

Po neděli se nálepky "ten mladší bratr" definitivně zbavil. Ba co víc, svého staršího sourozence, se kterým patří mezi spoluvlastníky mateřského klubu TPS Turku, v jednom směru překonal. Na velkém hokejovém turnaji (MS, olympiáda, Světový pohár) startoval pojedenácté a pojedenácté veze medaili. Tak oslnivou bilancí se nemůže od rozpadu Sovětského svazu pyšnit žádný jiný hráč na světě.

Ve Finsku nyní věří, že oba ještě neřekli na mezinárodním poli poslední slovo a třeba se sejdou v jednom týmu na mistrovství světa. Příští rok k tomu bude příležitost. Finové budou zlato obhajovat doma.

Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!