Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

KHL a boháči? Nejmovitější Kovalčuk bere téměř třikrát méně než špička NHL

Sport

  17:45
PRAHA - Ruská KHL si v posledních letech získala pověst místa, kde se dají poměrně snadno vydělat velké peníze. Sportovní portál Sportfakt.ru tuhle informaci ale upřesnil, když v týdnu zveřejnil základní platy hráčů nejvyšší ruské hokejové soutěže. Nejbohatší hokejista Ilja Kovalčuk bere bez bonusů v přepočtu téměř třikrát méně než nejlépe placený hráč v NHL Anže Kopitar.

Ilja Kovajčuk má základní plat v přepočtu jen 5,5 milionu dolarů. foto: Reuters

Možná trochu překvapivě ani zdaleka nedosahují poměrům v NHL. V čele žebříčku 30 nejlépe placených hráčů KHL se po odchodu Alexandra Radulova do Montrealu objevil Ilja Kovalčuk.

Čechům v KHL vládne s třemi miliony Vladimír Sobotka. Na dvanáctém místě je brankář Novosibirsku Alexander Salák.

V seznamu nejlépe placených borců v KHL si nelze nevšimnout, že v první dvacítce zastupuje rovných deset místo SKA Petrohrad.

Nejbohatší tým v Evropě tak v současnosti skoro plnil funkci tréninkového centra ruských reprezentantů. Pouze finský brankář Mikko Koskinen je totiž jediným neruským hráčem z deseti zveřejněných.

Jak si vede KHL proti NHL?

V seznamu jsou ale uvedeny pouze základní platy hráčů. Nezapočítávají se podpisové bonusy či prémie za body, které většinou tvoří velkou část konečného platu.

Nutno je připomenout nižší daně v Ruské federaci oproti Kanadě a některým státům v Americe. V neposlední řadě i výrazný pokles síly ruského rublu oproti předešlým rokům.

Při pohledu na uvedené částky se trochu nabízí otázka, jestli se vůbec dál dají srovnávat platy hráčů v KHL oproti konkurenční NHL.

Kovalčuk napadl Fina Pesonena.
Kovalčuk napadl Fina Pesonena.

Nejlépe placený hráč NHL Slovinec Anže Kopitar totiž v současnosti vydělává 14 milionů dolarů za rok. Proti němu Kovalčukův plat 5,5 milionů dolarů vypadá jako hodně slabý konkurent.

Lotyšský novinář Aivis Kalninš ve svém článku navíc zveřejnil řadu dalších zajímavých informací: Jaromír Jágr při svém angažmá v Avangardu Omsk pobíral základní plat 8 milionů dolarů.

Podobný měl v CSKA ruský útočník Alexander Radulov. Ten letos v létě, aby se mohl vrátit do NHL, upřednostnil „chudší“ roční nabídku Montrealu za necelých šest milionů dolarů.

Nejlépe placení hráči KHL

1. Ilja Kovalčuk- Petrohrad, 5 500 000 dolarů / 330 milonů rublů

2. Pavel Dacjuk - Petrohrad, 4 500 000 dolarů / 270 milionů rublů

3. Vjačeslav Vojnov - Petrohrad, 4 500 000 dolarů / 270 milionů rublů

4. Vladimír Sobotka - Omsk, 3 000 000 dolarů / 180 milionů rublů

5. Vasilij Košečkin - Magnitogorsk, 2 419 000 dolarů / 145 milionů rublů

6. Sergej Mozjakin - Magnitogorsk, 2 177 000 dolarů / 130 milionů rublů

...

12. Alexander Salák - Novosibirsk, 1 500 000 dolarů / 90 milionů rublů

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.