Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

KHL chce být jako její zámořská sestra. Hvězdy už má

Sport

  20:00
MOSKVA/PRAHA - Zatím se o ní svět dozvídal spíše negativní zprávy. Teď má Kontinentální hokejová liga šanci konečně zazářit. Soutěž, která vznikla v roce 2008 s cílem konkurovat americké NHL, se více než hokejovou kvalitou zapsala do myslí tragédiemi. Nyní je na KHL opět upřen zrak hokejových fanoušků z celého světa. Díky výluce v zámořské soutěži se do Kontinentální ligy stěhují velké hvězdy.

Hokejista Washingtonu Capitals Alexandr Ovečkin je během výluky NHL hráčem Dynama Moskva v KHL foto: Reuters

Už teď mají diváci možnost sledovat nejlepšího hokejistu minulé sezony NHL Jevgenije Malkina či další hvězdy Alexandra Ovečkina, Pavla Dacjuka a Ilju Kovalčuka (jeho Petrohrad se v sobotu představí v pražské O2 areně proti Lvu). Ze zámoří se přesunula už téměř třicítka hokejistů a o víkendu se k nim přidal i první Kanaďan. Mladý tahoun Winnipegu Evander Kane bude po dobu výluky oblékat dres Minsku. S Omskem zase jedná jedna z největších hvězd Claude Giroux, loňský spoluhráč Jágra.

I bez posil ze zámoří postupně rostla sledovanost. Po vzniku soutěže zajímala 3,5 milionu diváků u 1,3 milionu televizorů, ale v jarním play off už to bylo osm milionů přijímačů a 21 milionů diváků. Poté, co se přidal Lev Praha, Slovan Bratislava a Donbas Doněck, je KHL zajímavá i na českém, slovenském a ukrajinském trhu.

Snem šéfa Alexandra Medveděva jsou přenosy v Americe, problémem je ale rozdílné časové pásmo. Zápasy v době oběda k televizím přitáhnou pravidelně jen málo diváků. V lednu však budou moci diváci v newyorském Brooklynu na vlastní oči vidět dva zápasy.

I přes to všechno je v mnohém KHL za svou starší sestrou pozadu. Třeba atraktivita televizních přenosů či zápasové show jsou pořád nesrovnatelné. Z ruských peněz placená liga také v menších městech zaostává v kvalitě stadionů, zázemí a hotelů. "Zatím nemůžu jednoznačně říct, že by to byla po NHL nejkvalitnější liga," řekl LN i gólman Lva Tomáš Pöpperle.