1. října 2012 20:00 Lidovky.cz > Sport > Hokej

KHL chce být jako její zámořská sestra. Hvězdy už má

Hokejista Washingtonu Capitals  Alexandr Ovečkin je během výluky NHL hráčem Dynama Moskva v KHL | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hokejista Washingtonu Capitals Alexandr Ovečkin je během výluky NHL hráčem Dynama Moskva v KHL | foto: Reuters

MOSKVA/PRAHA Zatím se o ní svět dozvídal spíše negativní zprávy. Teď má Kontinentální hokejová liga šanci konečně zazářit. Soutěž, která vznikla v roce 2008 s cílem konkurovat americké NHL, se více než hokejovou kvalitou zapsala do myslí tragédiemi. Nyní je na KHL opět upřen zrak hokejových fanoušků z celého světa. Díky výluce v zámořské soutěži se do Kontinentální ligy stěhují velké hvězdy.

Už teď mají diváci možnost sledovat nejlepšího hokejistu minulé sezony NHL Jevgenije Malkina či další hvězdy Alexandra Ovečkina, Pavla Dacjuka a Ilju Kovalčuka (jeho Petrohrad se v sobotu představí v pražské O2 areně proti Lvu). Ze zámoří se přesunula už téměř třicítka hokejistů a o víkendu se k nim přidal i první Kanaďan. Mladý tahoun Winnipegu Evander Kane bude po dobu výluky oblékat dres Minsku. S Omskem zase jedná jedna z největších hvězd Claude Giroux, loňský spoluhráč Jágra.

I bez posil ze zámoří postupně rostla sledovanost. Po vzniku soutěže zajímala 3,5 milionu diváků u 1,3 milionu televizorů, ale v jarním play off už to bylo osm milionů přijímačů a 21 milionů diváků. Poté, co se přidal Lev Praha, Slovan Bratislava a Donbas Doněck, je KHL zajímavá i na českém, slovenském a ukrajinském trhu.

Snem šéfa Alexandra Medveděva jsou přenosy v Americe, problémem je ale rozdílné časové pásmo. Zápasy v době oběda k televizím přitáhnou pravidelně jen málo diváků. V lednu však budou moci diváci v newyorském Brooklynu na vlastní oči vidět dva zápasy.

I přes to všechno je v mnohém KHL za svou starší sestrou pozadu. Třeba atraktivita televizních přenosů či zápasové show jsou pořád nesrovnatelné. Z ruských peněz placená liga také v menších městech zaostává v kvalitě stadionů, zázemí a hotelů. "Zatím nemůžu jednoznačně říct, že by to byla po NHL nejkvalitnější liga," řekl LN i gólman Lva Tomáš Pöpperle.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.