3. září 2014 16:10 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Další hokejové kluby mají finanční potíže. KHL nechce dopustit krach

Hokejisté Lva se radují z gólu. Zleva autor branky Michal Birner a jeho spoluhráči Michal Řepík a Niko Kapanen. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hokejisté Lva se radují z gólu. Zleva autor branky Michal Birner a jeho spoluhráči Michal Řepík a Niko Kapanen. | foto: ČTK

PRAHA Hokejová KHL ve středu odstartuje novou sezonu, ale není zaručené, že ji také dohraje ve stávajícím složení. Hovoří o tom alespoň zprávy z lotyšské Rigy. Tamní Dinamo má velké finanční potíže, které přiznává i Novosibirsk a další kluby.

Čeští fanoušci moc dobře vědí o krachu Lva Praha, který po dvou letech v Kontinentální lize musel skončit. Tento klub však nebyl jediným, z finančníchdůvodů vzdal působení v ruské soutěži rovněž Spartak Moskva.

Rigu trápí ekonomické potíže delší dobu, hokejisté Dinama však mají od vedení příslib, že se situace po září stabilizuje.

"Všichni jsme normální lidé a přemýšlíme, co bude dál. Situace je komplikovaná, zatěžuje nás, ale bohužel ji jako hráči nemůžeme ovlivnit," řekl nervózní kapitán týmu Georgij Pujacs. "Nezbývá nám, než se věnovat své práci a odvádět na ledě co nejlepší výkony. Máme příslib, že se všechno spraví. Září prý bude těžké, ale potom už bude dobře."

ČTĚTE VÍCE

Jenže kdo by dal na podobné sliby, zvlášť když je slýchali i hráči Lva ještě pár dní před tím, než klub oficiální oznámil svůj zánik.

Utáhnout přemrštěné rozpočty a platy hráčů, které ani zdaleka neodpovídají skutečnému zájmu diváků a sponzorů, je každým rokem těžší a těžší. Vše je komplikované i kvůli tomu, že už kluby nechce tolik dotovat plynárenský gigant Gazprom, na jehož štědrosti soutěž stojí.

Finanční problémy dalších týmů ostatně přiznává i šéf ligy Alexander Medveděv, jedním dechem však dodává, že všech 28 účastníků nového ročníku sezonu také řádně dokončí.

"Slyšeli jsme hodně poplašných zpráv, ale já nemám žádné pochybnosti, že by některý klub odstoupil z KHL během sezony. Všichni ji dokončí. Ano, situace není pro majitele a sponzory jednoduchá, ale všichni pracují a berou v úvahu, co se děje ve světě a ekonomice. Zavírat před tím oči by bylo hloupé," řekl Medveděv.

Riga slaví branku do sítě Llva.

Co si z těch slov vzít? Možná to, že časy rozhazování pomalu končí a začne se šetřit i v KHL. Z toho vyplývá, že se hráči budou muset buď uskromnit, nebo budou zanikat další kluby. Podle zpráv z Ruska by k tomu ale nemuselo dojít ještě tuto sezonu, jelikož vedení soutěže disponuje prostředky, kterými je ochotné bankrotujícím týmům pomoci překlenout těžké období.

To se může týkat právě Rigy nebo Novosibirsku. Otázkou však zůstává, jestli to vyřeší podstatu problému.

Do KHL se po čtyřech letech vrátilo Togliatti, dalším nováčkem je Soči a také finský Jokerit Helsinky. Kvůli dění na Ukrajině naopak v lize nebude startovat Doněck, který se změnil ve válečnou zónu.

Jaroslav Tomas