Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

KHL nudí. Uvažuje, že změní velikost hřišť po vzoru NHL

Sport

  16:00
PRAHA - KHL se touží alespoň přiblížit NHL, její zápasy však pro mnohé fanoušky nejsou atraktivní. "Hřiště jsou široká. Hokej je tak pomalý a nudný," argumentují ti z Česka. Vedení Kontinentální hokejové ligy tak uvažuje, že hrací plochy zmenší po vzoru zámořské soutěže.

Utkání KHL Lev Praha - Dinamo Riga foto: ČTK

Má nejlepší dostupné hráče na kontinentu, utrácí nejvíce peněz ze všech evropských klubů a expandovala už do mnoha okolních zemí. Přesto se zájem fanoušků o Kontinentální ligu zdaleka nemůže měřit s rivalskou NHL.

A zřejmě za to může i styl hokeje, který nabízí. Alespoň podle reakcí českých příznivců, kteří si často myslí, že mu chybí dynamika, více střetů a rušnějších momentů kolem branky. I proto šéfové soutěže mluví o tom, že se má kluziště zúžit.

Šířky hřišť ve světě

NHL:26 metrů
Finsko:28 metrů
KHL:30 metrů (nejčastěji)

Výběr českých týmů:

Vítkovice:30 metrů
Sparta (Lev): 29 metrů
Plzeň:28 metrů
Liberec:26 metrů
Slavia:26 metrů

Na míry, jaké používají ve Finsku, anebo dokonce v zámoří, a to navzdory zažité tradici. "Jsem po úzká kluziště kanadských rozměrů," říká viceprezident Kontinentální ligy Valerij Kamenskij. "Divákům se líbí množství střel a fyzický hokej, ne bruslení a hra po rozích. Úplně bych se vzdal evropských letišť."

Podobně mluví i další špičky údajně nejlepší evropské ligy. Prezident KHL Alexandr Medveděv nedávno připustil, že by se šířka hřiště mohla plošným nařízením skutečně upravit. Samozřejmě ale až po olympijských hrách v Soči, aby Rusové nepřišli o svou výhodu vůči severoamerickým borcům.

"Zkusil bych přejít na finský formát jako sezonní experiment," říká kapitán sovětské sborné ze sedmdesátých let Boris Michajlov. "Zjistili bychom, jestli se to fanouškům líbí a připadá jim to zábavnější. Nemyslím si, že by bylo obtížné technicky to zrealizovat."

Jenže právě v poslední větě se možná mýlí. O podobné revoluci diskutovali v Rusku už před čtyřmi lety, jenže narazili na komplikace s technickým zázemím, které přestavbu neumožňovalo. Důležitou roli hraje například umístění vzduchotechniky, osvětlení nebo nejnižších řad tribun.

Ani moderní arény v Petrohradu a Jaroslavli na takovou změnu nejsou připraveny. Natož třeba stařičký Spartak s dřevěnými lavicemi nebo padesátiletá pražská sportovní hala, kde hraje své zápasy HC Lev. Tam už dokonce mírné "ořezání" jednoho z největších hokejových hřišť v Česku plánovali, jenže nakonec museli vrtochům stavby ustoupit.

Další z nápadů, jak se opět o něco přiblížit slávě NHL, tak možná nepůjde uskutečnit tak snadno, jak si vedení Kontinentální ligy představuje. I peníze jsou totiž zatím na letitou tradici krátké.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...