7. dubna 2015 14:26 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Krachujících klubů přibývá, rozpad KHL se blíží. Vrátí se superliga?

Ruský rubl slábne, kluby mají obrovské dluhy a krachují. KHL už nikoho nezajímá a pomalu, ale jistě spěje ke konci. Navzdory vizi Vladimira Putina. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský rubl slábne, kluby mají obrovské dluhy a krachují. KHL už nikoho nezajímá a pomalu, ale jistě spěje ke konci. Navzdory vizi Vladimira Putina. | foto: Grafika: Lidovky.cz/škLidovky.cz

MOSKVA/PRAHA Loni skončil Lev Praha, předtím Spartak Moskva, kvůli válce na Ukrajině Doněck, hrát už nebude Slovan Bratislava a Medveščak Záhřeb a následovat mohou brzy další kluby. Hokejovou KHL začíná dohánět realita, které se od svého založení snažila vzpírat.

Nesmyslně vysoké rozpočty a platy hráčů, které mnohdy převyšovaly ty ze zámořské NHL, dělaly Kontinentální ligu velice atraktivní. Iluzi pohádkové soutěže, která se jednou může stát jedničkou na hokejovém trhu, v jednu chvíli podlehla většina fanoušků.

Čas ukázal, že to byl jen velikášský sen. Ruská KHL začíná mít vážné problémy, které mohou skončit jejím rozpadem. Není tajemstvím, že finanční potíže dusí minimálně polovinu klubů.

Vedení ligy proto už na lednovém Utkání hvězd v olympijském Soči jednalo o budoucnosti. „Jsme přesvědčeni, že model KHL je v podobném duchu možné udržet i nadále,“ tvrdil poté šéf soutže Dmitrij Černyšenko.

Krachuje Admiral Vladivostok

Podobná prohlášení je však nutné brát s hodně velkou rezervou, už jenom s ohledem na vývoj v posledních měsících. Od té doby je jasné, že KHL v příští sezoně nebude hrát Slovan ani Medvedščak Záhřeb, tedy finančně dva nejslabší články v lize.

A krachují další. Naposledy vyšlo na povrch, že je na pokraji bankrotu Admiral Vladivostok. Ten se přitom ke KHL připojil teprve před dvěma lety, i tak krátká doba ovšem stačila, aby se ukázalo, že přemrštěné rozpočty neodpovídají zájmu fanoušků.

Klub hráčům podle dostupných informací dluží od nového roku za výplaty všem hráčům, podobně na tom jsou i samotní funkcionáři. Prostě není kde brát. A nic nenasvědčuje tomu, že se situace nějakým zázrakem zlepší.

Liga klubům nepomůže. Sama nemá

Všichni doufají v pomoc vedení KHL, jenže ta se nedá předpokládat. Podobné naděje měli například ve Lvu, Slovanu nebo Rize, které hrozil konec na podzim, ani jednou záchranný balíček ale nepřišel. Peníze totiž nemá ani liga, doba rozhazování je nenávratně pryč.

Hovoří se sice o novém jednání s hlavním sponzorem klubu, jenže stačí mít selský rozum, aby bylo jasné, že ten peníze nemá/nedá. Kdyby byl opak pravdou, nikdy by současnou krizi nepřipustil.

O situaci v Rusku hovoří také události kolem karlovarské juniorky, která hrála tamní MHL. Fungovala v ní jen díky podpoře ruských sponzorů, kteří však z projektu nečekaně a bez varování odstoupili uprostřed sezony. Zkrátka přestali platit.

Transformace zpět do superligy

Je nabíledni, že se Kontinentální liga pomalu začíná transformovat zpět do superligy (byť bude mít stále název KHL), tedy původní nejvyšší ruské soutěže. Všichni se budou muset uskromnit, všichni budou muset přijmout skutečnost, že konkurovat zámořské NHL byl rozmařilý nápad.

Rusové však nechtějí ztratit tvář a zatím přiznávají jen částečná opatření. Jedním z nich je nastavení platového stropu, který by se měl postupně snižovat a snižovat. Momentálně nikdo netuší, kolik mužstev se přihlásí do nového ročníku, kromě už zmiňovaných má totiž problémy celá řada dalších a i vedení přiznalo, že hrát by mělo už jen 24 týmů.

Dokonce i kolem slavného útočníka Ilji Kovalčuka se začínají šířit spekulace o jeho úmyslu vrátit se zpátky do NHL, z níž před pár lety skandálně zmizel do Ruska, ačkoli měl v New Jersey platný kontakt. A byť něco podobného zástupci Petrohradu razantně odmítli, i tohle je indicie, která cosi naznačuje.

Jaroslav Tomas