16. září 2015 15:53 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Městu se nezdá hospodaření Jágrova Kladna. Požaduje hloubkovou kontrolu

Jaromír Jágr v dresu Kladna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaromír Jágr v dresu Kladna. | foto: ČTK

KLADNO Kladno chce provést hloubkovou kontrolu hospodaření hokejového klubu kvůli nesrovnalostem ve fakturách. Otakar Černý, který byl donedávna jednatelem klubu, na středečním jednání zastupitelstva uvedl, že zjištěné nesrovnalosti považuje za zavádějící. Městu patří 30 procent klubu, 70 procent vlastní hokejista Jaromír Jágr.

Tiskový mluvčí hokejového klubu Vít Heral řekl, že město má jako minoritní vlastník na kontrolu právo.

„Trváme na tom, že jsme se ničeho špatného nedopustili,“ uvedl Heral. „Chceme, aby byla udělána hloubková kontrola. Pokud by pak byl potřeba udělat audit, uděláme audit,“ řekl primátor Kladna Milan Volf (Volba pro Kladno).

Černý na jednání zastupitelstva uvedl, že vedení klubu nemělo možnost se v aktuální kontrolní zprávě obhájit.

„Jágr předražené zboží kladenským hokejistům neprodával. Internetové srovnávací servery nejde považovat za oficiální ukazatel,“ řekl.

Může být ohrožen chod mládeže

Že by kontrolu měl namísto dosavadní kontrolní skupiny stanované zastupitelstvem uskutečnit auditor, si myslí i opoziční zastupitel Vojtěch Volf (ČSSD).

Kladenští zastupitelé v červnu schválili pozastavení milionových dotací pro hokejový klub.

„Je to nepříjemná situace a pro klub kritický výpadek v rozpočtu, který může už příští měsíc ohrozit chod našich mládežnických oddílů,“ dodal Heral. Podle něj je v této situaci komplikované mimo jiné sestavit kádr, který má bojovat o postup do extraligy.

Důvodem byla i faktura na více než 11 milionů korun pro Jágrovu společnost odporující podmínkám smlouvy mezi městem a klubem. Klub podle ní nesmí platit peníze společnostem, které jsou personálně nebo finančně propojeny s klubem.

Při kontrole byla ale objevena faktura společnosti Jágr Team, která patří Jágrově rodině, dříve byl jako jednatel uveden Jaromír Jágr.

Mezi nesrovnalostmi, které Kladno objevilo ve vyúčtování dotací, byla i Společenská smlouva firmy Hokej Kladno.

Zatímco zastupitelstvo schválilo, že má valná hromada rozhodovat 90 procenty hlasů, podle smlouvy, která je založena v obchodním rejstříku, to je dvoutřetinovou většinou, což by mohlo ohrozit zájmy města, které by ztratilo možnost účinně hlasovat.

Kontrola objevila i další problémové faktury a naopak nenašla doklady o činnosti kontrolní rady.

Město přispívá na chod klubu 22 miliony

Jaromír Jágr starší už dříve uvedl, že pojetí Společenské smlouvy bylo jasné ze smlouvy z roku 2011. V ní podle něj je, že když se do 31. prosince 2014 nesejde valná hromada, tak se rozhodování mění na dvoutřetinovou většinu.

Město přispívá na provoz hokejového stadionu zhruba 15 miliony korun ročně a dalších přibližně sedm milionů dává na mládež.

V rozpočtové rezervě má také osm milionů korun na podporu prvoligového A-týmu, což je pravděpodobně v rozporu s pravidly Evropské unie. Podle nich by z veřejných peněz neměly být podporovány profesionální kluby, které obchodují s hráči na evropské úrovni.

ČTK

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz