Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kluby NHL si hráče hýčkají, umí je však i přidusit

Sport

  8:00
PRAHA - Start další sezony NHL je v nedohlednu. Výluku zapříčinily spory o rozdělení výnosů ligy mezi hokejisty a majiteli klubů. Ačkoliv jsou obě strany na sobě závislé, vztahy mezi nimi jsou mnohdy pokřivené.

Tomáš Fleischmann foto: ČTK

Hráči v NHL jsou pohádkově placení. Jejich průměrná gáže činí 2,45 milionů dolarů za rok. Od poslední výluky 2004/05 vzrostla přibližně o milion. K tomu navíc se množí kontrakty dlouhodobé. Například: Zach Parise a Ryan Suter se upsali Minnesotě na třináct let, Sidney Crosby se dohodl s Pittsburghem na jen o rok kratší období. Tyto smlouvy je zajišťují na celý život.

Během současné výluky se však ukazuje druhá tvář majitelů klubů, neboť nepodporují ani své největší hvězdy. Hráči, kteří chtějí využívat tréninkové zázemí svého týmu, musí platit pronájem. Panteři z Floridy dokonce kromě ledové plochy zvlášť za šatny a sprchy. "Je to nezvyklé. Musíme si na trénink přinést vlastní šampon, pití, prostě všechno," popisoval v deníku Miami Herald útočník Stephen Weiss.

Tyto tréninky ani neprobíhají pod dohledem trenérů. Hráči si je řídí sami. "Náš kouč John Tortorella alespoň volal mně i kapitánovi Ryanu Callahanovi s instrukcemi, na co se zaměřit. Pak na to bude moci navázat," vysvětlil Brad Richards z New Yorku Rangers.

Sala manažer rozbrečel

K podivnému jednání klubů vůči svým svěřencům dochází třeba i při arbitrážích, která po neshodě rozhoduje o výši nové smlouvy takzvaného omezeného volného hráče. Mnohdy týmoví zaměstnanci před nezávislým soudcem hráče pomlouvají. "Jeden generální ředitel prohlásil o mém klientovi, že je opilec. Na tyto jednání musí být každý hráč velmi dobře připraven," popsal agent Kurt Overhardt.

V roce 2000 byl třeba navždy narušen vztah mezi hvězdným útočník Philadelphie Johnem LeClaierem a šéfem Bobby Clarkem. O tři roky předtím prý manažer Islanders Mike Milbury dohnal brankáře Tommyho Sala až k slzám.

K vzájemnému respektu však další kolektivní smlouva nikoho nedonutí. Stejně jako tomu bylo v minulosti. Obě strany se přou především o finance.