Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Kokain, konec v Pardubicích a dva roky bez hokeje. Neomluvitelné, říká Dědek o Mandátovi

Hráči Pardubic se radují z prvního gólu, který dal Jan Mandát (druhý zleva). foto: ČTK

Aktualizováno
Pardubice - Hokejové Pardubice vypověděly smlouvu s Janem Mandátem. Útočník, který v prosinci debutoval v reprezentačním áčku, dostal od disciplinární komise extraligy dvouletý nepodmíněný trest zastavení činnosti poté, co mu při antidopingové kontrole vyšel pozitivní test na přítomnost kokainu.
  10:44aktualizováno  12:21

O dvouletém zákazu kvůli užití kokainu informoval v úterý hokejový svaz v tiskové zprávě. 25letému hokejistovi hrozil až čtyřletý trest, nicméně podle disciplinární komise nebylo prokázáno, že by Mandát látku užil s cílem dosáhnout vyššího sportovního výkonu. Zákaz činnosti tak platí do 12. ledna 2023.

Mandát se proti rozhodnutí může ještě odvolat k Arbitrážní komisi Národní sportovní agentury. Jisté však je, že končí v extraligových Pardubicích, klub to uvedl na svých stránkách.

„Jan Mandát svým jednáním poškodil klub, spoluhráče, český hokej a nejvíc sebe. Už jsme avizovali, že proti těmto prohřeškům budeme nekompromisní a budeme je tvrdě trestat. Kauza Mandát je uzavřena a víc se k tomu nebudeme vyjadřovat,“ uvedl sportovní ředitel klubu Dušan Salfický.

Majitel Dynama Petr Dědek na twitteru dodal: „Navzdory opatřením, která jsme zavedli, s vědomím hrozby tvrdého trestu, je to pro mě nepochopitelný faul. Považuji to za obrovské selhání J. Mandáta. Facka pro všechny, kteří se snažíme klub posouvat a měnit k lepšímu. Neomluvitelná chyba a zklamání. Minulost. Konec.“ 

Pardubice deklasovaly Karlovy Vary rozdílem třídy.
Brankář Karlových Varů Vladislav Habal, Anthony Camara z Pardubic a Libor...

Mandátovi vyšel pozitivní test na užití zakázané látky 13. prosince po zápase s Libercem. Hokejista se ještě odvolal a nechal na konci ledna ve specializované laboratoři v Německu otestovat vzorek B. Ten užití zakázané látky potvrdil.

Dvouletý zákaz platí v rámci soutěží Mezinárodní hokejové federace (IIHF). „Země tyto tresty dodržují,“ vysvětlil mluvčí svazu Zdeněk Zikmund. Mandát by tak měl mít možnost zamířit například do zámořských soutěží, které nespadají pod působnost IIHF.

Tam už v minulosti působil, tři roky hrál v kanadské juniorské soutěži (QMJHL) a dva roky v AHL za farmy New Jersey Devils.

„Do zámoří teoreticky odejít může, ale v téhle sezoně by to bylo velice těžké,“ reagoval na dotaz iDNES.cz Mandátův agent Aleš Volek. Uvidíme, jak to celé dopadne, nerad bych se teď vyjadřoval, jsou nějaké cesty, které zvažujeme, nerad bych o nich mluvil.“

Kousalův případ skončil pokutou za dopravní přestupek

Mandátův dopingový případ se objevil pár měsíců poté, co vedení Východočechů vyřadilo z kádru útočníka Roberta Kousala. Hráč s reprezentačními zkušenostmi měl při policejní kontrole pozitivní orientační test na kokain.

Krevní rozbor to nepotvrdil, pozitivně ale vyšel na látku THC, kanabinoid nacházející se v konopí. Začátkem prosince se pak Kousal připojil zpět k pardubickému mužstvu.

Následně s ním bylo ukončeno správní řízení, protože se podezření z řízení pod vlivem omamných látek nepotvrdilo. Dostal pokutu 500 korun za dopravní přestupek, kvůli němuž ho policejní hlídka původně zastavila, když nerespektoval přikázaný směr jízdy při výjezdu od čerpací stanice.

Autor: