Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Konec 'hokejové Barcelony': Detroit padá do propasti, odnese to Mrázek?

Sport

  19:00
PRAHA - Nejen Jiří Hudler jim s oblibou říkal hokejová Barcelona. Hrát za Detroit byl zkrátka ještě donedávna sen všech hráčů. Jenže každá pohádka jednou končí, legendární Red Wings jsou momentálně jedním z nejhorších týmů v NHL.

Petr Mrázek. foto: ČTK/AP

Dlouhých 25 let nechybělo v Detroitu play-off, takový úspěch nemá v zámořském sportu obdoby, a to nejen v hokeji, ale i v baseballu, basketbalu nebo americkém fotbalu.

Tahle série letos nejspíš skončí. Nejde však o žádný strmý pád, Detroit prožívá sestupnou tendenci už několik sezon a teď jen vše vyvrcholilo. Kde hledat prvopočátek problémů? Především v zavedení platového stropu, který slavný klub sešněroval mnohem víc než ostatní.

Výměny? Vydrží Mrázek?

Velký třesk se v Detroitu sice neočekává, ovšem k pár výměnám nejspíš dojde v okamžiku, kdy bude jasné, že klub nemá ani teoretickou šanci na postup do play-off. A první na řadě mohou být brankáři. Jimmy Howard i Petr Mrázek mají vysoké smlouvy. Prvního často trápí zdravotní problémy, druhý zase nenaplňuje očekávání. Kdo z nich půjde z kola ven? Podle informací ze zámoří jsou šance vyrovnané a rozhodující bude nabídka.

Petr Mrázek.

Jimmy Howard.

„Dřív byl neomezený rozpočet a když dal majitel peníze, všechny hvězdy zůstaly,“ vypráví Vladimír Havlůj, jenž pro Red Wings dlouhé roky pracuje jako skaut. Jeho slova dávají odpověď na otázku, jak mohl kdysi slavný veterán Luc Robitaille nastupovat až ve čtvrté formaci.

Neměl na výběr. Detroit byl našlapaná mašina a jestli někdo toužil po úspěchu, musel dát ego stranou. Většina hráčů však měla smůlu, byť by jinde patřili k největším hvězdám.

Dnes je všechno jinak. Detroit byl nucen skvělé hráče pouštět. Posledních pár sezon mužstvo táhli Pavel Dacjuk s Henrikem Zetterbergem, zbylí mohykáni doby minulé, ale tato generace odchází a Red Wings prochází těžkou obměnou, což je vzhledem k platovému stropu složité.

„Jsme ve fázi transformace, kterou musel projít Boston, Chicago nebo Pittsburgh,“ říká gólman Petr Mrázek.

S tím však souvisí velké problémy. Detroit za svoje úspěchu doplácel každoročně na draftech, kde si mohl vybírat talenty často až ve třetím sledu, takže ti nejlepší ho dlouhé roky míjeli.

Nutno podotknout, že i tak si dokázal vychovat nadprůměrné borce. Příkladem za všechny je Švéd Johan Franzén, jehož bral až ve 4. kole, přesto z něj vypiplal platného hokejistu. Jenže takhle to nejde donekonečna, navíc se z těchto hráčů nikdy nestanou tahouni, které Detroit tolik potřebuje.

Proto je momentálně v týmu hodně mladých a především nezkušených hráčů, kteří se nedokážou sžít s těžkou rolí vůdců ve městě, kde si fanoušci zvykli na přepych. To se týká například Tomáše Tatara nebo Gustava Nyquista, který měl letos období, v němž dal během 31 zápasů jediný gól, což je na třetího nejlépe placeného útočníka v týmu hodně málo.

„Na druhou stranu mladíci Athanasiou a Mantha mají oba jedenáct gólů, což je úžasná vizitka toho, jak Detroit pracuje s hráči na farmě v Grand Rapids,“ říká Andrej Nestrašil, který se do NHL dostal právě touto cestou.

Bylo by líp s Mikem Babcockem?

Tato otázka napadne většinu fanoušků, jelikož Detroit šel ještě výrazněji dolů po odchodu nejrespektovanějšího kouče na světě. "Babcock je samozřejmě skvělý trenér, ale to samé si myslím o Jeffu Blashillovi, který mě trénoval v Grand Rapids," říká Andrej Nestrašil, který v Detroitu začínal. Vladimír Havlůj, jenž pro klub pracuje jako skaut, dodává: "Zkušenost hraje roli. Babcock má cit pro hru, je strašně ctižádostivý a nebojí se posadit veterána, když mu to nepůjde. Je ale těžké říkat, jestli by s ním bylo líp."

Babcock na kanadské střídačce.

Hlavní kouč Kanady Mike Babcock.

Tenhle malý úspěch však neuchrání od kritiky manažera Kena Hollanda, jemuž jsou vyčítány některé trejdy. Nezáří obránce Mike Green a přeplacený se zdá i Danny DeKesyer, jenž dostal šestiletý kontrakt na 30 milionů dolarů. Podle některých by mohl mít lepší výsledky i forvard Franz Nielsen, od něhož se čekalo, že bude větším lídrem.

I kvůli jeho nepřesvědčivé produktivitě se Detroit souží v přesilovkách, v jejichž využívání je s 11,1 procenty nejhorší v celé NHL. Jen pro příklad: na ledě soupeře nedal gól v početní výhodě od 19. října do 12. ledna...

Ještě větší problém má však klub v brance, kde nenaplnil očekávání Jimmy Howard a posléze ani Mrázek. A další velké trable jsou v obraně, kde chybí bek číslo 1, jakým býval Nicklas Lindström. Získat takového bude těžce vykoupeno.

„Museli bychom obětovat například Tatara, první dvě kola draftu a ještě talentovaného Larkina k tomu. Je těžké vymyslet řešení při platovém stropu, který je nesmírně výhodný pro hráče. Musíte mít kliku,“ přibližuje Havlůj.

Bude letošní černá sezona jen výjimkou? Těžko předvídat, každopádně se dají očekávat změny. Vedení už nyní vytváří obrovský tlak nejen na hráče a trenéry, ale všechny členy klubu včetně skautů. K obratu by v příští sezoně měl pomoci i Tomáš Nosek, jenž dlouho čekal na šanci. „Měl nabídku z KHL, ale udělal správné rozhodnutí a zůstal. Reference jsou na něj výborné a klub s ním počítá,“ říká Havlůj.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat