4. listopadu 2010 12:00 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Kontumace zamíchají celou extraligou, polepšit si může Sparta

Mladá Boleslav - Sparta (hokejisté Sparty slaví) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mladá Boleslav - Sparta (hokejisté Sparty slaví) | foto: ČTK

PRAHA Bludný kruh úvah, nesrovnalostí i klíčových otázek se možná uzavírá v radikální řešení. Hokejová extraliga čelí jedné z největších afér své samostatné historie.

Kluby z Plzně, Mladé Boleslavi a Kladna přijdou nejspíš o většinu získaných bodů, což bude mít zásadní vliv na vývoj v celé soutěži. "Ale hokejové řády v tomto případě jinou možnost než kontumaci neznají," prohlásil včera ředitel extraligy Stanislav Šulc.

Totiž kdybyste dosud nevěděli, co že momentálně hýbe hokejovou veřejností, pak je to chyba v administrativě všech tří klubů, které u hokejového svazu zapomněly zaregistrovat některé své hráče.

(Grafika se zvětši po kliknutí na obrázek)
Grafika - tresty v extralize

V Plzni jde o brankáře Petra Přikryla i hráče Tomáše Frola, v Kladně o Jindřicha Kotrlu a v Mladé Boleslavi o dvojici Jiří Marušák a Tomáš Divíšek. Třetí – Peter Fabuš – byl nakonec očištěn. Plzeň by kvůli tomu měla přijít o 19 z aktuálních 28 bodů, Boleslav o 22 z 24 a Kladno o šest z 13.

Verdikt oficiálně padne do konce týdne. "Uděláme maximum, abychom z toho vyšli co nejlépe," čertil se rozladěný Martin Straka, majitel a kapitán Plzně. Vedení extraligy na základě tohoto pohnutku po celou noc i včerejší den detailně přezkoumávalo soupisky všech čtrnácti klubů. Nejvíce se přitom zaměřilo na cizince. Zároveň slíbilo, že podobná kontrola nemine ani první ligu.

Vše o aféře s registracemi hráčů

Mezi všemi kluby byla cítit nervozita, i tam, kde si dopředu udělali vlastní audit a byli přesvědčeni, že mají vše v pořádku. "Kdyby se to týkalo nás, mělo by to strašný dopad na sponzory," ulevil si Petr Husička, generální manažer Vítkovic.

Manažeři mezi sebou během včerejška vůbec často žhavili telefon, snažíce se získat co nejvíce informací. Šulc totiž nereagoval i proto, že kdosi jeho telefonní číslo zveřejnil na internetu. Okamžitě ho zachvátila vlna vulgárních SMSek.

Nejvíce by vydělala Sparta
A vpodvečer to přišlo. Verdikt, po němž se zástupci postižených klubů sešli a společně teď projednávají možné postupy. Už nyní je ale jisté, že Plzeň a Mladá Boleslav podají odvolání. V případě neúspěchu jsou připraveny svolat dokonce mimořádné zasedání valné hromady Asociace profesionálních klubů (APK), kde plánují otevřít novou diskusi.

Hráči bez povolení

Plzeň
Petr Přikryl
brankář, 32 let

– letní přestup ze Sparty
– za Plzeň v této sezoně odchytal kvůli zranění a ztrátě formy pouhých šest zápasů, ztoho všechny bez platné registrace, a jeho tým v nich získal 5 bodů

Plzeň
Tomáš Frolo
obránce, 28 let

– letní přestup z Ml. Boleslavi
– za Plzeň vtéto sezoně odehrál
15 zápasů, z toho 13 bez platné registrace, a jeho tým v nich získal
19 bodů

Mladá Boleslav
Jiří Marušák
obránce, 34 let

– letní přestup z ruského Metallurgu Novokuzněck
– za Mladou Boleslav v této sezoně odehrál všech 19 zápasů, z toho 18 bez platné registrace, a jeho tým v nich získal 22 bodů

Mladá Boleslav
Tomáš Divíšek
útočník, 31 let

– za Mladou Boleslav v této sezoně odehrál všech 19 zápasů, z toho 18 bez platné registrace, a jeho tým v nich získal 22 bodů

Kladno
Jindřich Kotrla
útočník, 35 let

– za Kladno v této sezoně odehrál pouze sedm zápasů, z toho šest bez platné registrace, a jeho tým vnich získal 6 bodů

Pozn.: Registrace Petera Fabuše z Mladé Boleslavi byla očištěna.

Ale pomohlo by to vůbec? Většina klubů už se vyjádřila, že by svým třem konkurentům celou kauzu odpustila "udělením pokut". "Odečíst někomu 20 bodů je strašně moc. Rozumné řešení by kromě pokuty bylo odebrání jen pěti šesti bodů," vyjádřil se pro LN Husička.

Jenže takové řešení nepřipouští Šulc, podle něhož to nedovolí právní řád. "APK si nemůže rozhodovat o nějakém pardonu... Nemůžeme si říci, že když máme tolik másla na hlavě, tak od 17. září do dnešního dne řády neplatí." Obdobný problém se řešil v roce 2002, kdy neměli řádné transferkarty čtyři hráči. Nekontumovalo se...

Jenom pro přehled: u Plzně, Boleslavi i Kladna se za poslední dva roky vyměnil management – i tohle je jeden z možných důvodů takového pochybení. "Paní, která to má u nás na starost, dva dny jen probrečela," vylíčil Milan Volf, výkonný ředitel Kladna. "Musíme si vyžrat, co jsme si nadrobili," pokračoval. "Jsme připraveni nést za své chyby následky."

Kladno trest přijalo
Zatímco Kladno pochybení přiznává, v Plzni se s ním nechtějí smířit. Případ může skončit i žalobou. "K utkání může nastoupit pouze hráč, který má smlouvu řádně zaregistrovanou a který je napsán i na soupisku. Přikryl s Frolem obě podmínky splnili, hráčskou smlouvu mají řádně zaregistrovanou a podepsanou ředitelem extraligy Šulcem, navíc oba byli od začátku soutěže zapsáni na plzeňské soupisce," ohrazuje se například klubový právní zástupce Tomáš Tesař.

Plzeň by po kontumaci spadla – stejně jako Boleslav – na tabulkové dno, kde se nachází už celou dobu Kladno, kterému kauza paradoxně může pomoci opět navázat kontakt s jeho soupeři.

Ještě víc může na kontumaci vydělat řada jiných týmů. Nejvíce ze všech zatím předposlední Sparta – k dobru by získala osm bodů navíc a vyhoupla by se na 9. místo. Existuje ještě varianta, že by trio hříšníků mohlo body ztratit, ale nerozdat je ostatním. I tohle totiž disciplinární řád dovoluje.

Tipsport extraliga - 19. kolo

17.11. Mountfield HK 1 : 4 Třinec
17.11. Kometa Brno 2 : 7 Karlovy Vary
17.11. Litvínov 3 : 4pp Sparta Praha
17.11. Zlín 3 : 4 Liberec
17.11. Vítkovice 3 : 2np Pardubice
17.11. Mladá Boleslav 4 : 3pp Plzeň
17.11. Olomouc 1 : 3 Kladno

Tipsport extraliga - 18. kolo

15.11. Třinec 3 : 0 Mladá Boleslav
15.11. Vítkovice 4 : 3np Kometa Brno
15.11. Plzeň 4 : 3 Karlovy Vary
15.11. Kladno 1 : 0 Zlín
15.11. Pardubice 1 : 2pp Olomouc
15.11. Liberec 6 : 1 Litvínov
15.11. Sparta Praha 2 : 1 Mountfield HK

Tipsport extraliga

Tým Z V VP. PP. P S B
1. HC Sparta Praha 20 10 0 0 3 77:49 43
2. HC Oceláři Třinec 20 11 0 0 6 70:49 37
3. HC Škoda Plzeň 18 11 0 0 4 65:49 36
4. BK Mladá Boleslav 19 9 0 0 6 55:42 34
5. Bílí Tygři Liberec 18 10 0 0 6 66:59 34
6. HC Energie Karlovy Vary 20 10 0 0 8 71:53 33
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Nepořádek, drogy, prostituce. Na jihu Čech je 38 vyloučených lokalit

Ve Větřní na Českokrumlovsku je několik sociálně vyloučených lokalit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vážné sociální problémy se týkají téměř čtyř desítek míst v Jihočeském kraji. Většinou v nich žijí dlouhodobě...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...