Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kontumace zápasů znehodnotí extraligu, obávají se kluboví šéfové

Sport

  18:22aktualizováno  20:42
PRAHA - Rozdílné názory zastávají představitelé extraligových klubů na možné řešení kauzy s neoprávněnými starty hokejistů v české nejvyšší soutěži. Podle ředitele extraligy Stanislava Šulce sice prakticky neexistuje jiná možnost než kontumace zápasů, do nichž pětice hráčů z Mladé Boleslavi, Kladna a Plzně zasáhla, někteří kluboví šéfové se však obávají především znehodnocení celé soutěže.

Kladno - Sparta (Jan Eberle vlevo a David Stieler) foto: ČTK

V anketě serveru idnes.cz se kromě zainteresované Mladé Boleslavi vyjádřili proti rozhodnutí o kontumacích například sportovní manažeři Josef Zajíc z Českých Budějovic či Jaroslav Medlík z Brna, přestože jejich kluby na nich v takovém případě vydělají. Jihočeši by si do tabulky připsali šest bodů, Kometa tři.

"Byl bych byl proti kontumacím. Byla by ohromná škoda, kdyby to bylo jinak," uvedl Zajíc. "Pro mě to je jen administrativní chyba. Přestupy jsou několikrát jištěná záležitost. Smlouvou, dohodou mezi kluby... Myslím si, že to hokej může dostat do nějakých pater, kde by ho to hodně poškodilo," doplnil svůj pohled na celou aféru Zajíc.

Čtěte také

"Byli bychom proti kontumacím, protože by to narušilo regulérnost extraligy," přiblížil postoj brněnského klubu Medlík. Proti je z logického hlediska Mladá Boleslav, která v případě potvrzení kontumací přijde o 22 z celkem 24 bodů, které dosud získala. Na možné následky a odpočet šesti bodů ze 13 jsou připraveni na Kladně. "Porušili jsme pravidla a jsme připravení nést odpovědnost," potvrdil výkonný ředitel Milan Volf.

Změny v tabulce

Tabulka bez kontumací:
1. Třinec 36
2. Vítkovice 35
3. České Budějovice 34
4. Liberec 30
5. Brno 30
6. Plzeň 28
7. Karlovy Vary 27
8. Pardubice 27
9. Litvínov 26
10. Zlín 24
11. Mladá Boleslav 24
12. Slavia 22
13. Sparta 22
14. Kladno 13

Tabulka po kontumacích:
1. Třinec 40
2. České Budějovice 40
3. Vítkovice 35
4. Brno 33
5. Karlovy Vary 31
6. Pardubice 31
7. Liberec 30
8. Zlín 30
9. Sparta 30
10. Litvínov 29
11. Slavia 25
12. Plzeň 9
13. Kladno 7
14. Boleslav 2

Podle viceprezidenta třineckého klubu Jana Czudka by administrativní nesrovnalosti neměly ovlivnit výsledky, kterých mužstva dosáhla v již odehraných zápasech. "Pokud odpovím za sebe, tak nejsem pro kontumaci, rozhodovat se má na ledě. Jiné by to bylo, kdyby opravdu někdo hrál načerno, třeba by se vydával za někoho jiného, což však není tento případ," řekl Czudek i přesto, že jeho klub by získal čtyři body k dobru.

Velmi nelibě nesl okolnosti celého případu šéf a spolumajitel Plzně Martin Straka, byť i v Plzni jsou prý připraveni na to, že přijdou o dvě třetiny dosavadního bodového zisku, přesně o 19 z 28 bodů. "Ano, jsme na to připravení. Udělali jsme chybu, to beru. Ale celkově mi vadí, že je v tom hroznej bordel," řekl deníku Sport Straka po úterní výhře Plzně v Litvínově 3:0 v rámci 18. kola.

Právě u Západočechů celý případ začal, když chtěli vyřídit hostování "svého" brankáře Petra Přikryla v prvoligových Litoměřicích. Ten sice v květnu podepsal s Indiány tříletou smlouvu, ale podle údajů registračního systému byl ještě v uplynulých dnech stále hráčem pražské Sparty, kde působil v minulém ročníku. V probíhajícím ročníku už přitom Plzeň jednu administrativní potíž, která ji připravila o bod z utkání na Kladně v 9. kole, měla. Po zjištění neoprávněného startu útočníka Petra Sýkory byl výsledek 4:3 po samostatných nájezdech zkontumován na 5:0 pro domácí. I proto prý nelze v otázce případných kontumací nyní postupovat jinak.

"Plzni už se letos jednou zápas kontumoval, čímž byl nastavený precedens, proto nevidím důvod, proč by se tentokrát mělo rozhodnout jinak," připomněl generální manažer Zlína Miroslav Michalovský. "Samozřejmě, že jsme i my trošičku znejistěli, dělali jsme si vnitřní audit hned v úterý večer, ve středu radši ještě jednou a na žádnou nesrovnalost jsme nepřišli," připustil Michalovský.

Jako zcela jasné vyústění situace vidí kontumování výsledků i pardubický generální manažer Zbyněk Kusý. "V těchto kauzách, které už se v lize x-krát objevily, a v případě, že došlo k porušení řádů v tomto smyslu, se bohužel nedá dělat nic jiného než kontumace," uvedl Kusý.

Za jedinou možnost považuje výsledkové kontumace i Jiří Bubla, sportovní manažer Litvínova. "Není o čem diskutovat. Jsou řády a pravidla a ty se musí dodržovat. Já přeci taky nemůžu dávat góly rukou, ale potřebuji k tomu hokejku. Je to prostě chyba, za kterou se platí. Pro některé je to smutné, ale tak to prostě je. Nemůžeme v půlce sezony najednou tohle řešit, pravidla jsou daná. Plzeň už takhle ztratila bod," prohlásil Bubla.

Mladoboleslavského generálního manažera Cyrila Suka zaráží, s jakým časovým odstupem se nesrovnalosti řeší. "Jsme velmi překvapeni, že se taková věc objeví po odehrání sedmnácti kol. Případná bodová ztráta by pro nás byla velká rána pod pás," přiznal Suk. "My jsme na našeho Kotrlu přišli sami a sami jsme se na svaz 'napráskali', aby se věc vyřešila," prozradil naopak kladenský Volf.

Byť většina klubů vyvázla z podrobné kontroly hráčských registrací bez potíží a hrozby sankcí, ozývají se také hlasy, aby se systém zjednodušil. "Řekl bych, že v administrativním systému je něco nezdravého, že je až příliš složitý. Agenda by se měla zjednodušit," nabádal třinecký Czudek. "Bohužel v tuto chvíli musím konstatovat, že osočování ligy je neoprávněné. V soutěžním řádu je jednoznačná opora v tom, že problematika, která se řeší, je v kompetenci klubů a lidí, kteří jsou k vykonávání těchto úkonů na úrovni klubů určení," oponoval mu naopak Kusý.

Za všechny však současné události výstižně shrnul generální manažer Vítkovic Petr Husička. "Tato kauza je určitě neštěstím pro celý český hokej, na celý sport to vrhá špatné světlo," okomentoval dění v lize současných mistrů světa Husička.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!