Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Košice: delší cesta, ale lepší volba než Bratislava

Sport

  20:00
KOŠICE (od redaktora LN na Slovensku) - Pokud ještě nemáte lístky a nechcete jet na hokej jen proto, abyste viděli český tým, pak se rozhodně raději než do Bratislavy vydejte do Košic. V Košicích jsou téměř na všechny tamní zápasy ještě lístky. Je to dáno i tím, že místní Steel Arena má s devíti tisíci míst téměř stejnou kapacitu jako hala bratislavská, ale Košičanů je téměř dvakrát méně, navíc s výjimkou Prešova jsou Košice stranou od velkých měst.

Hokejová hala v Košicích. foto: Luboš Palata, Lidové noviny

Při pohledu na mapu se člověk vyděsí, jak je to daleko. Autem je to třeba z Prahy stále šest až sedm hodin jízdy, byť dálnice mezi Bratislavou a Košicemi je s výjimkou části Pováží už téměř hotová. Do Košic se dá samozřejmě dostat letecky, z Prahy tam létají letadla několikrát denně. Pokud ale ještě nemáte letenku, tak asi nejpohodlnější je noční vlak, který odjíždí o půlnoci z Prahy a ráno jste v Košicích. V lůžkovém kupé to není drahé a docela příjemné.

Košice jsou krásné středověké město s mnoha památkami, úžasnou Hlavní ulicí, která je vlastně takovým přes kilometr dlouhým rozlehlým náměstím. Nejsou však příliš rozsáhlé, a tak se všude v centru dostanete pěšky, i do Steel Areny je to ze středu města patnáct minut.

VÍCE K TÉMATU

Na rozdíl od Bratislavy se Košice na mistrovství světa pořádně připravily. Začíná to poutači a směrovými tabulemi, výzdobou centra a končí rozsáhlým kulturním programem, jehož vrcholem budou každodenní koncerty a taneční party v bývalých kasárnách, jež se mění v galerii. Košice totiž budou za dva roky Evropským městem kultury a mistrovství světa vzaly jako takovou přípravku.

Z památek města rozhodně nevynechte nejkrásnější slovenskou katedrálu, gotický chrám svaté Alžběty, a východoslovenské muzeum. Zatímco z restaurací lze na Hlavní ulici doporučit téměř každou, trochu horší je to s ubytováním, kde v několika lepších hotelech čarují "po bratislavsku" s cenami. V Návštěvnickém centru města Košic (tel. +421 55 625 8888) vám však poradí volná místa ve městě do 50 eur. A pokud byste náhodou neuspěli, můžete najít ubytování v sousedním Prešově, jenž je od Košic vzdálen 15 minut jízdy po dálnici.

A když už v Košicích budete, podívejte se po okolí. Pohoří Vihorlat, spišská města s gotickými kostely, Slovenský ráj nebo Bardejov patří k tomu nejhezčímu na Slovensku.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

VELKÁ LETNÍ SOUTĚŽ: Léto venku s eMiminem je zpět. Na co se můžete těšit?
VELKÁ LETNÍ SOUTĚŽ: Léto venku s eMiminem je zpět. Na co se můžete těšit?

Rok se s rokem sešel a vy znovu můžete rodinné výlety využít k velké hře na eMiminu. Pravidla hry jsou tentokrát ještě jednodušší. O co hrajeme? O...

Mohlo by vás zajímat