Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kouč Hadamczik Haška nepovolal, do nároďáku se vrací pouze Průcha

Sport

  11:26
PRAHA - Mistr světa z Vídně 2005 Petr Průcha se téměř po šesti letech vrací do národního týmu. Trenér české hokejové reprezentace Alois Hadamczik jej nominoval na Švédské hry, třetí díl seriálu Euro Hockey Tour. Ve výběru není žádný nováček. Průcha se do Evropy vrátil v polovině ledna poté, co přerušil své angažmá v zámoří a dohodl se na spolupráci s Petrohradem.

Alois Hadamczik.

"Jasná volba to nebyla, ale vycházíme z toho, jaký je to hokejista a jaké má přednosti. Pokud má hrát za reprezentaci, musíme mu dát šanci. Věřím tomu, že prokáže, že v něm jsou takové kvality," řekl Hadamczik na dnešní tiskové konferenci.

Průcha se omluvil Hadamczikovu předchůdci u národního týmu Vladimíru Růžičkovi z účasti na mistrovství světa ve Švýcarsku kvůli tomu, že neměl kontrakt na další sezonu v NHL. Růžička pak prohlásil, že takové hráče brát nebude, a když jej při řadě omluvenek nakonec chtěl povolat na loňský šampionát v Německu, tak Průcha odmítl. Takový přístup hráčů k národnímu týmu kritizoval kapitán Tomáš Rolinek a nyní se oba setkají v týmu pro LG Hockey Games.

NOMINACI

Brankáři: Jakub Štěpánek (Petrohrad/KHL), Alexander Salák (Färjestad/Švédsko)
Obránci: Lukáš Krajíček, Martin Lojek (oba Třinec), Jakub Nakládal (Pardubice), Tomáš Mojžíš (Minsk/KHL), Ondřej Němec (Čerepovec/KHL), Petr Čáslava (CSKA Moskva/KHL), Martin Škoula (Omsk/KHL), Miroslav Blaťák (Ufa/KHL)
Útočníci: Roman Červenka, Petr Vampola (oba Omsk/KHL), Lukáš Kašpar, Jiří Novotný (Astana/KHL), Jan Marek, Zbyněk Irgl (oba Mytišči/KHL), Petr Koukal (Pardubice), David Květoň (Třinec), Ivan Rachůnek (Zlín), Milan Gulaš (České Budějovice), Marek Kvapil (Kometa Brno), Tomáš Rolinek (Magnitogorsk/KHL), Petr Průcha (Petrohrad/KHL).

Hadamczik už při svém návratu na reprezentační lavičku naznačil, že dá příležitost všech hráčů bez ohledu na to, co se v minulém období dělo. "Nebudeme řešit co bylo, nebo nebylo. Každý musí bojovat za svůj výkon a za svou zemi. Petr Průcha dostává šanci a tyto problémy nejsou na pořadu dne. Tomáš Rolinek svým výkonem a přístupem dokázal, že v některých věcech měl pravdu, ale ta situace už je dávno pryč," okomentoval to dnes Hadamczik.

Ve třiadvacetičlenném výběru je čtrnáct hráčů z KHL, osm z extraligy a jeden ze Švédska. V týmu chybí například hokejisté Jaroslavle Karel Rachůnek, Josef Vašíček a Michal Barinka, nedávná posila Lokomotivu z Vítkovic. "Rachůnek i Vašíček byli na první akci, Rachůnek se navíc zranil.

Chtěli jsme je i do Moskvy a jak klub, tak hráči požádali, aby v únorové pauze mohli být s týmem," vysvětlil Hadamczik. "Barinka je tam čtrnáct dnů a chtějí, aby byl s mužstvem. Nechtěli jsme dělat problémy, aby pak třeba nehrál. Zvolili jsme menší zlo, že jsme tyto hráče z nominace vypustili," přidal trenér. Po prosincovém turnaji měli zdravotní potíže útočníci Petr Hubáček z Komety Brno a Jakub Klepiš z Ufy, kteří chtějí v pauze dohánět tréninkové manko.

"Hubáček ještě tři týdny po minulém turnaji nebyl v pořádku. Totéž platí u Klepiše, který byl deset dnů v ruské nemocnici a stále není úplně v pořádku, chodí na kontroly. Dohodli jsme se, aby trénovali, připravili se na závěr sezony a mohli se podle výkonnosti poprat o další nominace," doplnil Hadamczik.

Opět nechybí jasná brankářská jednička letošní série Euro Hockey Tour Jakub Štěpánek, který na Channel One Cupu odchytal všechny tři zápasy, což se nelíbilo Petrohradu. "Jakub Štěpánek dal jasně najevo a to i v klubu, že chce reprezentovat. Myslím si, že i tam pochopili, že když mu dají klid, tak podává vynikající výkony," prohlásil reprezentační kouč.

Dominik Hašek v akci v dresu Spartaku Moskva.

Miroslav Kopřiva ze Slavie tak na minulém turnaji vůbec nedostal příležitost ukázat své kvality. Tentokrát má Hadamczik v plánu, že nasadí do hry i Alexandra Saláka z Färjestadu, který ovládá statistiky švédské Elitserien. "Má výborné výsledky ve švédské lize a šanci mu dáme. Jsem přesvědčen o tom, že budou chytat oba brankáři," podotkl Hadamczik a prohlásil, že je rád, že má na postu brankářů daleko větší možnosti výběru než při svém předešlém působení u reprezentace v letech 2005 až 2008.

Před blížícím se mistrovstvím světa na Slovensku sleduje vedle tria z NHL Tomáš Vokoun, Ondřej Pavelec a Michal Neuvirth také šestačtyřicetiletého Dominika Haška ze Spartaku Moskva. Hašek stejně jako Jaromír Jágr z Omsku by se tak mohli objevit až na domácích dubnových Českých hokejových hrách v Brně.

"Klobouk dolů, co Dominik Hašek dokazuje. Nemusíme ho zkoušet, buď ho do nominace rovnou vezmeme nebo ne. Tomáš Vokoun za to, co předvedl na olympiádě i mistrovství světa, si zaslouží být jednička. Ale mohou ho třeba vyměnit a může hrát dlouho v play off. Nelze s tím, jak se to vyvine, dělat předčasné závěry," dodal Hadamczik, který se po turnaji ve Stockholmu chystá na inspekční cestu na zápasy NHL.

Předposlední díl seriálu evropské tour se uskuteční ve druhé polovině příštího týdne ve Stockholmu a v Mytiščích. Národní tým se sejde v úterý po poledni v pražské Tesla Areně a do švédské metropole se přesune o den později. Do turnaje vstoupí ve čtvrtek od 19:30 proti domácímu Švédsku, v sobotu v poledne hrají Češi s Finskem a v neděli ve stejný čas s Ruskem.

VELKÝ ROZHOVOR S DOMINIKEM HAŠKEM ČTĚTE VE ČTVRTEK V DENÍKU LIDOVÉ NOVINY!

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!