29. října 2010 10:30 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Kouč Miloslav Hořava: Vést Spartu jako poctu neberu

Miroslav Hořava (vlevo) a Petr Bříza. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Hořava (vlevo) a Petr Bříza. | foto: ČTK

PRAHA Až ve čtvrtek hokejová Sparta přivítá doma Plzeň, na střídačce ji povede Miloslav Hořava s Radimem Rulíkem. "Chci, aby hráči zase měli chuť do hokeje," burcuje nový kouč Hořava.

Vedení klubu ho s jeho parťákem představilo poté, co v úterý odvolalo Miloše Holaně a Davida Volka. Paradoxně to bylo po vítězství Pražanů 2:0 v Mladé Boleslavi. "Tohle angažmá beru jako novou zkušenost," tvrdí Hořava, jenž má v Holešovicích smlouvu do konce sezony.

Kdy jste se s klubem dohodl?
Petr Bříza mi neformálně volal už v pondělí navečer, co říkám na tuhle nabídku. Řekl jsem, že se o tom můžeme pobavit. Definitivní rozhodnutí ale padlo až v úterý večer.

Bylo to pro vás těžké rozhodnutí?
Ne, těším se na to, hokej mám rád. Ale jestli si myslíte, že je to kvůli Spartě pro mě nějaká zvláštní pocta, tak takhle to neberu.

Máte za sebou první tréninky. Jak na vás hráči působili?
Nedaří se jim, jsou v takové křeči, možná mají určitý vztah k předešlým trenérům. Ale to je otázka dvou tří dnů a zase to pojede dál. Tohle je holt hokejový život, hráči jsou na to zvyklí.

Je vůbec možné v týmu za tak krátkou dobu něco změnit?
Můžeme kluky upozorňovat na maličkosti, detaily. Oni hokej hrát umí, uvědomují si to, jsou to dobří hráči. Je to jen otázka psychiky... Co jim říkáme, slyší pořád dokola, nejsou to pro ně žádné novinky.

Je pro vás důležité, že znovu pracujete s Radimem Rulíkem?
Je, on je výborný trenér. Vím, jak pracuje, známe se. Mám také špatné zkušenosti s tím, když někam přijdu a už mám ty spolupracovníky dané. Věděl jsem, že by Radim měl mít v Chomutově dohodu, aby ho pustili. Teď se tady bude věnovat hlavně útočníkům, já zase obráncům. Obrannou hru musíme hodně zlepšit.

Sparta v posledním utkání vyhrála. Je tím pro vás příchod k týmu trochu snazší?
To neřeším. Dobře je to pro hráče, oni jsou tady ti hlavní. Když jste třináctí a nedaří se vám, těžko na někom uvidíte radost a odhodlání. Ale lepšími výkony zase nabydou chuť do hokeje, jiná cesta neexistuje.

Tohle jim vtloukáte do hlavy?
Klukům jsem řekl, že chceme přispět k tomu, aby zase měli chuť hrát. Aby z toho měli radost a chodili sem rádi, a ne jako do práce.

Co jste vlastně dělal od doby, kdy vám krachlo angažmá v Popradu, který měl hrát KHL?
Pracoval jsem na baráku. Dvanáct let jsem na něj kašlal, tak se mi to teď trochu povedlo. Tedy já to nedělal, jsem levej jak šavle, ale aspoň jsem to zařídil. Tak teď na něj můžu zase chvíli kašlat.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz