Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kouč mistrů světa Josef Augusta: Červenka i další mladíci musí zabrat

Sport

  20:08
PRAHA - Malý důraz v koncovce byl podle bývalého reprezentačního kouče Josefa Augusty hlavní příčinou překvapivé porážky českých hokejistů s Norskem 2:3 na světovém šampionátu v Německu. Augusta zároveň ocenil výkon střelce obou českých gólů Jaromíra Jágra, k němuž se však nikdo z dalších útočníků nepřiblížil.

Česko - Norsko (boj před norskou brankou). foto: www.getphoto.cz / robin drahoňovský

Svěřenci kouče Vladimíra Růžičky prohráli i přes drtivou střeleckou převahu v průběhu celého zápasu; na střely vyhráli jasně 46:15. "Prohrát s Norskem je samozřejmě špatné," řekl Augusta. "Měli jsme tam hodně střel, ale dost jich šlo vedle nebo byly z dost obtížných dorážek."

HISTORICKÁ BLAMÁŽ: NOROVÉ PORAZILI 3:2 MALÁTNÝ ČESKÝ TÝM - VÍCE ČTĚTE ZDE!

ČERVENKA NEJEN O SEBEDŮVĚŘE: VŮDČÍ OSOBNOSTÍ JSEM OD MALIČKA - VÍCE ČTĚTE ZDE!

Augusta litoval především úvodu zápasu. "Tam to chtělo gólově zužitkovat, ale hráči byli málo důrazní v zakončení," prohlásil. "Ukazuje se, jakou sílu v koncovce stále má Jarda Jágr, proč byl tak velkým hráčem a proč je stále tak platný na mezinárodním poli," ocenil Augusta výkon osmatřicetileté hvězdy českého výběru.

Červenka musí přidat, tvrdí Augusta
Česko - Norsko (Červenka bojuje o kotouč).

Čekal však, že se k Jágrovi během utkání přidají další hráči. "Trošku jsem si myslel, že by mohl především Voráček, má na to určitě parametry. Je však vidět, že se ještě potýká s širším kluzištěm," řekl na adresu hráče Columbusu. Více očekával také od dalšího útočníka Romana Červenky. "Zatím se moc neprosadil, musí přidat. Jeho výkony zatím nekorespondují s jeho suverenitou v extralize," doplnil Augusta.

Norové se radovali ze tří bodů, přestože předvedli očekávanou taktiku, kterou v duelech s českým týmem praktikují po mnoho let. Vycházeli z výborné defenzivy, hráli obětavě a disciplinovaně a spoléhali na rychlé protiútoky.

Podle Augusty ale není důvod k panice
Česko - Norsko (česká radost).
"Hrálo se na jednu branku, ale my dali jen dva góly v přesilovkách. Ve hře pět na pět jsme neuspěli, tam je třeba hrát více silově. Norové mají dobré brejky, výbornou obranu, ale jinak už toho příliš nepředvedli. I to jim však stačilo," prohlásil kouč, jenž získal s národním celkem dvakrát titul mistra světa.

Český tým však po nepovedeném utkání nechce zatracovat. "Možná bude lepší, až budeme hrát z obrany na protiútok zase my, třeba hned příště proti Švédům, kdy určitě nebudeme favoritem. Ten tým udělal velice dobrý výsledek na Švédských hrách, takže svoji kvalitu určitě má," připomněl povedený poslední turnaj série Euro Hockey Tour.

Potsch: Na šampionátu není slabého týmu
Česko - Norsko (norská radost).

Podle bývalého reprezentačního obránce Rudolfa Potsche ukázali Norové stejně jako před nimi Dánové, že na mistrovství světa už není vyloženě slabých soupeřů. "Odvedli takticky velmi dobrý výkon, který podtrhl vynikající brankář Grotnes. Sice jsme hodně stříleli, ale s výjimkou Jágra se nikdo nedokázal prosadit. Pouhé dva góly z téměř padesáti střel na branku je velmi chabá bilance," uvedl sedminásobný účastník mistrovství světa.

Velká síla Norů byla i z jeho pohledu v důrazné obraně a rychlých protiútocích. "K tomu přidali velmi dobré a účinné clonění před brankářem Pavelcem, který měl často zakrytý výhled. Když se nám po počátečním náporu nepodařilo skórovat, začali jsme hrát bez pohybu, kombinovali v rozích a málo se tlačili do branky," všiml si bývalý pilíř Komety Brno.

Z porážky s outsiderem ovšem nedělal tragédii. "I takové zápasy na světovém šampionátu přicházejí. Historicky první porážka s Norskem hodně mrzí, nyní se naši hráči musí rychle otřepat a napravit si reputaci se Švédskem," řekl Potsch.

Autor: