3. května 2011 20:00 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Kouč Němců Krupp: Stojím hlavně o bojovníky

Kouč německé reprezentace Uwe Krupp. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kouč německé reprezentace Uwe Krupp. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

BRATISLAVA (Od zpravodaje LN na Slovensku) S aktivní kariérou skončil už před osmi lety, ale v kondici se udržuje pořád. To je na Uwe Kruppovi (45) patrné hned. Skoro jako by se hokejový kouč německé reprezentace ani nelišil od vlastních hráčů. Nakonec, na vztahu s nimi si velmi zakládá. "Je důležité, abych měl rád já je a oni mě," tvrdí. I to je jeden z důvodů současných úspěchů, kterých je Krupp strůjcem.

Jaké vůbec máte trenérské zásady? Jaké se držíte filozofie?
Má filozofie spočívá v jednoduché věci: chci v národním týmu vytvořit takové prostředí, aby každý hráč cítil, že pode mnou nemá nic jisté. Aby si nebyl jist svou pozicí.

To je hlavní věc, na které si zakládáte?
Ano, ale taky jim vždy dávám najevo, jak moc je respektuju. Jsem na jejich straně. Pro mě je vztah mezi hráčem a trenérem důležitý.

Umíte mezi sebou i vtipkovat?
Rozhodně, my mezi sebou vtipkujeme pořád... Sport bez legrace přece není sportem.

To se nedivím, důvodů k radosti teď musíte mít spoustu. Jste překvapený z toho, jak váš tým na šampionátu hraje?
Překvapený? Ne, to ani nejsem. Jsem na hráče spíše hrdý.

Neříkejte, že vás vítězství ve skupině s Ruskem a Slovenskem ani trochu nepřekvapilo.
Jasně, že ano. Zvlášť ta první výhra nad Rusy byla pro nás opravdu nečekaná. Zároveň ale víme, že teď se to povedlo, ale zítra už nemusí.

Inspirujete se někým z ostatních týmů?
Mně je hodně blízký finský styl – je to něco, co bych chtěl praktikovat. Hodně bruslí, hrají do těla... Jsme s nimi teď konkurenceschopní, ale pořád jsou trochu před námi.

Kouč německé reprezentace Uwe Krupp.

Podle čeho si vůbec vybíráte hráče do svého výběru?
Vezmu je ze všech mezinárodních soutěží. Hlavně stojím o bojovníky a kluky, kteří se přizpůsobí mému tréninku. Najdu-li je, beru každého hráče s německým pasem.

V čem vidíte takové zlepšení za poslední dva roky?
V bojovnosti a v tom, že mí hráči chtějí vyhrávat a věří tomu. I já tomu věřím. Taky jako trenér musím týmu dávat 110 procent.

Takže si myslíte, že velmoce z nejužší světové špičky můžete porážet i v budoucnu?
Víte, my sem přijeli porazit především Slovinsko, to byl náš hlavní soupeř v základní skupině. (Zítra si s nimi Němci mohou dovolit i prohrát – pozn. red.) Porazit Rusy a Slováky bylo super, ale jestli se nám něco podobného může podařit i příště, na to teď nedokážu odpovědět. Jen v to doufám.

To už trochu odpovídáte na otázku, jestli můžete zopakovat 4. místo z loňského šampionátu...
Pro nás teď výsledky nejsou tak důležité. To nejdůležitější je, abychom lidem předváděli dobrý hokej. A co bude pak, je bonus navíc.