4. prosince 2012 12:00 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Kovalčuk a další ruské hvězdy hájí vyhozeného kouče Říhu

Miloš Říha. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Říha. | foto: www.khl.ru

MOSKVA/PRAHA Nečekaný vyhazov českého trenéra Miloše Říhy od hokejistů Petrohradu spustil v Rusku vlnu naštvaných a rozčarovaných ohlasů. Za kouče se postavili známí hráči i osobnosti KHL jako Alexandr Ovečkin či legendární Sergej Fjodorov.

Odvolat kouče po vítězství, jež tým postrčilo na špičku celé ligy, to se může stát asi jenom v Rusku. Fanoušci i odborníci v zahraničí žasli, když jeden z nejbohatších evropských hokejových klubů po vítězství nad Čechovem zničehonic zametl s horkokrevným (leč respektovaným) Čechem Říhou. Kontroverzní tah ovšem zaskočil také řadu ruských sportovních celebrit.

Útočník Ovečkin v rozhovoru pro Večerní Moskvu vysvětloval, jak ho štvou poloprázdné tribuny při zápasech KHL a neúcta vůči hokejovým legendám. "Nechápu ani uvolnění Miloše Říhy od mužstva, které bylo první v tabulce,"  pokračoval. "Tohle je zajisté svérázný světový rekord se znaménkem minus." Zkušeného odborníka Říhy, jehož čtvrté angažmá na "Divokém Východě" skončilo na konci listopadu, se svým způsobem zastal i Sergej Fjodorov.

Bývalý vynikající centr, který nejvíc zářil v Detroitu v NHL, nyní působí jako generální manažer CSKA Moskva. V interview pro internetovou stránku sportbox.ru se vyjádřil diplomaticky, ale docela jasně: "Mám na tuhle věc svůj názor, ale ten není pro tisk. Jen přeju Milošovi, aby si dobře odpočinul, a doufám, že ho v blízké budoucnosti zase uvidíme v KHL."

Říha v SKA narazil na ikonu starých sovětských časů Alexeje Kasatonova. Nevycházeli spolu, a tak vyšší šarže zvítězila: žárlivý "GM" Kasatonov svéhlavého trenéra propustil. A najal místo něj Fina Jukku Jalonena. "Chceme větší disciplínu a propracovanější taktiku," prohlásil Kasatonov. Vysvětlení kontroverzního tahu však málokomu znělo přesvědčivě.

Kovalčuk: Vedení Petrohradu by mělo Říhovi poděkovat

Vrchol absurdity nastal, když hned po Říhově odchodu SKA podlehlo slabým soupeřům Doněcku a Spartaku Moskva a nejvyšší boss Alexandr Medveděv prohlásil: "Tyto zápasy ukázaly, proč jsme odvolali Říhu. Prohrál realizační tým, který nechal mužstvo v takovém stavu." Aha... Tak tohle je skutečně možné pouze v Rusku.

Říhu může utěšit aspoň to, že ho podpořila většina sportovních komentátorů a že o něm uznale promluvil rovněž Ilja Kovalčuk, největší hvězda a kapitán petrohradské "komándy". "Domnívám se, že by mu šéfové klubu měli poděkovat za to, co v Petrohradě dokázal," řekl deníku Sovětskij sport. "Bylo na nás stále vyprodáno, předváděli jsme nápaditou kombinační hru. V posledním měsíci nebo dvou asi vedení chtělo vidět něco jiného. Proto přišla ta změna."

O Říhových údajných chybách se pak Kovalčuk odmítl bavit: "Tohle téma bych uzavřel. Miloš udělal skvělou práci. Myslím si, že odešel se vztyčenou hlavou." Jeden z nejlepších českých hokejových trenérů, který ve své zemi mimochodem nikdy nedostal šanci vést reprezentaci, chce doma v klidu oslavit své 54. narozeniny. A co pak? Zláká ho znovu "Divoký Východ"?

Karel Knap, mih

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.