Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Hokej

Trenér hokejové osmnáctky: Chceme zbavit kluky české ustrašenosti

Česká osmnáctka si připsala další cenný skalp. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká osmnáctka si připsala další cenný skalp. | foto: MAFRA - Jiří Salik Sláma

PRAHA Stojí za vzestupem hokejové osmnáctky, která roky předtím zažívala samé neúspěchy. Na jaře přivezl stříbro z MS a teď válí i s novým ročníkem na Hlinkově memoriálu. Trenér Jakub Petr má velký podíl na tom, že junioři po dlouhých letech porazili silné Američany, že naposledy roznesli Rusy 11:2 a že je v pátek čeká semifinále se Švédy.

Čekal jste, že to půjde až tak dobře?
Takhle jsme si to nemalovali, ale jsme přesvědčeni, že i ročník 97 má svou sílu. Některé výsledky bych přesto nepřeceňoval, protože s Amerikou ani s Finskem jsme nedominovali. Povedly se nám přesilovky a šlapali jsme 60 minut, ale měli jsme štěstí.

Ceníte si výsledků o to víc, že nemáte v týmu Vránu, Karabáčka, Pastrňáka nebo Zachu?
Nám ohromně pomohlo, že šest kluků z týmu bylo už letos na mistrovství. Nasáli atmosféru, nasbírali zkušenosti. Hráči navíc začínají věřit tomu, že funguje týmový duch a podle toho hrají. Díky tomu můžeme porazit kohokoli, každá lajna si odvede své.

Jde mládež nahoru celkově, nebo jsou to teď jen silné ročníky?
Víte, podle mě byly silné i ročníky 92 a 93. Není to o práci reprezentačních trenérů, ale o práci v klubech. Sám moc dobře vím, jak se na klubové úrovni trénovalo před pěti lety a dnes. Jde o věci okolo jako regenerace, výživa atd. Nechci říkat, že je krize zažehnaná, to v žádném případě, ale kluci jsou připravenější. Jsme na dobré cestě.

Slavomír Lener o Jakubu Petrovi

"Prošel si světem, jezdil na stáže, je otevřený. Delší dobu pracuje velice kvalitně nejen u reprezentačních výběru, ale i u vítkovické juniorky. Má svoje charisma, které na hráče působí, a především dokáže dát dohromady fungující mužstvo."

Máte zkušenosti ze zahraničí, co se snažíte zavést do českého hokeje?
Nejsem jinačí trenér než ostatní, ale koukám kolem sebe. Beru si podněty, mám kontakty v cizině a díky jazykové výbavě nemám problém se domluvit. Spolu s asistentem Petrem Svobodou a manažerem Milanem Hniličkou jsme si řekli, že chceme zkoušet novétrendy. Kdo to sleduje pečlivě, vidí, že se u osmnáctky změnil systém hry. Snažíme se pracovat i na sebevědomí hráčů, zbavit kluky české ustrašenosti. A ještě mi vadí jedna věc.

Jaká?
Že se neumíme radovat z malých úspěchů. Moc nechválíme. Proto jsem klukům po vítězství nad Rusy povolil malou oslavu. Je důležité být na svou práci pyšný. Myslím, že se nám daří kluky strhávat.

Před turnajem se psalo o Davidu Musilovi, který dal přednost Kanadě, a vy jste hráče motivoval, že se musí dostat do novin výkony. Sázíte na takové psychologické pomůcky?
Nešlo jenom o Musila, protože se týden před turnajem všude psalo i o tom, že nemáme Zachu... Klobouk dolů před ním, protože prosadit se do kanadské osmnáctky, to je velký úspěch. Ale přece jenom kluky mrzelo, že se mediální pozornost přesouvá někam jinam. V té chvíli jsme vlastně naše motivační pomůcky nemuseli používat. Oni sami ví, že je výsledky v reprezentaci mohou posunout, což bylo vidět na letošním draftu NHL.

Jak si věříte na Švédy?
Máme zdravotní problémy, takže budeme muset změnit lajny, ale z kluků sálá euforie. Švédové jsou výteční, jejich styl se mi moc líbí: žádné vyčkávání, odstoupená obrana, ale aktivní forčeking. Hraje se proti těžce, ale je to padesát na padesát.

Věříte, že můžete s tímhle týmem získat na MS zase medaili?
To bychom tady nebyli. Ten potenciál tam jednoznačně je, kluci dali najevo, že se s nima musí počítat. Jsme úřadující vícemistři světa, tak by byla hloupost říkat, že medaili nechceme.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?
Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?