Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

KUBÁNEK: Kdy se vrátí doba vítězná? Až Češi zase budou umět rozhodovat

Sport

  12:12
PRAHA - Pošesté za sebou na mistrovství světa a celkově podesáté na velké akci. Tak dlouho už trvá medailový půst české hokejové reprezentace. Nevyšlo to ani letos na šampionátu v Dánsku, kdy se do zprvu podceňovaného výběru kouče Josefa Jandače postupně začaly vkládat docela nemalé naděje.

Pavel Francouz inkasuje gól z hole Patricka Kanea. foto: Reuters

V reprezentaci za ty roky pomalu dosloužila další generace. Bohužel z velké části těch, kteří měli plnit roli tahounů a klíčových osobností pro rozhodující okamžiky. Týmy i trenéři od kritiků často slýchali, že jejich projevu chybí charakteristická tvář. 

Úspěch se však měří především výsledky a dobré výsledky mohou dopomoci i ke zlepšené hře. Jenže nepřicházejí i kvůli tomu, že se Čechům již řadu let nedaří najít osobnosti, které minimálně v klíčových okamžicích dokážou mužstvo strhnout, gólovou akcí načít nebo završit obrat, v bojích o medaile rozhodnout. 

Jen zavzpomínejme, jaké výkony podali v těchto chvílích ti, od kterých se to nejvíc čekalo? Bouráci Krejčí s Pastrňákem po svém příletu mužstvo nakopli, to bezpochyby, ale ve čtvrtfinále zase tolik vidět nebyli. Na rozdíl od americké hvězdy Kanea, která rozhodla. 

Zleva zklamaní hráči ČR Dmitrij Jaškin, Roman Červenka a Tomáš Plekanec.
Michal Řepík a Roman Červenka z ČR se radují z gólu.

Například velezkušený Červenka letos předvedl další ze série matných výkonů na velkých turnajích. Často se marně spoléhalo třeba také na Sobotku či Hudlera. Právě oni měl být jedním z nástupců Jágra, Reichla, Patery či Procházky. Jenže opravdu zazářit ve chvílích, kdy to mužstvo nejvíc potřebuje, se jim většinou nepodařilo. 

Proto ty časté porážky v zápasech o medaile a bez vstřelené branky. Symbolické tak byly poslední minuty čtvrtfinále s Amerikou, kdy nikdo z Čechů neuměl při dohánění jednobrankového manka zavelet na zteč. Snad nastupující generace Pastrňáků, Nečasů a Zadinů dozraje i v tomto směru. Pak možná opět nastane doba vítězná.