23. října 2012 19:00 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Kuriózní situace. Redden nemůže hrát, i když v NHL není

Wade Redden. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Wade Redden. | foto: Reprofoto

NEW YORK/PRAHA Nová kolektivní smlouva v NHL je v nedohlednu a na veřejnost prosakují zprávy o brzkém zrušení značné části sezony. Čím dál častěji se tak začíná mluvit o scénáři ze sezony 2004/05, kdy výluka trvala celý rok. Některé zámořské hvězdy se tehdy rozhodly raději celý ročník jen trénovat. Patřil k nim i obránce Ottawy Wade Redden.

Sedmadvacetiletý Kanaďan měl za sebou skvělou sezonu. Ne nadarmo byl pozván na All Star Game. Na jaře 2005 pak kývl na nabídku reprezentovat javorové listy na mistrovství světa. Při letošní výluce je Redden v podobné pozici – opět nemůže hrát –, ale je téměř vyloučené, že by jel na šampionát.

Jeho kariéra totiž po přestupu v roce 2008 nabrala strmý spád. Redden podepsal šestiletou smlouvu za 39 milionů dolarů. Po dvou letech rozpačitých výkonů jej však klub z Manhattanu poslal na farmu do Connecticutu. NHL si tak Redden zahrál naposledy před dvěma a půl lety.

Rangers museli Reddenovi platit šest milionů ročně

Přesto je kvůli výluce opět doma a nudí se. "Moje situace je hodně neobvyklá. Doufám, že v nové kolektivní smlouvě se bude na podobné věci myslet," citovala ho americká televize ESPN. Rangers museli Reddenovi posílat každý rok šest milionů i při působení v nižší lize. Udělali z něj tak finančního rekordmana, nikdo jiný ještě v téhle soutěži neměl za rok šest milionů.

Průměrného ročního platu hokejisty AHL dosáhl Redden za 50 minut jednoho zápasu. Výluka teď newyorskému klubu poskytla možnost neplatit – stačilo zadáka napsat na soupisku NHL. A té možnosti okamžitě využili. Kapitán farmářského celku Rangers by sice mohl odejít po dobu výluky do Evropy, ale riskoval by tak zranění, kvůli kterému by pak nedostával už vůbec žádné peníze.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky